Ефективність є суперсилою сучасних лідерок. Вона дозволяє досягати амбітних цілей, не лише виконувати колосальний обсяг роботи, а й знаходити час для саморозвитку та особистих захоплень. Але фундамент цієї ефективності – піклування про себе. Founder & CEO The Body School, експертка COMMSX Personal Brand Lab Софія Рожко знає, як активності не перетворити на обтяжливий тягар, який заважатиме приймати правильні рішення та насолоджуватися життям.

Турбота про себе повинна бути пропорційною до ділової активності
Часто лідерки виглядають супергероїнями, яким все вдається “легким помахом руки”, а їхня активність здатна надихати ціле покоління підприємців. Насправді все не так легко, а коли мова заходить про work-life balance, то й поготів. Можна зустріти багато порад щодо ефективної роботи та досягнення цілей, але мало хто усвідомлює, що турбота про себе повинна бути пропорційною до ділової активності.
В умовах ринкової конкуренції та зростання щоденного навантаження відсутність турботи про фізичне здоров’я може спровокувати неправильні рішення, а також негативно вплинути на працездатність. Відтак, проблеми лідера з часом перетворюються на проблеми команди, а потім – цілої організації. Це зовсім не той шлях, який надихає і яким варто йти. Ви варті кращого.
Фізичне здоров’я – це не тільки про спорт
Коли мова заходить про здоров’я, у всіх одразу виникає образ тренувань з фітнесу та йоги. Фізична активність справді важлива, але в першу чергу важливо звертати увагу на глибші речі.
Найперше – варто оцінити відсутність дефіцитних станів. Як от, дефіцит вітаміну D, заліза, або гормональні порушення. Ці фактори негативно впливають на нашу ефективність та загальний стан. Тому важливо почати з основ – регулярного медичного чекапу (рекомендується проводити один раз на рік) та консультації з лікарем-терапевтом. Продуктивність та проблеми зі здоров’ям несумісні, тому сучасним жінкам варто приділяти цьому особливу увагу.
Другий важливий аспект – оцініть ваше фізичне самопочуття. Лідерки живуть в постійному стані емоційного напруження та стресу через необхідність приймати важливі рішення. Недостатня кількість сну призводить до накопичення втоми в організмі, що з часом негативно впливає на результати. Оптимальна кількість сну – індивідуальний показник, але якщо його не дотримуватися, то поволі задачі почнуть забирати більше часу, ніж необхідно, тож “зекономлений” на сні час буде просто неефективно витрачатися. Почати краще з встановлення фіксованого часу сну до 12 години ночі, і вже скоро ви відчуєте позитивний ефект від такої регулярності.
І last, but not least аспект – ментальне самопочуття, яке грає не останню скрипку у показниках фізичного здоров’я. Зовнішні умови, стрес та відповідальність можуть призвести до розвитку тривожних та навіть депресивних станів. Зміни ментального стану впливають на фізичне здоров’я, тому керівникам необхідно мати підтримку психотерапевта або коучів, які можуть помітити негативні тенденції та запобігти падінню в ментальну яму.
Головне – зробити перший крок, а дисципліна приведе до сталого росту, якого ми усі прагнемо у своїх проєктах
Отож, будь-які “тривожні дзвіночки”, які подає здоров’я, можуть не просто стати ударом по ефективності керівниць, а навіть надовго викинути їх з колії продуктивності та зростання. Турбота про себе – це ознака відповідального лідерства, і для початку не потрібно чекати “магічного” понеділка, проходити курси нутриціології та кардинально змінювати стиль життя. Головне – зробити перший крок, а дисципліна приведе до сталого росту, якого ми усі прагнемо у своїх проєктах.
І знову на першу роль виходить сон. Його не компенсуєш БАДами, не покриєш фізичною активністю чи правильним харчуванням. Якщо зайнятість настільки велика, що вночі спати доводиться уривками, варто спробувати знайти кілька хвилин на дрімання серед дня. Важливо, щоб денний сон тривав не більше 25 хвилин і не пізніше 3 години дня. Це дасть мозку можливість “перезапуститися” та забезпечить заряд продуктивності на другу половину дня. “Бонусом” буде й те, що після робочого дня залишаться сили на власні активності та інтереси.
Далі важливо потурбуватися про комплекс вітамінів, які будуть підтримувати загальний стан. Очевидно, що приймати їх варто виключно після консультації з лікарем, однак з вітаміну D у дозі 2000 міжнародних одиниць на день можна почати вже зараз. Сьогодні навіть мешканці сонячних країн відчувають його дефіцит, внаслідок якого падає продуктивність.
Харчування – ще один важливий елемент в житті сучасної ефективної лідерки. Три обов’язкові прийоми їжі на день – це правило, яке точно не варто порушувати. Чому? Продуктивність, робота мозку та рівень глюкози у крові дуже тісно пов’язані. Наш мозок в нормальних умовах харчується глюкозою і нерегулярне харчування або “солодкі” перекуси не дають підтримувати її стабільний рівень, як наслідок, мозок втрачає можливість концентруватися на завданнях та ефективно працювати.
І, звичайно, фізична активність. Вона впливає на тонус, сон, і виконує роль чудового антидепресанту. Обов’язково обирати ту активність, яка приносить задоволення: біг, прогулянка, теніс, йога. Немає значення, як саме ви покриєте цю потребу, важливо робити це регулярно та з гарними емоціями.
Навіщо прокидатися вже втомленою, відчувати виснаження та боротися з браком концентрації?
Динаміка життя керівниць така насичена, що може здатися, що втиснути нові активності у без того щільний графік просто неможливо. Однак тут криється велика похибка. Якщо ви піклуєтесь про себе, то стаєте ефективнішими, а відтак, графік може стати менш завантаженим. Окрім того, це стосується підвищення якості життя. Навіщо прокидатися вже втомленою, відчувати виснаження та боротися з браком концентрації, якщо коефіцієнт корисної дії за такого стилю життя точно впаде? Ви повинні бути прикладом енергійності та продуктивності, а не нагадувати привида, який от-от зірветься через навантаження.
Не варто недооцінювати й силу звички. Спочатку турбота про себе потребуватиме фокуса уваги, однак після перших кроків та позитивного ефекту від переналаштування зміна усталеного ритму не виглядатиме обтяжливо.
Лідерки націлені на успіх, і він повинен викликати ейфорію, надихати, спонукати прагнути більшого, а не ставати ношею, нести яку дедалі важче. Підкорення вершини – це не про знесилене падіння наприкінці шляху, а про насолоду власною енергійністю та милуванням краєвидами й безмежністю горизонтів, які відкриваються з кожним новим кроком.