Не за горами різдвяний сезон, який охоплює низку цікавих свят та традицій, серед яких День святого Миколая, Святвечір, Різдво та Новий рік. Та з переходом української церкви на новоюліанський календар, мало хто знає нові дати цих дійств. Сьогодні хочемо розповісти про святкування різдвяних свят за новим календарем, а також коли можна колядувати, щедрувати та посівати за новим стилем.
Зазначимо, що з 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому дати більшості релігійних свят (крім Великодня і тих, що з ним пов’язані) змінилися на 13 днів. Також змінилася дата початку Різдвяного посту, про який детальніше ви можете прочитати тут, виписавши календар харчування на щодень.
Коли День святого Миколая
Для українців День святого Миколая завжди був особливою датою. Насамперед його очікує дітвора, яка отримує на свято подарунки під подушку. З переходом на новоюліанський календар День святого Миколая ми будемо святкувати на 13 днів раніше — 6 грудня.
День святого Миколая за старим стилем відзначається 19 грудня.
Коли Святвечір та Різдвяний піст
З переходом на новоюліанський календар дати святкувань більшості свят дещо змінилися, а точніше посунулися на 13 днів. Тому Різдвяний піст починається 15 листопада та триватиме до 24 грудня. В останній день посту всі українці будуть святкувати Святвечір.
Різдвяний піст за старим стилем починається 28 листопада і закінчується 6 січня Святвечір.
Привітати своїх близьких зі Святим вечором ви можете за допомогою великої добірки листівок, віршів та привітань своїми словами, які переглянути ви можете тут.
Коли Різдво в Україні: нова дата
Наступного дня після святкування Святвечора віряни відзначають Різдво Христове, яке з переходом на новоюліанський календар припадає на 25 грудня.
За старим стилем святкування Різдва припадає на 7 січня 2025 року.
Також ми підготували для вас велику добірку привітань з Різдвом Христовим у прозі, віршах та різдвяних листівках. Переглянути їх ви можете тут.
Коли колядувати за новим календарем
Здавна у різних регіонах України колядувати починали у різний час та день. Але незмінною традицією залишається прив’язка до святкувань Святвечора та Різдва.
Варто зазначити, що у західних областях України колядувати прийнято на Святвечір — 24 грудня. Проте у більшості областей України колядувати заведено у ранок Різдва — 25 грудня. Тож коли колядувати у 2024 році, вам доведеться вирішувати самостійно, а точніше, коли зазвичай колядують у вашому регіоні.
Якщо ж ви дотримуйтеся старого стилю, то дата колядування для вас не змінюється. Колядувати ви будете у 2025 році у такі дати: увечері 6 січня у Святвечір та вранці 7 січня на Різдво.
Хто може колядувати? Колядувати можуть діти будь-якої статі. Колядки на Різдво зазвичай прославляють родючість землі й містять побажання щастя. Велику добірку унікальних колядок у прозі та віршованій формі, а також листівках ви можете переглянути тут.
Традиційно колядники несуть із собою дзвіночки та велику зірку, ходять від будинку до будинку, співаючи пісні. Таким чином сповіщають звістку: народився Ісус.
Коли щедрувати за новим календарем
З давніх часів щедрувальники збиралися великими групами та співали пісні, прославляючи господарів дому, бажаючи їм щастя і здоров’я в Новому році.
Читайте також: 2025 рік Зеленої Дерев’яної Змії: прогнози для кожного знаку
Традиційно щедрують у 2024 році на день Маланки, та як його ще називають — Щедрий вечір, який за новоюліанським календарем відзначається 31 грудня.
Якщо ж ви дотримуйтеся старого стилю, то дата щедрування для вас не змінюється. Щедрувати ви будете у 2025 році 13 січня.
Хто може щедрувати? Щедрувати можуть і дівчатка, і хлопчики. Зазвичай щедрування супроводжувалося казковим дійством: учасники переодягалися, водили козу та танцювали. Велику добірку щедрівок для дорослих та дітей можете переглянути тут.
Цікавий факт! А ви знали, що щедрівки з’явилися ще за дохристиянських часів, коли Новий рік відзначали у березні? Ось чому в пісні “Щедрик” прилітає ластівка та народжуються овечки, що характерно для весни, а не для зими.
Коли посівати за новим календарем
Посівати у будинках українців заведено у свято Василя, він же старий Новий рік. Відповідь на питання, коли посівають за новим календарем — 1 січня 2025 року.
Читайте також: Новий 2025 рік: усе, що варто знати про символ року, щасливі кольори та числа
Якщо ж ви дотримуйтеся старого стилю, то дата посівань для вас не змінюється. Посівати ви будете вранці 14 січня 2025 року.
Хто може посівати? На відміну від колядок і щедрівок, засівальні пісні співають тільки хлопчики, юнаки та чоловіки. Одночасно зі співом господарям будинку обсипають поріг зерном, бажаючи гарного врожаю у новому році. Велику добірку посівальних пісень ви можете переглянути тут.
Згідно з повір’ями, що більше посівальників прийде до хати, то щасливішим і багатшим буде рік для господарів будинку. Обов’язковим атрибутом посівальників є зерно: ячмінь, пшениця, рис чи просо. Посівати горохом заборонено. Вважається, що горох принесе сльози.