«Мистецтво як зброя під час війни»: в Україні покажуть фільм з Оленою Зеленською, Андрієм Хливнюком і Тарасом Тополею

14.04.2023

“Під час повномасштабного вторгнення стався творчий сплеск в Україні”, — Олена Зеленська ексклюзивно для українсько-німецького фільму «Мистецтво як зброя під час війни».

Українська прем’єра стрічки відбудеться 15 травня, у Всесвітній день мистецтва, на телеканалі СТБ. Фільм “Мистецтво на війні” — спільна робота OUP (Об’єднання українських продюсерів), SPACE Production (Україна) та BROADVIEW (Німеччина).

Читайте також: Лондонський книжковий ярмарок-2023: Україну представить 21 видавництво

“Мистецтво на війні” — це перший український документальний фільм, який створили на замовлення одного з найбільших європейських телеканалів ARTE спеціально до річниці війни та показали у прайм-тайм напередодні 24 лютого, — розповідає засновниця та генпродюсер SPACE Production Дар’я Легоні-Фіалко. — Глядачі Німеччини та Франції вже високо його оцінили, і для нас дуже важливо, що ми нарешті можемо показати фільм в Україні”.

Одна з місій фільму — показати злочини росії, її спроби знищити українську культуру та показати світові, що ворогові не вдалося зламати наших митців.

Читайте також: Дослідження української культури Олесі Геращенко: від Гамлета до Марчука

“Текст набагато сильніший за будь-яку ракету. Ракета вибухнула — і все. А текст житиме в серцях людей століттями. Як та пісня про червону калину”, — впевнений відомий український співак, а нині доброволець Андрій Хливнюк, який став одним із героїв фільму “Мистецтво на війні”.

Окрім Хливнюка, у фільмі розповідається історія музикантів із гурту “Антитіла”, які з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, як і Андрій, пішли добровольцями на війну.

Читайте також: Супротив темряві: незабаром вийде графічна історія про український блекаут

“Чи комфортно музикантові на передовій? Ні, некомфортно, — зізнається фронтмен гурту Тарас Тополя. — Але не більш некомфортно, ніж зараз будь-якій людині, яка ніколи не чула вибухів, не рахувала прильоти і не відчувала це на собі”.

На думку першої леді України Олени Зеленської, українські митці зараз — обличчя цієї війни. Хтось захищає Україну на фронті, хтось активно популяризує її для іноземної аудиторії. “Я бачу, як у світі нас більше чують, про нас більше хочуть говорити та відчувати”, — зізналася Перша леді в інтерв’ю для фільму. І додала, що під час повномасштабного вторгнення стався справжній сплеск української творчості.

Читайте також: Топ-5 новинок нонфікшну, які варті вашої уваги

Команда SPACE Production на фронті знімала музикантів та художників. Що дивно, вони не поставили свою творчість на паузу і продовжують творити.

“Це просто єдиний спосіб продовжувати бути живим під час війни, — впевнена мистецтвознавиця Ольга Балашова. — Коли те, що здавалося неможливим, стало абсолютною реальністю. Дуже багато художників у перші тижні війни припинили створювати мистецтво. Вони стали волонтерами, дехто пішов на фронт, хтось пішов на кухню готувати для тероборони, для літніх людей, для військових. Але зрештою вони за кілька місяців змогли повернутись до практики створення мистецтва. І ті, хто продовжував творити, робили це день у день, як таку медитативну практику, як практику самодопомоги”.