Катували та принижували: захисниці України розповіли про пережите у російському полоні

14.03.2023

Українські військовослужбовиці Ірина Стогній і Наталя Фіялова повернули додому під час чергового обміну полоненими та розповіли, які знущання пережили в російському полоні. Також вони поділилися спогадами про те, як російські військові ґвалтували українських чоловіків.

Про це жінки розповіли  в ефірі #ВУКРАЇНІ, спільного проєкту «Радіо Свобода» та «Настоящего времени».

35-річна Ірина та 48-річна Наталія — медикині окремого загону спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України. Жінки потрапили в полон у Маріуполі, де провели по пів року. Вони вирішили розповісти, як потрапили в російський полон, та що з ними робили російські військові.

Читайте також: Обстріл Миколаївщини: загинуло подружжя, їх маленького сина шпиталізували з пораненнями

«Прийшов командир і сказав, що ми йдемо на підкріплення на позицію в Мирне. Ми вдягли броники, каски, автомати, патрони, гранати, в кого що було. Все-таки мали надію, що йдемо на підкріплення до своїх. Поїхали в незрозумілому напрямку, я тоді вже зрозуміла, що це полон», — згадує Наталя своє потрапляння в полон.

За словами Ірини, її та її побратимів і посестер «здала» цивільна людина.

«Привела до нас, нас оточили і сказали виходити по одному. Ми по одному виходили з будинку з піднятими руками, на нас наставлені автомати, пістолети, що тільки не було направлене. Вони нас обшукали, чи немає зброї, поклали на рельси обличчям донизу, зв’язали нам руки, автомати до голови прикладали. Хлопців окремо повезли, а дівчат окремо — до їхнього штабу, до командування якогось. І ввечері, уже нас тримали в погребі, приїхала російська армія, не “ДНР”. І нас відвезли в Сартану. Там був збір усіх військовополонених», — розповіла вона.

Читайте також: У Міноборони розповіли, чи планується обов’язкова мобілізація медикинь в Україні

Також військовослужбовиці зазначили, що провели в російському полоні пів року — в Оленівці, Таганрозі, Курську, Бєлгороді. За цей час вони пережили багато знущань та катувань: їх щодня били палицями, змушували ходити голими та співати гімн росії.

«Роздягали нас, у коридорі вишиковували хлопців — спецназ їхній, військових — нас, дівчат, роздягали і голими по коридору водили. Такі знущання теж були. І по голові били. Погрози були зґвалтуванням. Добре одне, що не ґвалтували. Хлопців ґвалтували. Коли в Таганрозі тримали, наші камери і хлопців [були поруч], чули ми повністю все, що там відбувалося з хлопцями, як їх б’ють, що з ними роблять. По сусідству камера була, приводили до нього хлопців, і його там ґвалтували», — розказує Ірина.

Читайте також: Історія родини з Кривого Рогу, в дім якої влучила російська ракета

Також Ірина згадує, що найбільше в Таганрозі українські жінки боялися перевірок.

«Ми чекали ночі, щоб просто лягти спати. В нас рано був підйом, о 6-й ранку. Вони приходили, виводили нас у коридор, ставили на розтяжки. Це кожного дня. На перевірках по ногах били, ми на шпагат сідали. А ще нас перевели у корпус, де плитка і слизько. Коли вони по ногах б’ють, якщо ти падаєш і не встаєш за секунду, ще й по тілу можуть бити. Це більше робили дівчата», — говорить вона.

Читайте також: Історія про незламність: родина з Маріуполя відкрила ще одну пекарню на Тернопільщині

Також Наталя розповіла, що її дуже сильно били по ногах зранку і ввечері. Від побоїв ноги були не те що сині, вони були чорні. Внаслідок чого на ногах з’явилися гулі, які досі ще не зійшли.

Ірину пережила катування струмом та молотком. Її обливали окропом, підвішували за руки та ламали їх, також погрожували відрізати долоні.

«Камера була шестимісна, але в ній перебувало 39 дівчат. По троє людей, хто менший, худіший, розміщувалися на їхніх двоповерхових нарах, всі решта — на підлозі, на столі. Як тюлечки», — зазначає Наталя.

Зазначимо, що обидві жінки повернулися з підірваним здоров’ям, у російському полоні досі залишаються їхні чоловіки.