Money Rules: 4 принципи правильної фінансової поведінки

Рекомендації фінансового менеджера Ірини Яковенко.

15.01.2024

Чому ви не багаті? Можливо тому, що мільярди вам не потрібні, але бути фінансово незалежною і без страху дивитися у майбутнє — це дуже важливо для відчуття комфорту. Як припинити перебиватися від зарплати до зарплати та бути впевненою у своєму достатку? Насамперед варто змінити свій спосіб думати про гроші, вважає фінансовий менеджер та тренер Ірина Яковенко.

Фінансове програмування

Як часто ви помічали, що, скільки не працюй, скільки не заробляй, грошей не додається. А комусь гроші приходять легко і так само легко йдуть. Хтось вважає це удачею чи неудачею. Хтось каже, що успіх — це справа кожного з нас. Я вважаю, що фінансові програми (хороші чи не дуже) закладені нашими предками. Погодьтеся, ми часто переймаємо моделі фінансової поведінки від своїх батьків. Якщо у сім’ї грошима розпоряджалася мама, то і в новій сім’ї грошима розпоряджатиметься дружина, можу це сказати з великою ймовірністю. Якщо у вашій родині було не заведено радіти великим грошам, то у вас просто не виробилася «реакція радості» на великі гроші. А оскільки дуже багато хто з нас родом із СРСР, то ви, напевно, пам’ятаєте, що всі повинні були «бути як всі», «не виділятися». Це захисний механізм репресій, які відбувалися на території нашої країни. Ось тому у багатьох і спрацьовує своєрідний стоп-кран — навіщо працювати більше, адже все, що зароблю, у мене відберуть.

Читайте також: «Прийняття та розуміння себе, своїх емоцій та оточуючих»: зустріч-розмова у Львові

Так само як ми отримали фінансові програми від предків, так само ми набуваємо моделей фінансової поведінки. Дуже люблю приказку про те, що терен груш не родить. Ви не можете отримати моделі фінансової поведінки, які ви не бачили й про які ви не знаєте. Можливе коригування у більш свідомому віці, коли ви починаєте розуміти, що потрібно щось змінювати, тому що вас не влаштовує фінансова ситуація, або не змінювати й говорити, що всі винні у ваших невдачах чи бідах, але тільки не ви. Як же розібратись у собі? Спочатку визначте свій типаж.

Типи фінансової особи

Якщо говорити про фінансові програми, то необхідно уточнити, що на фінансову поведінку людей впливають типи фінансової особи. Усі ми в різні періоди проходили різні стадії фінансової особистості, хтось застряг в одній стадії, а хтось розвивається.

Ломовий кінь

Перший і основний тип — ломовий кінь. Ці люди працюють на зношування, одержуючи при цьому гроші. Вони махнули на себе рукою і продовжують пливти за течією, навіть не намагаючись переламати ситуацію, до цього типу належить 30-40% населення.

Читайте також: Порада дня від експерта: що треба знати батькам про кишенькові гроші

Дивний мрійник

Людина мріє вибратися із замкнутого кола бідності, але не знає як. Вона будує плани, відірвані від життя. Це така гримуча суміш Обломова з Маніловим.

Інфузорія-туфелька

Така людина, без керма і вітрила, біжить одночасно у різних напрямках. Кудись її несуть сили природи, зовнішні обставини чи інші люди.

Непохитний

Людина, яка не може поступитися принципами й триматиметься за них, як за соломинку. Вона готова все життя ходити в обносках і їсти дешеві неякісні продукти, аби залишитися таким самим чесним і чистим громадянином з бездоганною репутацією. Людина цього типу вкрай болісно переживає чужий успіх і схильна рахувати гроші в чужій кишені.

Боржник

Вічний боржник. Така людина займає в одного знайомого, щоб віддати іншому, і так важко доживає до зарплати.

Служитель культу

Жертва «золотого тельця». Людина проповідує культ грошей. Вона усвідомлено та цілеспрямовано важко працює на ниві бізнесу. Але ціна такого успішного бізнесу надто висока — відмова від самого життя, яку приносить у жертву «золотому тельцю».

Читайте також: Фінансова грамотність: З якими упередженнями про гроші стикаються українки

Прагматик

Така людина, бізнесмен чи керівник будь-якого рангу, цікавиться виключно отриманням прибутку, решта не входить у поле її інтересів. Вона сповідує принцип «гроші заради грошей».

Ділок

Бізнесмен з великої літери. Вищий пілотаж бізнесу — це розуміння того, що основа будь-якої справи — служіння людям, за якого сама ідея заробляння грошей стає більш продуктивною, якщо пов’язана із саморозвитком, особистісним духовним зростанням.

А тепер ви запитаєте: «Навіщо мені все це потрібно знати, який мені від того зиск?». Відповідь дуже проста: для того щоб ви могли коригувати (регулювати) свою фінансову ситуацію. Уявіть: чоловік — «ломовий кінь», а дружина — «вічний боржник» (або навпаки). Один постійно заробляє, працюючи на трьох роботах, а інший спускає всі гроші. Як ви вважаєте, чи буде в такій родині гармонія? І жоден із них не замислиться, що треба щось змінювати: «ломовому коню» — поміняти роботу на більш оплачувану, а «боржнику» — зайнятися плануванням бюджету, щоб уникнути зайвих витрат. І таких прикладів дуже багато. Адже знаючи, до якого типу фінансової особистості належить ваш партнер, можна уникнути багатьох проблем у сімейному житті й не тільки. Можна побудувати міцний фундамент майбутніх стосунків та відповісти собі на запитання.

Читайте також: 10 книг, які варто прочитати, щоб розбагатіти

«Чому я така розумна і така бідна?»

Я дуже часто чую фрази: «Я хотіла(в) би, але мені не дозволяють фінанси» або «Добре тобі, ти вже вдруге за рік їдеш відпочивати, а в мене на хліб не вистачає». Причому дохід обох співрозмовників приблизно однаковий. Ви колись замислювалися про те, що слово «злидні» дуже співзвучне слову «не рахувати»? Ні? Подумайте! Зараз дуже часто порушується тема «Спочатку заплати собі, а потім розподіляй інші гроші». З цим я згодна, це правильно, але якщо людина не має мети, то скільки б вона не «платила собі» і не відкладала гроші, їх у неї однаково не буде. Але відкрию вам маленький секрет: мало мати мету, потрібно ще правильно організовувати облік фінансів. Як ви вважаєте, який відсоток населення веде облік фінансів? Лише приблизно 10%. А скільки з цих людей аналізують свої витрати і доходи? Ще менше. Тому пропоную вести облік фінансів, а почати варто з усвідомлення того, для чого це вам потрібно.

Дебет & Кредит

Усвідомили? Далі необхідно визначитися, як ви будете здійснювати облік. Можна по-старому всі витрати записувати у зошит. А можна встановити на телефон одну із програм для обліку фінансів та записувати витрати чи доходи, як кажуть, не відходячи від каси. Під час підбору програми необхідно звернути увагу на її функціонал. Наприклад, якщо у вас є кредит, бажано, щоб утиліта мала цю функцію. Якщо необхідно провести аналіз витрат на поверхневому рівні, то підійде будь-яка фінпрограма. Тільки не забувайте про те, що вона має бути зручною та зрозумілою.

Другий крок — інвентаризація доходів та витрат. У процесі їхньої акуратної фіксації можете виявити, що у вас є витрати, про які ви навіть і не підозрювали, тобто викреслювали з пам’яті «по дрібниці». Це стосується й доходів — ми часто не помічаємо невеликих надходжень грошей, бо думаємо, що це дрібниці, але за певний період може зібратися пристойна сума. Після того як ви прорахуєте свої доходи (а вони можуть бути набагато більшими, ніж ви думали), порахуйте й витрати.

Читайте також: Здорова самооцінка: як і навіщо її виховувати в собі

Тепер, коли ви знайшли додаткові джерела доходів, про які не думали чи забули (вони є завжди, просто ми на них не звертаємо уваги), визначили витрати, яких ми хочемо позбутися або оптимізувати їх, переходимо до точкового планування.

Точкове планування

Наприклад, ви хочете поїхати відпочити на море. Скільки разів не говори «халва», у роті солодше не стане, так само і з цілями. Скільки разів не кажи, хочу на море, море ближчим не стане. Для цього потрібні дії. Однією з дій буде правильне розподілення фінансів та конкретне планування дати відпочинку з усіма витратами, які вас чекають. Потрібно прорахувати, де ви відпочиватимете, подивитися ціни по туроператорах, визначиться, де буде вигідніше купити квитки, які вам необхідні речі для відпочинку (які у вас є, а які потрібно купити). Знаючи точну суму витрат, а також точну дату відпочинку, ви можете розрахувати суму, яку ви відкладатимете щомісяця для досягнення своєї мети. Ця сума повинна бути вам комфортна інакше досягнення мети не принесе вам радості, а тільки розчарування.

Читайте також: Імпульсивний шопінг: чому не варто знімати стрес покупками

Цілі мають бути реальними. Якщо ваша кишеня сьогодні дозволяє вам відпочинок в Україні, а ви хочете на Мальдіви, то дивіться реально на речі й ставте реальні плани, і тоді у вас все вийде. Мальдіви обов’язково будуть, лише наступного року, коли ви навчитеся поводитися з грошима.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram