Українські роботодавці прагнуть наймати людей з інвалідністю, але не знають, де їх знайти

Результати опитування

За результатами опитування роботодавців, проведеного ініціаторами руху «Так має бути», 71% провідних компаній України заявили про готовність брати людей з інвалідністю на роботу, решта 29% потребують додаткової консультації, щоб визначитись. Проте, незважаючи на відкритість, українському бізнесу ще треба подолати низку перепон, щоб стати дійсно інклюзивним. Участь в опитуванні взяли 47 компаній-членів Американської торговельної палати в Україні і Європейської Бізнес Асоціації.

Опитування щодо рівня інклюзивності та готовності працевлаштовувати людей з інвалідністю показало, що компанії загалом позитивно налаштовані щодо інклюзії на робочому місті. Роботодавці усвідомлюють значимість своєї позиції на шляху до інклюзивного суспільства в Україні: 85% респондентів вважає, що саме бізнес є відповідальним за соціалізацію людей з інвалідністю і створення доступного простору в офісному приміщенні та поза ним.

Всупереч існуючим упередженням про те, що людей з інвалідністю бачать, в основному, на низькокваліфікованій роботі, опитування показало, що роботодавці готові пропонувати працівникам з інвалідністю широкий спектр посад. Так 83% опитаних готові розглядати кандидата з фізичними порушеннями на посади, які передбачають здебільшого інтелектуальну працю (бухгалтерія та фінанси, IT, маркетинг, юридичний відділ тощо); 75% — на адміністративні посади; 75% — на робітничі посади.

Проте, незважаючи на задекларовану відкритість, 36% компаній визнали, що працевлаштовують людей з інвалідністю фіктивно, тобто мають трудові книжки замість реальних людей. Однією з причин такого стану речей може бути дефіцит пошукачів роботи. 47% опитаних зазначили, що їм складно знаходити працівників з інвалідністю, адже на вакансії відгукуються дуже мало таких претендентів. Ще однією перепоною, яка заважає працевлаштуванню працівників з фізичними порушеннями, може бути непристосованість робочого простору під їхні потреби. 74% роботодавців констатували, що мають непристосований робочий простір (відсутність пандусів, широких дверей, порогів, адаптованого туалету, тактильної плитки на підлозі, позначок шрифтом Брайля, тощо), і тільки 17% компаній готові інвестувати у створення доступних робочих місць.

Ще 65% опитаних відзначили, що готові інвестувати у створення умов для працевлаштування людей з інвалідністю: запроваджувати програми стажування, проводити тренінги для команди із взаємодії з колегами з інвалідністю, інформувати про можливості працевлаштування тощо.

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

«Опитування показало, що в країні вже чимало свідомого бізнесу, який подолав радянські стереотипи і є відкритим до працівників з інвалідністю, а також усвідомлює свою роль у створенні інклюзивної України. Тим не менше, 73,8% людей з фізичними порушеннями за даними Міністерства соціальної політики, досі не працевлаштовані. Роботодавцям час переходити від слів до діла і запроваджувати реальні зміни: інвестувати у доступність робочого простору, програми стажування і навчання для людей з інвалідністю, відмовлятися від фіктивного працевлаштування на користь реальних працівників або ж свідомо платити штрафи. Ми переконані, що активна позиція бізнесу в цьому питанні сприятиме збільшенню реально працюючих українців з інвалідністю», — підсумувала Наталія Попович, президент One Philosophy Group of Companies.

— Читайте також: Кому достанется наследство миллениалок