«Ми поганці!»: 5 фільмів про лиходійок

5 видатних лиходійок в історії кіно

30.05.2021

Надя Куприненко, киновед, обозреватель WoMo

Негативні герої кіно зазвичай вдаються набагато колоритнішими і такими, що більше запам’ятовуються, ніж позитивні. Вони виходять на стежку війни з супергероями і, як правило, зазнають поразки, але знову і знову відроджуються у сіквелах, приквелах і спін-офах.

Або не зазнають поразки — «оце так поворот!» — і тоді шкереберть летять усі наші уявлення про перемогу добра над злом. І лише від нашого світосприйняття, а ще від подачі авторів залежить, відчуємо ми емпатію до антагоніста чи ні.

З 27 травня в кінотеатрах України демонструється стрічка Крейга Гіллеспі «Круелла», головним персонажем якої виступає Круелла де Віль з фільму «101 далматинець», і у цьому фільмі добро не перемагає, що дає можливість проаналізувати становлення героїні як лиходійки. А ще — згадати, хто б міг скласти їй компанію у підступних справах.

Малефісента

Найвеличніша діснеївська зла чаклунка. Вона з’явилася у 1956 році у мультфільмі «Спляча красуня» і відтоді наводить жах на цілі покоління дітей своєю зовнішністю й інфернальним сміхом.

Малефісенту не було запрошено на хрестини принцеси, дочки короля Стефана і королеви Лії, і з тої пори ображена чаклунка має одне бажання — знищити Аврору.

Створюючи образ Малефісенти, аніматор Марк Девіс спочатку бачив її, як класичну злу чаклунку — стару каргу з гачкуватим носом, але в процесі роботи над персонажем йому до рук потрапила чехословацька книга про середньовічне мистецтво, де він зустрів зображення відьми у чорному одязі, охопленому полум’ям. Взявши за основу цей образ, аніматор додав до нього риси кажана-вампіра для більшого відчуття загрози, а щоб підкреслити демонічну натуру Малефісентиі, завершив її образ рогами.

У 2014 році студія Disney знімає приквел до «Сплячої красуні» — фільм «Чаклунка» / Maleficent, і на головну роль запрошує Анджеліну Джолі, таким чином інтерпретувавши демонічне створіння ще й у демонічно красиве створіння.

Крім схвальних відгуків про гру Анджеліни Джолі фільм отримав закиди щодо «радикального фемінізму на межі ненависті до чоловіків», оскільки кожна присутність чоловіків у житті героїнь або призводить до трагедії, або має зовсім нейтральне значення.

А в 2019 році вийшло продовження — «Малефісента: Повелителька темряви» / Maleficent: Mistress of Evil, знову з Анджеліною Джолі у заглавній ролі.

Цитата: Від самого народження нам говорять, що життя — це казка. Що королі шляхетні, а кохання вічне. Я розповім вам іншу історію…

Харлі Квін

Ця героїня після фільму Загін самогубців / Suicide Squad у 2016 році раптом стала дуже популярною на Хелловінах, опинившись в одному ряду з зомбаками і дракулами. Хоча все, що може злякати в її зовнішньому вигляді — це бейсбольна битка з багатообіцяючим побажанням «На добраніч», написаним на ній.

Харлі Квін — це інтерпретація образа Арлекіна, головного персонажа італійської комеді дель арте. Створена художниками Брюсом Тіммом і Полом Діні, вперше вона з’явилася в анімаційному серіалі «Бетмен» у 1992 році, звідки перейшла у комікси, а згодом і в кіно. Незмінна супутниця головного ворога Бетмена — Джокера, разом з яким є антигероєм зі всесвіту DC Comics.

У 2019 році Харлі Квін стала головною героїнею фільму студії Warner Bros. «Хижі пташки (та фантастична Харлі Квін)» / Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of one Harley Quinn), спін-оффу «Загону самогубців». В обох фільмах цю роль виконала актриса Марго Роббі, подарувавши персонажу характер хуліганистої привабливої негідниці, з додаванням комічного. Арлекін, все-таки.

Цитата: «Своїм наступним вчинком я не пишаюся.»

Ельвіра

На авансцену виходить жінка-вамп. Виходить так феєрично, що зрештою ледь не гине у полум’ї, як середньовічна відьма, яке їй влаштовують заздрісні жінки і охоплені пристрастю через одне тільки її декольте чоловіки.

Вона гостра на язик, не вміє депресувати, здатна брати від життя все і водночас дати відкоша чоловікам, які на неї зазіхають, навіть якщо це обіцяє зруйнувати її кар’єру телеведучої. Не те щоб дуже успішну, але необхідну. Вона — головна героїня фільму, який можна вважати пародією на фільм жахів, чорної комедії «Ельвіра — володарка темряви» / Elvira, Mistress Of The Dark 1988 року.

Готична жінка з комічною складовою, «красуня з вели-и-икими… рейтингами», що має талант потрапляти в історії. Одна з таких історій пов’яже її з темними силами, і їй це сподобається, адже крім всього іншого там є гроші!

Вважаю цей фільм несправедливо забутим, хоча це саме той випадок, коли з роками стрічка стає тільки привабливішою. Ох, ці 80-ті!

Юний Бред Пітт, тоді ще нікому не відомий, пробувався на роль одного з підлітків, що були захоплені Ельвірою, але актриса його справедливо забракувала. Вона була впевнена, що юнак настільки привабливий, що глядачу буде невтямки, чому вона закохалася не в нього, а в іншого героя.

У 2001 році вийшов фільм «Ельвіра — володарка темряви 2» / Elvira’s Haunted Hills, заснований на оповіданні Едгара Аллана По «Падіння дому Ашерів». Але продовження вже не має такої чарівної завуальованої вульгарності, яким приваблює перший фільм.

Цитата: «Бажаю вам нескромних снів!»


Ретчед

 

У вересні 2020 року стрімінгова платформа Netflix продемонструвала серіал «Ретчед»/ Ratched, який є приквелом до одного з найвидатніших фільмів в історії кіно «Пролітаючи над гніздом зозулі»/ One Flew Over the Cuckoo’s Nest режисера Мілоша Формана з Джеком Ніколсоном у головній ролі.

Серіал показав високі рейтинги, у тому числі і в Україні, і його відразу було продовжено на другий сезон.

Головна героїня серіалу — медсестра Мілдред Ретчед. У «…Зозулі» вона зображена деспотичною старшою медсестрою психіатричної клініки, в якій вона встановила власні порядки, маніпулюючи почуттями хворих, принижуючи їхню гідність, втручаючись в їхнє особисте життя під час сеансів групової терапії, призводячи до непоправних наслідків і суворо караючи за непослух. І при цьому — свято вірячи у свою правоту.

Вона цілком могла бути наглядачем у колонії суворого режиму, але опинилася у психлікарні. А чому вона там опинилася і що зробило її такою соціопаткою — розповідає серіал від Netflix, де й показана історія її «еволюції зі звичайної медсестри в повноцінного монстра».

Цитата: «Ні, містер МакМерфі!»


Юбаба

Хаяо Міядзаки — неперевершений майстер анімації. У 2014 році він отримав позаконкурсного почесного «Оскара» «за глибокий вплив на світову анімацію, надихаючи ціле покоління художників працювати у цій галузі і доносити її безмежний потенціал».

У 2003 році аніме-фільм Міядзакі «Віднесені привидами» / Spirited Away, головною героїнею якого є дівчинка Тахіро, що, потрапляє в небезпечну історію у паралельному світі, намагаючись звільнити від злих чар своїх батьків, завоював «Оскара» у номінації «Кращий анімаційний повнометражний фільм».

На сайті IMDb «Віднесені привидами» займає 1 місце у рейтингу кращих анімаційних фільмів усіх часів.

Юбаба — персонаж із цього фільму. Головна протагоністка, потворна стара відьма з носом гачком і великою родимкою між бровами. Вона тримає купальні «Абура-я» — місце, куди потрапила Тахіро, — і щовечора облітає свої володіння, перетворюючись на птаху. На неї працює багато різних створінь, тому вона страшенно багата, а всіх, хто з якоїсь причини відмовляється працювати, вона перетворює на свиней.

Юбаба надзвичайно могутня відьма, вона маніпулює надприродньою енергією, котра дозволяє їй кинути виклик природі і змінювати структуру реальності.

Цитата: «То тебе кличуть Тахіро? Яке красиве ім’я. І тепер воно належить мені.»

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «До п’ятниці я абсолютно вільний»: 5 фільмів про відпочинок