Стрес, час, баланс: Інсайти від українських політикинь

Зустріч Жіночого Клубу Європейської Бізнес Асоціації

Як успішні лідерки нашої держави планують свій час та звідки беруть натхнення для своєї роботи? Як дбають про себе і про рідних? Лайфхаки та поради від провідних українських політикинь прозвучали під час зустрічі «Її історія. Жінки, які змінюють країну», яка відбулася цими днями. Захід був організований в рамках Жіночого клубу Європейської Бізнес Асоціації* у партнерстві з Imperial Brands та Grawe Ukraine Life Insurance.

Ольга Стефанішина

Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України

В умовах нових реалій, які змінили звичні формати переговорних процедур на державному рівні, політики міжнародного рівня опановують спілкування онлайн. Завдяки сучасним технологіям Ольга за минулий місяць встановила особистий рекорд з кількості робочих зустрічей онлайн з колегами з різних європейських країн. Онлайн-формат не зменшив ефективності роботи, але, на відміну від протокольних зустрічей, в ньому більше особистісних моментів: «Часом фоном наших розмов були якісь побутові речі, логістичні питання, прогулянки з песиками чи намагання вгамувати дітей. Це зробило наше зазвичай дуже офіційне спілкування більш теплим та людським» — говорить Ольга Стефанішина. Водночас вона зазначає, що поява нового формату Whatsapp-доручень/нарад/звітів призвела до появи «телефонного стресу» не тільки в неї самої, а й в усієї родини: «Від телефону не можна відійти далі, ніж на два метри, бо він обов`язково зателенькає. В мене два телефони, два ноутбуки, я повинна постійно бути на зв`язку».

Встановлювати особисті кордони

«Ця пора обмежень забрала особистий простір, тому що якщо раніше ти фізично міг десь не бути, то онлайн ти можеш і мусиш бути присутнім 24 години на добу. Ти увесь час на роботі. В такому разі потрібно встановлювати особисті межі, пояснювати колегам, наприклад, що вихідний у неділю — це святе. Звісно, виникають і недільні форс-мажори, але якщо мене турбують без особливих причин у вихідний, я дуже дратуюсь і вважаю, що це не за правилами».

Забезпечувати собі достатню кількість сну

«Прокидатись треба дуже рано. О 06.30 наш Прем`єр-міністр вже на роботі, він — рання пташка. А я — «сова», мені простіше затриматись до 3-х годин ночі і закінчити справи, але якщо на 08.00 годину треба вже працювати на урядовій нараді, самопочуття «не дуже». Я намагаюсь лягати спати раніше, але все одно, клопоти з дітьми, робота — і в мене виходить заснути хіба що о першій ночі».

Кіра Рудик

депутатка Верховної Ради України, голова партії «Голос»

Кіра Рудик, у минулому підприємиця, говорить про те, що можливість роботи у парламенті — це шансзробити масштабніші зміни, які покращать життя мільйонів людей. У компанії Ring Ukraine вона керувала 1 тисячею працівників. Тоді як від партії «Голос», наприклад, на місцеві вибори, що відбулися 25-го жовтня, вона вела 5 тисяч людей. Тобто керівництво тепер масштабніше й складніше. «Це як відкрити 20 нових офісів по всій країні, при чому кожен працівник має право голосу щодо прийняття рішень всередині «компанії». Це новий рівень складності в операційному менеджменті і в організації самої роботи», — зазначає Кіра Рудик.

Раціоналізувати стрес

Як я реагую на стрес? Я пишу список, планую як саме буду адаптовуватися до кожного з проблемних пунктів, і виконую все за списком.

Дбати про безпеку родини

Я вирішила, що момент, коли мої батьки або бабуся чи дідусь підуть самостійно до магазину настане нескоро. І я пропоную всім, хто дбає про своїх родичів, повернутися до тих ідей, які в нас були в березні-квітні. Ситуація з пандемією не покращилась, тому треба і далі дбати про безпеку рідних. Продовжувати запроваджувати заходи безпеки для всіх. Тепер ми по-іншому працюємо, відпочиваємо, навчаємось. Це нова реальність, до якої потрібно адаптуватися.

Розставляти пріоритети

Коли я була керівником ІТ-компанії, в якої було багато клієнтів на західному узбережжі США, в мене були дуже пізні онлайн-зустрічі. Зараз я виступаю у нічних ефірах — і теж треба мати гарний вигляд, правильно говорити і говорити розумні речі. Проте, я хочу звернути увагу, хіба успішна людина говорить коли-небудь: «Я пишаюся своїми досягненнями, але я шкодую, що мало спала»? Ні, ми пишаємося своїми досягненнями — і крапка. Тому треба робити все, що ми можемо, поки ми можемо.

Періодично бути наодинці з собою

Коли у вас дуже багато зустрічей упродовж дня, багато спілкування з дуже різними людьми, то потрібно пам`ятати: що хоча це підживлює вас енергією, але водночас і виснажує. Тому необхідно періодично давати собі час на відновлення.

Валерія Іонан

заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції

Валерія наголошує на тому, що їй, людині «цифровій» як ніколи комфортно в умовах зростаючої діджиталізації роботи та спілкування. Міністерство на початку жовтня презентувало підсумки роботи за рік: поступ у розвитку технологій для населення вражає.

Займатися спортом

Гарні новини — це добре, але стрес нікуди не дівається. Мені допомагає спорт. Я обожнюю бокс і тайський бокс, зараз додаю ще ММА — бої без правил. В моєму графіку тренування стоїть щодня. Я його не переношу ніколи. Мені не підходить йога чи плавання, тому що там повільний ритм і я продовжую думати про роботу. Коли ж ти в ринзі, ти не можеш думати ні про що інше. І це розвантажує.

Людмила Денісова

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини

Денісова відмічає, що обмеження можуть стати можливостями. Уповноважена ніколи не припиняє свою роботу — кожну хвилину щось трапляється з нашими людьми, не тільки в нашій державі, а й за кордоном. «Я повинна бути кожну хвилину напоготові. Не дивлячись на пандемію, ми продовжуємо, звісно, з усіма пересторогами, нашу роботу по запобіганню порушенням прав людини в місцях позбавлення волі, психіатричних лікарнях, геріатричних пансіонатах і дитячих інтернатах. В Європі тільки 5 країн впроваджують таку роботу зараз,» — каже Людмила Денісова.

Берегти один одного

В таких екстрених ситуаціях цінність команди видно ще ясніше. Треба берегти один одного. Крім того, команда повинна продовжувати вчитися і розвиватися, адже в кризові періоди можна напрацювати такий досвід, який стане в пригоді й іншим.

Займатися творчістю

Перебуваючи на карантині, я почала писати картини у техніці fluid art. Це розвантажує, та й друзям є що подарувати. Я також в`яжу теплі шкарпеточки для онуків, а для подруг варю варення, особливо всі полюбляють айвове.

 

*Жіночий клуб Асоціації або EBA Women’s Club — це проект Європейської Бізнес Асоціації, який сприяє розвитку жіночого підприємництва в Україні. Проект існує з 2010 року і об’єднує тисячі жінок-підприємців з усієї країни.