Ув’язнена росією українська журналістка Ірина Данилович майже втратила слух: реакція омбудсмена

22.06.2023

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець закликав міжнародні організації, а також російську омбудсменку Тетяну Москалькову вжити заходів для припинення знущань з української журналістки Ірини Данилович.

Про це повідомила пресслужба Офісу омбудсмена.

Зазначається, що Ірина Данилович зазнає тортур і може повністю втратити слух через хворобу.

Читайте також: Забороняють писати українською мовою: Леніє Умерова надіслала листа з російського СІЗО: фото

«Бранка Кремля перебуває в нелюдських умовах у російському СІЗО в Криму. Її стан здоров’я з кожним днем погіршується. На останньому судовому засіданні вона вже майже не чула запитань», – ідеться в повідомленні.

За словами Уповноваженого, журналістка неодноразово зверталася із заявами про порушення її прав адміністрацією СІЗО.

«Попри всі прохання надати кваліфіковану медичну допомогу, окупаційні лікарі продовжують брехливо стверджувати, що вона здорова. Активістка може повністю втратити слух, що в подальшому призведе до інвалідності», – наголосили в Офісі омбудсмена.

Також омбудсмен наголосив, що ненадання кваліфікованої медичної допомоги за наявності хронічних захворювань є грубим порушенням п. 22 Мінімальних стандартних правил поводження з вʼязнями, схвалених Економічною й соціальною радою ООН, статті 17 Федерального закону № 103-ФЗ «Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів», а також суперечить нормам статті 3 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

Читайте також: В окупованому Криму «апеляційний суд» повернув справу журналістки Ірини Данилович до «Феодосійського міського суду»

Дмитро Лубінець додав, що такі дії щодо Данилович можуть кваліфікуватися як тортури, що порушує низку статей: статтю 1 Конвенції проти катувань й інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання; статтю 7 Міжнародного пакту про громадянські й політичні права; статтю 3 Європейської конвенції про права людини; статті 6, 7, 9, 14 і 18 Міжнародного пакту про цивільні й політичні права.

«Звертаюся до Верховного комісара ООН з прав людини, Генерального секретаря ООН, Міжнародного комітету Червоного Хреста втрутитись і сприяти припиненню знущань над громадянкою України», – додав омбудсмен.

Нагадаємо, російські окупанти затримали Ірину Данилович 29 квітня 2022 року на території тимчасово окупованого Криму. Її підозрювали в незаконних діях із вибуховими речовинами чи вибуховими пристроями. Російський суд у Криму 28 грудня 2022 року засудив Данилович до 7 років позбавлення волі за звинуваченням у незаконному зберіганні й виготовленні вибухових речовин. Данилович своєї провини не визнала.

Читайте також: Українську журналістку та її чоловіка викрали росіяни: подробиці

21 березня журналістка оголосила сухе голодування до «початку лікування або біологічної смерті». Це був знак протесту проти того, що в Сімферопольському СІЗО їй не надають медичної допомоги. Данилович припинила голодування 5 квітня, проте належної медичної допомоги їй так і не надали.