Gender trends: Чому жінок у енергетиці та галузях STEM стає все більше

10 июня, 2019

Вікторія Сиромятова, директор компанії «Вінд Пауер»

За останні 10 років світова енергетика зіткнулася з викликами, що значно посилили конкуренцію на ринку. Компанії жорстко змагаються за технології, споживачів і таланти. І в боротьбі за талановитих фахівців все менше знаходиться місця гендерним стереотипам. А що в Україні?

Минулого року вперше в історії було проведено гендерне дослідження, яке стосувалося жінок в енергетиці та галузях STEM. В травні його попередньо презентували на конференції «Енергетика без гендеру». Забігаючи вперед скажу, що ми трошки відстаємо від країн Західної Європи, але в цілому гендерний баланс в галузі – на рівні світових показників. І тренди в нас також збігаються. Можна виділити три ключових…

№1. Кількість жінок в енергетиці поволі, але зростає

Розвиток зеленої та розповсюдженої генерації, значні технологічні зміни та інновації підвищують конкуренцію на ринку електроенергії та ринку праці. В ЄС частка працюючих жінок на посадах в енергетиці зросла за останні 10 років на декілька відсотків.

Україна вже скоро долучиться до цього тренду. Ми – на порозі енергетичної реформи, пов’язаної з впровадженням нового ринку електроенергії в 2019 році. Експерти очікують, що його запуск створить близько 100 тисяч робочих місць. Галузі будуть потрібні кваліфіковані фахівці, яких не так вже й багато в Україні з урахуванням міграційних процесів. Тому компанії, чия HR-політика міститиме гендерні стереотипи, програють конкуренцію за людей ще на старті.

Боротьба за людей: які рішення працюють у 2026 році

8 липня 2026 року в Києві HR Wisdom Summit 2026 об’єднає HRD, CEO та керівників компаній для обговорення найгостріших викликів ринку праці. Учасники говоритимуть про утримання талантів, адаптацію ветеранів, нові моделі управління командами та розвиток навичок, необхідних бізнесу вже сьогодні.

№2. Інноваційна та екологічно чиста відновлювана енергетика має кращий гендерний баланс

Розвиток підприємств відновлюваної енергетики змінює гендерний ландшафт у галузі.

Сьогодні частка жінок, що працюють в традиційних енергетичних секторах, складає близько 22%. У відновлюваній енергетиці більше – 32% (дослідження IRENA).

Так відбувається, бо підприємства нової енергетики більш гнучкі у порівнянні з енергетичними секторами, які існують десятки років, в тому числі і в контексті гендерної політики.

№3. Кількість жінок в наглядових радах та управлінських посадах має тенденцію до зростання

Європейські країни поволі стирають гендерні кордони в управлінських структурах компаній. Лідером із присутності жінок в наглядових радах енергетичних компаній є Франція, Італія та Німеччина (від 30%).

Дослідження свідчать, що компанії, в яких працює більше жінок, мають розвиненішу та позитивнішу корпоративну культуру. Це, в свою чергу, впливає на утримання співробітників, а отже на конкурентоспроможність та рентабельність бізнесу.

В нашій компанії за останні декілька років представленість жінок на керівних позиціях теж зросла на декілька відсотків, і має тенденцію до майбутнього збільшення. В корпоративному університеті – Академії ДТЕК – на програмах для топ-менеджерів навчаються більше 30% жінок.

Це ключові тренди в світовій та українській енергетиці. Але, незважаючи на в цілому позитивні тенденції, треба визнати існування bottleneck («вузьке горлечко»), що заважає збільшенню частки працюючих жінок у галузі. Серед об’єктивних обмежень експерти виділяють непопулярність технічних професій серед жінок в університетах, відсутність підтримки в процесі роботи, труднощі при працевлаштуванні, «скляну стелю» в кар’єрі через гендерні стереотипи. [traqli_related]

Подолати перші два обмеження допоможуть менторство, нетворкінг, особиста підтримка від жінок, що вже досягли успіху в роботі в енергетиці. В світі є організації, які займаються створенням майданчиків для комунікації серед жінок в галузях, що раніше вважалися традиційно чоловічими. З’являються такі і в Україні, наприклад, «Womens Energy Club», «Дівчата STEM».

Щодо дискримінації при працевлаштуванні або «скляної стелі» в кар’єрі, то впровадження ринкових механізмів в енергетиці посилить конкуренцію між компаніями, в тому числі за спеціалістів. Ринок та розвиток технологій нівелюють такі обмеження. Ті компанії, що триматимуться за старі кодекси та стереотипи, програють конкуренцію: спочатку за залучення та утримання талановитих співробітників, а потім і за частку ринку.

— Читайте також: «Боятись не варто робити»: Як вчитися на помилках