Дана Нечипорук: «Треба думати, як ваші вчинки відобразяться на дитині, на її самостійності, в дорослому житті»

18 сентября, 2017

Діти, що ростуть одні в батьків, і ті, хто має братів чи сестер, розвиваються по-різному, у кожного типу родин є свої ризики — одна дитина може стати «домашнім тираном», а коли дітей декілька, то вони можуть жити у боротьбі за «місце під сонцем», тобто увагу батьків. Підлітковий та сімейний психолог, психотерапевт Дана Нечипорук, мама трьох синів, розповідає про особливості психіки братів та сестер, про свої підходи до виховання, а також дає корисні для розвитку батьків і дiтей вправи.

У мене троє синів, старшому Кирилові 13 років, середньому Левку — шість, він пішов в перший клас, і молодшому Данилові за місяць буде п’ять. Мій тато має брата, мама теж, і якщо їх поставити поруч, то видно, що вони родичі. А про моїх дітей такого взагалі не скажеш. У них і характери, і темпераменти різні. При цьому мої сини – чудова ілюстрація теорії формування психотипу особистості під впливом почерговості народження. У дорослих клієнтів я часто можу сказати, чи вони народилися старшими чи молодшими, інколи навіть вгадую, чи у них брат чи сестра.

Скажи, коли ти народився, і я скажу, хто ти

Феномен старшої дитини в тому, що вона була центром родини, домашнього всесвіту, а з народженням наступної її зрушують з п’єдесталу. Батьки часто кажуть, що треба в першу чергу займатися меншою дитиною, бо вона ж маленька. Також кажуть: «Ти ж старший, поступися». І це означає травми для старшої дитини, що їх потім важко прибирати навіть у дорослому віці. Їй треба обов’язково виділяти частину родинного «царства».

У другої дитини найчастіше характер буде протилежний старшій. Тому що підсвідомість, ящуровий мозок – адаптивна система, дитина приходить у вже сформовану систему родини і знаходить там своє місце. Якщо старша дитина спокійна, врівноважена, допомагає батькам, то молодша буде звертати увагу батьків істериками, скандалами. Це можна вирівняти, якщо розділити «царство», пояснити всім, як ми живемо в сім’ї. Це в ідеалі має зробити тато або інша старша людина в родині. Якщо це зробити, то за місяць у дітей схема вирівнюється, у своїй практиці я бачу чудові результати такого підходу.

Якщо народжується третя дитина, то найгірше середній. Він – не отой крутий, класний старший брат чи старша сестра, якій все можна, і вона все може. Середній дитині дуже важливо, щоб старша його полюбила, взяла в свою «зграю». А старший цього не хоче, бо ця дитина змістила його «з трону». Часто найгірші конфлікти відбуваються між старшою і середньою дитиною, якщо їх троє. При цьому середній не отримує стільки любові, бо вже є молодший. Часто середня дитина істерична, нервова, погано стримується.

Боротьба за людей: які рішення працюють у 2026 році

8 липня 2026 року в Києві HR Wisdom Summit 2026 об’єднає HRD, CEO та керівників компаній для обговорення найгостріших викликів ринку праці. Учасники говоритимуть про утримання талантів, адаптацію ветеранів, нові моделі управління командами та розвиток навичок, необхідних бізнесу вже сьогодні.

Молодша дитина вибере те, чого ще немає в родинній схемі. У мене старший син класичний сангвінік, середній – більш істеричний холерик, а молодший вибрав спокійний позитив. Також він компенсує свій статус «директорською» манерою спілкування. Весь час питає, що ми робимо, а чому ми це робимо, а ми впевнені в тому, що ми робимо? Він намагається контролювати хоча б щось у реальності.

«Тільки ти і я» для кожного

Звичайно, якщо дітей гарно підготувати, то ці кризи черговості народження не будуть такими гострими. Часто батьки не роблять цього, можуть, наприклад, розказати, що у мами в животі, а для дитини це повна абстракція. Якщо їй у цей час 5-6 років, і вона вважає себе центром всесвіту, а тут про неї забувають, то в цьому випадку діти стають істериками, з припадками, нічними жахами.

Якщо у вас троє дітей, то необхідно виділяти хоча б годину на тиждень, щоб побути тільки з однією дитиною. Якщо ви не можете дома, то виходьте у місто і проводьте час тільки удвох. Дітей треба витягнути з системи, щоб у неї розслаблялися психічні контакти і конкуренція. Поза схемою ви можете дізнатися найбільші потреби і проблеми цієї дитини, бо у звичному родинному середовищі вона змагається за увагу, за своє місце чи просто з братом, сестрою, і тому батьки часто пропускають проблеми дітей.

Я намагаюся зробити так, щоб провести час окремо з кожним сином. У будні дні, наприклад, старшому дістається час о 9-й вечора, коли менші лягають спати. При цьому всім дістається увага у вигляді питань:

  • Як пройшов день?
  • Що нового?
  • Що найбільше сподобалось?
  • Що не сподобалось?
  • Чого ти хочеш?
  • Чим тобі допомогти?

Ці питання я ставлю по дорозі у школу чи садочок і по дорозі звідти. Я кожному ставлю ці питання, і кожному даю слово. Я попереджаю, що зараз я спитаю у Кирила, потім у Левка, а потім буде Данька, або ж починаю з молодшого і йдемо до старшого. Буває так, що хтось більше збуджений, їм ще стримуватись важко, тож я починаю з нього.

Треба з обережністю казати дітям про їх статус – наприклад, «ти ж молодший, ти не можеш чогось робити». Дитина одразу це схоплює і намагається маніпулювати. З жартами треба бути обережними, треба розповідати коректно, вказувати правила – їх діти насправді дуже люблять, з правилами їм набагато легше, і, навпаки, вони дуже ображаються, якщо ти граєш не за правилами.

Тайм-менеджмент кар’єри та сімейного спілкування

Я використовую схему з топ-менеджменту: розставляю пріоритети, що для мене важливо, що надзвичайно важливо. Якщо у вас період будування кар’єри, то так собі чесно і зізнайтесь у цьому. Це не означає, що крім кар’єри у вашому житті нічого не буде. Далі важливі правильний тайм-менеджмент і коучинг.

Ви ставите собі питання:

  • Що я хочу?
  • Як це має виглядати?
  • Що я для цього маю зробити?

І коли з’являється список дій, його прекрасно можна розписати на тиждень, скласти графік – в день годину на літературу, годину на соцмережі, 15 хвилин на фізичні вправи. Цю роботу самому зробити дуже важко, треба проговорити з кимось. Дуже часто до мене приходять і ставлять завдання кожен день займатися спортом, собою, окрім родини і роботи, і ми разом це плануємо.

Спілкування з дітьми – те саме, що читання, його можна організовувати всюди, де ви їдете. Перевірити фейсбук можна і пізніше або ж коли ввечері ви почитали дітям книжку і чекаєте, коли вони заснуть. От тоді тихенько можна й соцмережі перевірити. Не треба робити це за обідом, коли ви можете поспілкуватися. Для дітей традиції, сімейні ритуали дуже корисні. Ми з дітьми разом готуємося до вечері, робимо одну спільну справу і маємо результат. На приготування вечері ми витрачаємо годину, коли у кожної дитини є свій обов’язок – хтось ріже хліб, хтось розставляє посуд. 15 хвилин ми їмо, а потім розмовляємо, і цей час проводимо якісно.

Але батькам необхідно усвідомлювати свої потреби і бажання. Наприклад, коли я розумію, що втомлена, то не буду з дітьми гратись або читати їм книжку, бо я буду сердитись. Але не вони причина. Тоді я увімкну мультик, і поки вони його дивляться, я вип’ю чаю, почитаю свою книжку, поспілкуюся з кимось.

Якби я хотіла дівчинку та інші стереотипи

Якщо дуже боляче, чоловік може плакати. Якщо сталося щось трагічне, погане, сумне, хлопчик може плакати, це нормально, ці емоції народжуються у всіх людей. Коли мене питають про те, що я ж, напевне, хотіла дівчинку, я встигаю перша сказати, що дівчат не дають, і всі починають сміятися. В гештальті одна з важливих тем – це витримування своїх кордонів, тому людям на неделікатнi запитання я люблю відповідати саркастично. Наприклад, «якби я хотіла дівчинку, я пішла б на біогенетика». Коли кажеш таке з серйозним обличчям, у людей шок, вони не розуміють, що відбувається. Ти ж маєш ридати і казати, що так хотіла дівчинку, а погані люди в пологовому дали тобі хлопчика. До речі, всі питання до чоловіка, якщо говорити про біологію. Насправді, ефективно ставити зустрічні питання і цікавитися, що люди робили, щоб народити дівчинку. Колись були модні статті з порадами їсти полуничне морозиво і банани, щоб була дівчинка. Я уявляю, як хіміки і біологи всього світу сміялися з цього.

Годувати з ложки до 18 років

Був момент, коли я задумалась про виховання хлопчиків, тоді молодшому було трохи більше року. У нас було дві няні, бо у мене був проект, і я вийшла на роботу раніше, працювала за гнучким графіком. Якось я прийшла додому, побачила, як одна няня несла молодшого в ванну, а друга годувала середнього ложкою. А обидва вже могли самі це робити, тим більш в ванній у нас є сходинка, щоб дитина могла сама піднятися і вмитися. І тоді я вирішила, що жінки занадто м’які у виховання, і знайшла чоловіка на їх посаду. А потім у хлопців був тренер-гувернер. З восьми-дев’яти років хлопців повинен виховувати чоловік. А мама має підтримувати, любити і примушувати робити все самостійно, нічого не забирати з рук.

Дідусь з бабусею дуже балують внуків і псують мою педагогіку, ми місяць сперечались про те, чи треба трирічну дитину годувати з ложки. Якось мій тато це робив, і я сказала йому: «Уяви, що твоєму внукові 18 років і тобі треба надягти йому презерватив». Тато одразу заспокоївся і дозволив дитині їсти самій. Треба думати, як ваші вчинки відобразяться на дитині, в її самостійності, у дорослому житті. Це має зупиняти батьків від надмірного піклування.

Включити мозок та інші вправи

Я хочу, щоб мої сини мали розвинену уяву, щоб вони щось могли придумувати і самі себе розважати. Також я хочу, щоб вони вміли включати мозок, щоб він працював. Дуже багато речей робляться бездумно, автоматично. Коли ви – доросла людина, у вас багато роботи, добре, коли у вас є автоматизовані прийоми, це економить психічну силу, енергію. Але ця автоматизація з’явилася після того, як ви десять років напружувалися в школі і як мінімум п’ять навчалися у вузі, ваш мозок вже вміє збирати, аналізувати, використовувати інформацію. З дітьми треба зробити те саме, і в еру гаджетів це складніше, цей процес треба організовувати специфічно.

Наприклад, якщо вам навіть дуже незручно стояти у черзі, краще не давати дитині гаджет «на заспокойся», а зробити так, щоб вона постояла, пороздивлялася людей. Візуальні спостереження добре розвивають мозок. Ви можете поговорити, розказати віршики. Коли мені кажуть, що немає часу на спілкування з дітьми, я не вірю – завжди можна знайти хоч трохи у таких ситуаціях, у черзі чи по дорозі.

Включати мозок дуже складно, для кожного віку є свої способи це робити. Але хочу попередити батьків: дітей до п’яти років навчати немає сенсу. Вони все зроблять, все можуть, у них дуже лабільний, чудовий мозок, швидка побудова нейронних зв’язків! Але в шість років дитина вам скаже: я не буду це робити, я вже все вмію, мені нудно. Не треба вчити математику, читання, писати – діти до цього не готові, і найцікавіше, що потім з’являється ефект нудьги. А вчителька працює в старій схемі, вона не буде індивідуально вчити дитину, і гаджета в неї нема.

Найкраще тренування для нервової системи дорослих – концентрована увага на початку медитації, коли розслабляєш тіло, — це як фізична вправа, яка поєднує мозок і тіло. Для дітей ефективніше діють танці – повторення певних рухів один за одним під ритмічну музику, — це розвиває кору мозку. Дітям до восьми років хореографія в будь-яких дозах дуже корисна. [traqli_related]

З десяти років і до 16-ти з дитиною треба поводитися, як детективу – якщо ви від неї чогось хочете, то тільки питаннями її треба «вирулювати» на необхідний вам висновок. Якщо ви директивно будете вказувати, чого хочете, діти вам будуть тільки суперечити і робити навпаки. Найкраще, коли підліток сам прийде до потрібного висновку. Так, ви на це витрачатимете 10-15 хвилин кожного дня, але потім зекономите місяці сварок і непорозуміння. Батьки не повинні боротися проти дитини, вони мають бути на її боці і разом вирішувати проблеми.

Розмовляла Галина Ковальчук. Фото: з особистого архіву Дани Нечипорук

— Читайте також: Быть мамой четверых сыновей: Что ответить на «Как вам не везет — опять мальчик!»