Новий підліток до п`ятниці: 10 найкращих думок з книги Кевіна Лемана

17 ноября, 2017

Книга відомого психолога та автора бестселерів Кевіна Лемана з`явилась українською у видавництві «Брайт Букс Паблішинг». Якщо вам знайома особа, яка наминає кашу просто з каструлі, її кімната нагадує звалище, а її улюблений вид спорту — грубіянити батькам, то вітаємо! У вашій хаті завівся підліток. І ця книга допоможе вам навчитися спілкуватися з ним так, аби пубертатний період не запам’ятався усій родині (в тому числі й самому підлітку) як суцільний жах.

5 основних вимог до виховання підлітків

  • здорове почуття гумору;
  • широта погляду й уміння бачити перспективу;
  • здоровий глузд, яким природа наділила вас;
  • уміння, сказавши один раз, розвернутися й піти;
  • трохи валер`янки… і кілька годин не будити.

Почуття гумору

Якими були ви у віці 11-19 років? Це допоможе вам об`єктивніше дивитись на свого сина, який носить джинси так, що вони ледь-ледь прикривають дупу. І, якщо вже тепер така мода, купіть своєму вишкварку стильні боксерські труси, оскільки вони будуть у всіх на виду. (…) Ідеться ось про що: вам, батькам, зовсім не обов`язково реагувати геть на все. Не втрачайте почуття гумору! Не робіть з мухи слона! Тоді і вам ці роки принесуть задоволення та залишать чимало спогадів, над якими потім ви зможете посміятися усією сім`єю.

Сваволя в зародку

Реакція вашого підлітка на оточення цілком і повністю залежить від поваги дитини до вас і вашої поваги до неї. (…) Уже на такій ранній стадії критично важливо, аби ви, батьки, ретельно і зважено обирали, у які бійки справді варто вступати. Але в міру виникнення різних ситуацій не просто діяти, а впливати. Дія позбавляє вас можливості керувати ситуацією, змушуючи замість цього реагувати на зміну одномоментних подразників, наче ви хитаєтеся на таких собі емоційних гойдалках разом зі своєю дитиною. Натомість вплив дає змогу відсторонитися, випустити пару, сказати один раз і не повторювати двічі, твердо стояти на своєму, і спокійно контролювати ситуацію далі. (…) Кожному підлітку необхідні такі три вітаміни: вітамін П (підтримка), вітамін «Ні», вітамін С (співпраця).

Покоління «пофігістів»

Замість того, щоб «обламувати» дитину, коли вона зморозила щось недоладне, чому б не сказати у відповідь: «Отакої! Ну ж бо, докладніше!», або «Овва! Я б нізащо такого не вигадав, від тебе першого почув. Круто!», або «Хм!.. Щось ти насупився як хмара. Що там сталося? Нумо, викладай», або «Судячи з твоєї фізіономії, ти чимось сьогодні відзначився.» Ці фрази вже самі собою підводять до відкритого контакту, і ви, напевно, почуєте щось більше, ніж нерозбірливе буркотіння крізь зуби.

5 порад, як убезпечити свої вітрила від шквального вітру з боку підлітка

  • не беріть усе на свій карб;
  • зберігайте спокій;
  • вислуховуйте, але не вступайте в бій, який нав`язує підліток;
  • пропонуйте корисні поради тільки тоді, коли вас про це попросять;
  • не кажіть підлітку, що йому слід робити.

І ще: секс, випивка чи гроші не йдуть у жодне порівняння з тим сплеском позитивних емоцій, який молоді люди отримують від різкого підвищення самооцінки.

Важливість родини

Кожному підлітку потрібно місце, яке він міг би вважати своїм, а найкраще місце для вашого сина чи доньки, яке лише може бути, — батьківський дім. Ті підлітки, для яких дім і родина стоять на першому місці в житті, не відчувають гострої потреби належати до якоїсь іншої спільноти — чи то підліткового угрупування «на районі», «торчків» чи «крутих тусовщиків» у школі.

Особиста відповідальність

Відтоді, як у вашої дитини почався перехідний період, її справи і учинки стали її відповідальністю, а не вашою. (…) То нехай підліток переконається на власному досвіді, без жодного втручання з вашого боку, що він виграє і що програє, виявляючи свій характер. Адже саме так і ведеться у реальному світі.

Друзі і подруги

Толкові батьки намагатимуться перезнайомитися з батьками тих дітей, із якими проводить час  їхній підліток. (…) У кожного з нас в розпорядженні 24 години на добу. Чи важливо вам знати тих дітей і ті сім`ї, які впливають на вашого підлітка? Це важливо чи ні? (…) Ви ніби відкриваєте контактну лінію з батьками друзів свого підлітка.

Прихована образа

Коли дитина відчуває, що життя обійшлося з нею несправедливо, і ця рана далі болить, дитина думає (часто сама не усвідомлюючи того): «У мене є право завдавати болю іншим людям». (…) Вона ранить тих, хто постійно поряд з нею, — свою сім`ю. (…) Щоб опинитися з підлітком на рівних, часом досить сказати: «Знаєш, на твоєму місці я б теж розлютився». (…) Ну а потім додайте: «Враховуючи все те, що відбулося з тобою за твій недовгий вік, я просто здивований, що тобі вдалося стільки в житті досягти. Скажи мені, чим я можу тобі допомогти?» І ви побачите, як відкриються шлюзи спілкування.

Розлучення

Традиційний спосіб, яким у нашій країні визначають долю дітей після розлучення батьків, досить жорсткий: за рішенням суду дитину зобовязують жити один тиждень в домі матері, інший — у батька. Але я знов хочу спитати: хіба це діти вирішили розлучатись? Ні, ви і ваш чоловік. То чому тоді дітей перекидають, наче млинці на пательні? (…) Розлучення — це кепська історія, хоч як подивися! Але поводитися достойно, не гудити колишнього супутника життя за жодних обстваин — це найкращий варіант, зокрема і для підлітка.

  • Ціна книги: 121 грн
  • Де придбати: yakabbo.ua

Фото: Мег Біттон

— Читайте также: Немовля, малеча, підліток: 10 лучших мыслей из книги Ларисы Шрагиной