Що б такого почитати? Рекомендації завзятих книголюбів

Десять томів на вибір

05.08.2019

Пора відпусток триває, запит на книжкові рекомендації залишається високим. Що б такого почитати у спекотні дні? Ми попросили відомих книголюбів розповісти про те, що вони читають просто зараз.

Наргіс Гафурова, засновниця видавництва «Крокус».

Дім, в якому

Маріам Петросян, #книголав

Є книжки, зустріч з якими щось робить з нами, змінює нас. «Дім, в якому» Маріам Петросян занурює тебе в зовсім іншу атмосферу. Цю книжку хочеться і не хочеться перечитувати. Вона притягує і лякає. Дім — це цілий світ зі своїми законами і жителями, щасливими та нещасними. Це та книжка, яка не відпускає довго…

 

Микола Ябченко, менеджер комунікацій в Українському жіночому фонді. «Син захопився математикою і я пригадав, що у школі вона мені теж подобалась. Отже син читає книжку Кузька Кузякіна «#Щотакематематика?» і його постійні захоплені вигуки і цитування змусили і мене пригадати любов шкільних років.»

 

Екскурсія математикою. Як через готелі, риб, камінці і пасажирів зрозуміти цю науку

Стівен Строгац,  «Наш формат»

Книга «Екскурсія математикою. Як через готелі, риб, камінці і пасажирів зрозуміти цю науку» написана Стівеном Строґацом на основі його науково-популярних колонок про математику у New York Times. Книжка навряд чи багато відкриє «справжнім» математикам. Водночас це і не підручник, який пояснить початківцям щось складне на двох сторінках. Але Стівен наводить цікаві факти про математику, пояснює, де в повсякденному житті застосовуються логарифми, інтеграли і чому те, що людство вигадало цифри, – дуже круто. Просто уявіть, якби не було цифр, ми не могли би сказати про цю добірку «10 томів на вибір». Ми мали би повторити слово «книга» стільки разів, скільки книг тут згадано. З цифрами зручніше, еге ж?

Ця книга може заохотити вас прочитати більше про ту, чи іншу тему, а можливо якісь теми ви пропустите, як надто складні чи нецікаві особисто вам. І ця книжка, і вже згадана книжка Кузька Кузякіна, яку читає син, дають нам шанс полюбити математику.

Анна Римаренко – психолог та надихаюча спікер, Miss Diamond Top of the World Plus Size. «Зараз в моєму Kindle та на столі дві книги. Одна для розваги, а одна — для душі».

 

 

Добрі передвісники: ґрунтовні й вичерпні пророцтва Агнеси Оглашенної

Тері Пратчетт, Ніл Гейман, «КМ-Букс»

Схопила її читати одразу після перегляду серіалу, і насолоджуюся кожним реченням. Фірмовий гумор, стьоб і оце все, за що ми так любимо цих двох сучасних казкарів – те, що треба для відпочинку. Отже сюжет: ангел та демон, що мешкають на Землі з початку часів, намагаються всіма силами запобігти настанню Апокаліпсису. Щоправда, у пеклі та на небесах власні плани щодо кінця світу. Деяку пікантність подіям надає той факт, що головні герої – Азірафаель та Кроулі – забагато часу провели серед людей та встигли набути багатьох людських звичок. В книзі повно комічних моментів та сатири на сучасні реалії (особливо на адресу «американців та інших форм життя»). Дуже раджу цю книгу як до перегляду серіалу, так і після.

Смысл жизни и его маркетинг

Тетяна Жданова, «Бренд Бук Паблишинг»

Друга книга – вже не для розваг, а для мозку та душі: «Смысл жизни и его маркетинг» Тетяни Жданової. Я дуже люблю маркетинг та стикаюся з великою кількістю забобонів щодо нього: мовляв, маркетинг – це про «зомбування» людей, про «примус» та «впарювання фігні». Але маркетинг може та повинен бути етичним. Деякі важливі сторони цього розкриває книга. Вона змушує придивлятись глибоко в себе, шукати сенси своєї діяльності та відповідати на багато цікавих та незручних запитань самій собі, а потім знаходити шляхи, як донести ці сенси до інших (і саме це і є основним призначенням маркетингу). Дуже раджу цю книгу тим, хто застрягнув у кризі середнього віку та професіоналам, що втратили драйв досягнень – тим, кому актуальне запитання «куди далі?» та «нащо це все?».

Костянтин Васюков, керівник відділу маркетингу видавництва «Фабула»,  режисер театру «Публіцист». «Коли працюєш у видавництві, постійно стикаєшся з величезною кількістю цікавої літератури. І ця, на перший погляд, перевага обертається катастрофою від розуміння того, що ти не встигаєш всі ці книжки читати. Вони осідають на твоїй поличці і дивляться звідти на тебе з сумом. А ти вже працюєш над новою добіркою новинок, щоб знову обрати собі щось в книжкове гетто на полиці. Тому я і напишу тут про книги, які я досі НЕ дочитав.»

Месопотамія

Сергій Жадан, «Клуб сімейного дозвілля»

«Месопотамія» — моя біль і травма. Цю книгу Сергій Жадан випустив саме в той час, коли в країні творилася революція і починалася війна, а в мене (за інших причин) все життя обернулося крахом. Країна втрачала людей і територію — я втрачав сім’ю. Тому, коли я автобусом їхав до дитини за 300 км від Харкова і в цей час читав, як зараз пам’ятаю, оповідання «Боб» про особливості сексу і вагітності у наших, «месопотамських», жінок — мене рвало на шмаття. Коли я вирішив, що з пасажирів досить моїх ридань, я закрив книгу і вже 5 років, як я не можу до неї повернутися. Болить. Але на цьогорічному Арсеналі нарешті купив «Інтернат», щоби якось наздогнати паузу в Жадані.

Вдалині

Ернан Діаз, «Фабула»

«Вдалині», що видала рідна «Фабула», здається, написав я. Або Ернан Діаз написав про мене. Або його герой Гокан так схожий на капітана Ахава, чиї монологи я читаю у виставі «Мобі Дік. Відплиття», і тому він мені такий близький. І вся ця химерна подорож, гонитва або за братом, або за китом обертається на власний пошук сенсу життя, істини, коли навіть саме життя стає неважливим, а сенс лишається тільки в усвідомленні моменту твого існування. Я тупо не хочу закінчувати цю книгу. Я насолоджуюся екзістенцією.

Марта Госовська, перекладачка, викладачка, колумністка.

Machines Like Me

Ієн Мак’юен, «Deckle Edge»

За дивним збігом обставин, цю книжку я читаю, живучи за декілька кварталів від Клепхема, де мешкають головні герої – Чарлі, Міранда та Адам. Я довго вагалася, чи писати ім’я Адама у переліку головних героїв, адже він – робот. Він заряджається від мережі, виконує накази господаря, а ще вміє думати та відчувати. Чи просто мімікрує ці вміння (хто його знає?), щоб керувати істотами «нібито розумними», як дотепно піджартовує з нас Мак’юен. Тривожна історія про ілюзію контролю та моральний вибір. Нема нічого людськішого, аніж сумніватися у правильності своїх вчинків, а якщо відпустити кнопку контролю, то можна неочікувано відсахнутись від ілюзорного світу свободи. Дуже раджу до прочитання тим, хто скучив за раннім нуарним наративом Мак’юена – цього разу у гримучій суміші наукової фантастики та психологічного трилера.

The Racing tribe

Кейт Фокс, «Lionel Tiger Editor»

Це перша книжка моєї улюбленої антропологині Кейт Фокс, яка так дотепно описала «основи англійськості» у бестселері «Спостерігаючи за англійцями». Власне, це така собі прабабуся спостережень, адже, як каже сама авторка: «…коли я стовбичила на іподромі, під набридливим нескінченним дощем, мені спала на думку ідея написати, чому ми, англійці, вважаємо це відпочинком». Двісті сторінок дотепної класифікації англійців, секретних поведінкових кодів і паролей, які вмить зроблять вас своїм у цьому загадковому світі кінних перегонів. Якщо ви коли-небудь задумувались про незрозумілі правила Аскоту і Дербі (пам’ятаєте ці чудернацькі капелюшки, які, здається, важливіші за коней?), то ця книжка для вас!

Артем Чапай, письменник, журналіст. «Раджу «365» Ганни Улюри. Попри заявлений невеликий тираж, ця книга дуже важлива та впливова: ну, навряд чи я єдиний, хто після неї сів із ручкою й почав складати список до подальшого читання. До речі, книжка, про яку я тут напишу, – саме за рекомендаціями Улюри».

Чи мріють андроїди про електричних овець?

Філіп К. Дік, «Komubook»

Може, андроїдам ці вівці «сняться», хоча головний герой про вівцю саме мріяв. Втім, англійською воно на те саме виходить. За Філіпом Діком знято і «Блейд Раннера» (отого, що з Гаррісоном Фордом), і «Згадати все» (оте, що зі Шварценеггером). Якийсь англомовний оглядач назвав його «Кафкою масової літератури». Може, пише і простувато, але яка буйна фантазія!

Маша Курочкіна, головний редактор видавництва «Артбукс», популяризатор дитячого читання.

Остров

Вікторія Хіслоп, «Азбука»

Героїня роману Алексіс Філдінг вирушає до маленького села Плака на Криті, щоб дізнатися про минуле своєї матері. Розслідуючи особисту історію, вона дізнається також про страшні сторінки історії острову Спіналогна, на скелях якого розбивалися на тільки хвилі, а й долі людей. Більше половини століття цей маленький клаптик землі в Егейському морі був останньою оселею хворих на проказу. «Острів» — сімейна сага з усіма притаманними їй атрибутами. Це історія чотирьох поколінь, історія кохання, зради, смерті. Так співпало, що в цьому році я провела відпустку саме на Криті, у 30 км від місця дії роману. Завдяки цьому ефект присутності вийшов просто приголомшливим: закриваю книжку, а пейзажі з її сторінок залишаються перед очима, в одному епізоді герої заводять мелодійну мантінаду, а я чую її з сусідньої таверни, героїня збирає лікарські рослини, а їх аромат лоскоче мені носа. Із задоволенням рекомендую цю захоплюючу та драматичну історію всім, хто збирається на море. І не тільки Егейське!

Читайте також: Like a Child: 7 книжок про дитинство для дорослих