Кілька днів тому після виступу студії «Квартал-95» із номером про Скадовськ в інтернет-мережі спалахнув черговий скандал. Жителі міста та українці з різних куточків країни обговорювали недоречні жарти, обурювалися і згадували історичні події, пов’язані з півднем України. Видатною фігурою тих буремних часів був Сергій Балтазарович Скадовський, без якого не було б міста, названого на його честь.
Засновник південних воріт України
Нащадок польського шляхетського роду народився у Херсоні, там же закінчив реальне училище. Потім навчався у Німеччині, але через смерть батька був змушений повернутися додому і продовжити його справи. Вступивши у спадщину, молодий поміщик Сергій Скадовський придбав ділянку землі на пустельному узбережжі Чорного моря та почав власним коштом будувати порт. Незабаром Сергій Балтазарович запросив досвідченого архітектора для будови міста. Воно мало стати відправною точкою для кораблів, що відправляли пшеницю, вовну та каракуль до європейських країн. Так у 1894 році з’явилося місто Скадовськ.
Читайте також: Нема гіршої долі, ніж бути героєм епохи, коли героїв вбивають
Велика родина
Сергій Скадовський одружився з Марією Шліппе, представницею роду Фальц-Фейнів, що свого часу заснували заповідник «Асканія-Нова». Дружина у всьому підтримувала Сергія Балтазаровича, поділяла його погляди та завжди була вірним другом. Вона очолила товариство взаємодопомоги «Благо дітей». Пізніше власним коштом організувала у Скадовську лазарет для поранених на 39 ліжок, а потім стала сестрою милосердя на Західному фронті та допомагала пораненим у зоні бойових дій під Львовом.
Важкі часи перевернули життя Скадовських. Від важкої праці та хвороб Марія Олександрівна померла у 1917 році. Через рік після неї пішов із життя і сам Сергій Балтазарович внаслідок паралічу серця. Йому було 56 років. Подружжя так і не дізналося, що більшості їхніх дітей не судилося надовго пережити батьків.
Останні новини
- Ірина Дерюгіна очолила федерацію гімнастики України
- «Спогади про нього»: роман Колін Гувер буде екранізовано
- «Пакості чи ласощі?»: рецепт шоколадних кексів на Геловін
- Розмовна польська для подорожей: основні фрази та вирази
- Прокачуємо інтелект: найцікавіші українські YouTube-канали Новости на главной
Читайте також: Симона де Бовуар: «Жінки змушені грати тих, ким вони не є»
У родині Скадовських народилося чотири сини — Олександр, Лев, Сергій і Георгій — та чотири доньки — Марія, Єлизавета, Ольга та Ніна. Усі хлопці у 18 років отримали по 500 десятин землі і сподівалися у майбутньому допомагати батькові у його справах. Проте сталося не так, як гадалося. Більшість дітей Скадовських ненадовго пережила батьків.
Трагічна втеча
Під час громадянської війни наприкінці 1919 року члени сім’ї Скадовських і Фальц-Фейнів намагались врятуватися від переслідувань і наважилися вирушити морем на яхті «Софія II». Яхта належала молодому чоловікові Марії Сергіївни Скадовської, Борису Фальц-Фейну та його брату Анатолію, який жив у Швейцарії. У січні 1920 року судно вирушило із Скадовська у далеку путь. На його борту перебувало 12 осіб разом з екіпажем. Невдовзі через сильний шторм вітрила вкрилися льодом, яхту викинуло на берег Румунії, який контролювали прикордонники. Потерпілі звернулися до варти по допомогу, але румуни вирішили пограбували яхту і вбили усіх пасажирів.
Пізніше на зруйнованій яхті знайшли закривавлений щоденник Марії Сергіївни, в якому ледве помітними були слова: «Мы решили с Соней сбежать. Прощайте, не поминайте лихом. М.Ф.».
На яхті «Софія II» загинули дочки Сергія Балтазаровича — Марія, Ольга та Єлизавета, його молодший син Юрій із дружиною та донькою, Борис Олександрович Фальц-Фейн та члени екіпажу. Про ще одну доньку Ніну не залишилося ніякої згадки.
Читайте також: Лютієн та Берен: єдине кохання Дж. Р. Р. Толкіна
Нащадки Скадовського
Із чотирьох синів Скадовського живими залишилися лише двоє — Олександр і Сергій. Обом вдалося емігрувати до Румунії. Сергій із дружиною пізніше потрапив до Німеччини, у 1921 році у них народився син Борис. Саме він першим узявся досліджувати таврійську гілку свого старовинного роду.
Дослідники кажуть, що саме Борис Скадовський стояв у витоків заснування деяких європейських організацій, які привели до створення Європейського Союзу.
Читайте також: Розстріляне відродження: 19 найкращих цитат Вікторії Амеліної
Нездійсненні плани
Сергій Балтазарович Скадовський будував місто-пристань з оглядкою і на бальнеологічний туризм. Незважаючи на відсутність інфраструктури, засновник міста вже тоді розгледів неймовірні перспективи курорту. І справді, нещодавно Скадовськ позиціонувався як недорогий бюджетний відпочинок, особливо для сімей із дітьми. У його приміській зоні було 84 оздоровчі заклади.
Та попри все, у засновника міста залишилася нездійсненна мрія — залізничне сполучення між Скадовськом і Херсоном, а далі й за іншими напрямками. Успішна реалізація цього проєкту могла б суттєво змінити економічну систему південноукраїнського регіону загалом і перерозподілити товарні перевезення між Маріуполем, Бердянськом, Херсоном та Скадовськом. Та за життя його мріям так і не судилося збутися.
У 2007 році на могилі Скадовських встановили гранітний пам’ятник із викарбуваними на ньому словами: «Я хотів би створити привітне місто, в якому всім людям приємно було б жити».
Долучайтеся до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram