Народжені читати: Як обрати книжки для наймолодших

Пояснює Юлія Каспарова

28.12.2018

Книга є одним із важливих компонентів гармонійного емоційного та інтелектуального розвитку дитини. Вдало підібрана книга допомагає малюкові здобувати нову інформацію і дарує нові враження, які залишаться з ним на все життя. Тож якими мають бути книжки для малюків від 0 до 2 років та як їх обрати? Порадами з нами ділиться редакторка дитячої літератури видавництва «Ранок» Юлія Каспарова.

0-6 місяців

У цьому віці знайомство з книгою краще починати з дитячих казок, віршиків та колискових пісень, адже немовлята добре сприймають саме віршований та музичний ритм. Зміст історій не має особливого значення, важливі інтонація, ритм, темп. Таким чином у малюка формуються «арсенал емоцій». Одразу після народження немовлята бачать світ чорно-білим, але їхній головний мозок вже активно функціонує, отож потрібно стимулювати його розвиток: знайомити з навколишнім світом. Спеціалісти рекомендують почати знайомство з простих предметів. Можна самостійно зробити паперові геометричні фігури та показувати їх малюкові або підвісити над ліжечком «Контрастні книжечки для немовляти» з чорно-білими картинками. З їх допомогою можна надовго втримувати увагу немовлят, розвивати зір та розумову активність.

6-12 місяців

Це період, коли малюк починає активно досліджувати світ на дотик. Тож настає час познайомити його з книжками-іграшками, що допоможуть розвивати тактильну пам’ять і дрібну моторику, які, у свою чергу, стимулюють розвиток мовлення.

«Відгадай-но» — сторінкі цих книжок мають форму окремих предметів: машинок, фруктів, овочів, тваринок, комах та ін. Якщо розв’язати шнурок, то книжка перетвориться на іграшки для знайомства малюка з навколишнім світом.

«Пікабу» — серія книжок-хованок. На кожній сторінці причаїлися тварини, з якими дитина познайомиться, перегортаючи сторінку, а об’ємні аплікації дозволять відчути пальчиками форму кожної з них.

«Дружні звірята» — невеличкі за форматом книжки у вигляді іграшкових звірят із об’ємними оченятами та хутряною вставкою. Тож можна не тільки почитати чудові вірші, а й погратися із книжками-іграшками, що викличе справжній захват у дитини.

1-2 роки

У цьому віці словниковий запас дитини розширюється з кожним днем. Тож щоб у її свідомості утворився міцний зв’язок між предметом і його назвою, потрібно багаторазове повторення. На допомогу приходять книжки з коротким та зрозумілим текстом. Розглядаючи їх, називайте предмети, описуйте їх властивості, дії, вигадуйте сюжети. Це допоможе розвити фантазію та збагатити мову дитини.

«Словничок у малюнках» — це понад 100 слів на базові теми в одній серії. Книга ідеально підходить для першого знайомства малюка з українською, англійською та німецькою мовами й розширення словникового запасу.

«Перші звуки» — книги, за допомогою яких можна познайомити дитину із навколишнім середовищем, використовуючи звуки: разом погавкати, похрюкати та навіть погуркотіти, як трактор… Це приводить малюків у захват.

«Потрібні книжки» — книжки з віршиками про життя звіряток, які допоможуть легко розв’язати чимало дитячих проблем: відмова від соски-пустушки, «дружба» з горщиком.

«Перші кроки» — книжки-іграшки оригінального формату, зі сторінок яких на вас «визирають» тварини, фігури, цифри, кольори та літери. На перший погляд, це доволі складні теми, але чим раніше ви почнете знайомити з ними дитину, тим легше буде відбуватися навчання надалі.

Отже, ідеальні книги для малюків 0-2 роки — це:

  • Картонки невеликого формату з цупкими та безпечними сторінками, які малюкові буде зручно гортати й «пробувати на зуб».
  • Невелика кількість сторінок, кожна з яких містить одне зображення або простий сюжет. Чим простішим буде малюнок – тим більшим буде інтерес дитини до нього.
  • Книги, у яких слова необов’язкові, але обов’язкові підібрані за тематикою реалістичні малюнки. Тобто помідор має бути червоним, а кішка має виглядати як кішка – чотири лапи, вуса, вуха, хвіст. Але обирайте момент, коли малюк має гарний настрій, тоді таке «читання» обов’язково йому сподобається.
  • На кожному етапі життя малюка обов’язково читайте казки. І не просто читайте, а переживайте їх події разом, бо казка звертається до дитини її мовою.

Тож обирайте гарні книжки, пробуджуйте в дитини інтерес до читання і допомагайте їй пізнавати навколишній світ!

— Читайте також: Миколайчики: Книжкові подарунки для любих дітей