Весна наживо: 7 книжок про дивовижну природу

Бачити, розуміти, любити

22.04.2019

Часто ми ловимо себе на думці, що зовсім мало розуміємо природу. Ми так заклопотані вивченням «10 способів встигати все», «20 методів пізнати себе», «40 лайфхаків, щоб заробити мільйон», що майже не помічаємо краси, складності і навіть таємничості природи. Чим живуть дерева? Що відчувають тварини? Як зникнення одного виду комах може перевернути життя цілого континету? І яким буде наше майбутнє, якщо ми про все це дізнаємося і перестанемо поводитись з цією планетою як невдячні чужинці?

Шосте Вимирання

Елізабет Колберт, «Наш Формат»

Цю книжку рекомендують прочитати Барак Обама та Білл Гейтс. У 2015 році авторка отримала за неї престижну Пулітцерівську премію, увійшовши до списків бестселерів за версією New York Times та The Guardian. «Шосте вимирання» — книга, яка переконає вас у тому, що іншого варіанту, окрім свідомого життя і дбайливого ставлення до природи, просто немає, інакше ми всі приречені на вимирання. Авторка побувала майже на всіх континентах, відвідала наукові бази в тропіках Амазонії і на островах Великого Бар’єрного рифу, спілкувалася з сотнями людей, тож їй вдалося зясувати, від чого залежить майбутнє нашої планети.

Homo Urbanus. Парадокс еволюції

Йелле Роймер, «Видавництво Жупанського»

Еволюція людини — це не просто малюнок у підручнику біології про перетворення мавпи в красивого дядечка. Еволюція — це процес розвитку, у якого є певні закономірності. Ми думаємо, що стали «вінцем творіння»? Та ні, еволюція продовжується і цікаво було б побачити, куди вона заведе Homo Sapiens. Автор, директор природничо-історичного музею в Роттердамі, професор Утрехтського університету, палеонтолог, вважає, що ми вже перетворюємось зі старих добрих «людей розумних» у Homo Urbanus. Попереду на нас чекає злиття в один грандіозний колективний суперорганізм, який мешкатиме в урбаністичних термітниках міст майбутнього, перші паростки яких ми вже сьогодні спостерігаємо на прикладі найбільших мегаполісів світу.

Прогулянка лісами

Білл Брайсон, «Наш Формат»

Якщо ви не у формі для довгого походу між лісів та гір, то вам варто обрати найскладніший маршрут, закупити найдорожче спорядження, начитатися про небезпеки і страшних ведмедів, що по тому маршруту ходять, а потім запросити з собою старого приятеля-пияка з надлишковою вагою. І вирушити. І отримувати задоволення від того, наскільки нічого з того, що ви очікували від подорожі, не відбувається. Брайсон, американець та офіцер Ордену Британської імперії, автор чудових книжок про подорожі та туризм, дійсно вирушив Аппалацькою стежкою з півдня на північ, а це 3500 км гірських перевалів та дрімучих лісів. А позаду крекче старий Кац, якого відсутність пончиків доводить до сказу. Тільки гумор може врятувати і підтримати у важкі хвилини: і сміливих героїв книги, і вас, звісно.

Визволення тварин

Пітер Сінґер, «Pabulum»

Перше видання цієї книги побачило світ у 1975 році. Багатьом людям тоді відкрилися очі на страждання тварин, багато рухів за права тварин завдячують широкому обговоренню ідей цієї книги про «сучасні» фермерські господарства, жорстокі практики тестування найрізноманітніших речовин на тваринах. Але таке «використання» тварин зовсім не безальтернативне! Автор демонструє всі інші можливі набагато етичніші варіанти.  В Україні книжка  вперше перекладена українською мовою за підтримки UAnimals.

Таємниче життя дерев

Петер Воллебен, «Клуб Сімейного Дозвілля»

Відкриваємо секрет того, як залишатися при своєму розумі у цьому метушливому світі: треба звертати увагу на те, що вас оточує. Особливо це стосується природи. Книжка лісника з 20-річним стажем розповідає нам про тих жителів Землі, які, власне і роблять можливим на ній наше існування. Розповідає Петер Воллебен про дерева. Що ми знаємо про їхнє життя? Наскільки б не були бідними ваші знання про тополю за вікном (чи це все-таки ясен?), після книжки Воллебена ви дізнаєтеся набагато більше про наших друзів-велетнів, які, як стверджує автор, вміють говорити, пам`ятати, відчувати біль, ділитися інформацією та енергією.

Кипуча річка. Пригоди і відкриття в Амазонії

Андрес Русо, «Віват»

Геофізик Андрес Русо розповів історію про кипучу річку у джунглях Амазонії вперше на конференції TED у 2014 році. Наразі відео з його 15-хвилинною розповіддю подивились близько 1796 тисяч осіб. Але книжка про пошуки загадкової річки, про яку розповів малому Андресу дідусь — більше, ніж розповідь про пригоди у дощовому лісі, повному хижаків та екзотичних рослин. Отже річка існує, вода в ній дійсно близька до кипіння. Всі дуже зацікавлені у використанні такого цінного ресурсу геотермальної енергії. Але Русо доводиться чинити всупереч моральному обов’язку відкривача, щоб захистити святиню від хижацького користування, наруги, ба навіть від власних спокус.

Моя сім’я та інші звірі

Джеральд Даррелл, «Навчальна книга — Богдан»

Джеральд Даррелл — британський зоолог, засновник Джерсійського тресту збереження диких тварин, письменник-анімаліст. Пише він про звірів не просто цікаво, а ще й дуже дотепно. Ось як відгукується про цю книжку майстриня гумору письменниця Слава Світова: «Хочете побувати у Греції, на острові Корфу? Хутчіше беріть до рук цю прекрасну книжку і відправляйтеся у подорож! Я обожнюю Джеральда Даррелла! За його особливу любов до тварин і птахів, за його відмінне почуття гумору і блискучий талант оповідача! З перших сторінок книжки поринаєш із головою у вир пеліканів, вагітних скорпіоних та змій, що втратили свідомість на сонці, а потім раптово ожили у ванні, яку надумав приймати старший брат головного героя, Джеррі. Думаю, лиш тільки ці спойлери заінтригували вас достатньо, аби взятися до прочитання цієї книжки, а тому не відкриватиму вам усіх карт. І не думайте, що книжка для дітей. Зовсім ні! Книжка для усіх, хто любить читати і цінує життя, яким воно є – яскравим, непередбачуваним і прекрасним!»

— Читайте також: Він, вона, любов: 7 нових книжок про кохання