WoMo-книга: Я і Конституція

Основний закон країни для дітей

03.05.2019

Конституція — основний закон країни. Всі ми згодні, що необізнаність людей із своїми правами та обовязками, з функціями держави та змістом законів значно гальмує розвиток демократії. Правова грамотність так само важлива, як і знання з предметів шкільної програми, проте пояснити дітям складні поняття закону і права буває нелегко. На допомогу прийде книжка «Я і Конституція» (Видавництво Старого Лева), яка стане у пригоді й дорослим, які не до кінця чітко уявляють собі, як влаштовано нашу державу та суспільство.

Автори книжки — поважні юристи. Лариса Денисенко — адвокатка, відома правозахисниця, письменниця. Олександр Ілько — заслужений юрист України з досвідом роботи у Головному управлінні з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України та Вищій кваліфікаційній комісії суддів України. Андрій Стельмащук — адвокат, президент ВГО «Асоціація правників України». Альона Шуліма — заслужена юристка України, голова Комітету з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини ВГО «Асоціація правників України». Разом їм вдалося просто і цікаво розповісти дітям молодшого і середнього шкільного віку про значення Конституції, про гілки влади, обсяг свобод і прав громадян, а також про гарантії дотримання цих прав і свобод. І якщо з питаннями фундаментальних людських прав на життя, свободу слова й віросповідання, гідне ставлення, здоров’я та навчання й про принцип рівності дорослим більш-менш вдається розібратися настільки, щоб пояснити це дітям, то у більш складних аспектах права нам точно допоможе ця книжка.

Наприклад, відбулися президентські вибори. Хто такий Президент? Як його обирають? Що він робить? Хто контролює його роботу? Або, наприклад, у світлі парламентських виборів, що наближаються: що таке коаліція? Як ухвалюються закони? Хто, як і коли може змінити Конституцію? Хто такий обмудсмен? Що таке військовий чи надзвичайний стан? А ще ви нарешті покажете дитині книжку, де чорним по білому написано, що ходити до школи — це обов’язок дитини, а обмеження споживання солодощів — не порушення її прав! Ось декілька важливих думок, які автори пояснили малим читачам особливо вдало.

1. Усі різні, усі — рівні. «Головне правило: ніколи не ображати людину через те, що вона відрізняється від тебе чи від тих, кого ти звик бачити щодня. А також — захищати право іншої людини, якщо її хтось ображає: держава чи приватна особа.»

2. Поважати права інших. «Змалечку треба пам’ятати: щоби ніхто не порушував твоїх прав, слід поважати права інших людей. Ось простий приклад: у всіх твоїх однолітків є різні іграшки, якими можна обмінюватися чи гратися разом, але відбирати без дозволу чужу річ — не можна. Поважати право власності й інші права не лише своїх друзів, а й незнайомих дітей на майданчику — один із перших твоїх обов’язків.»

3. Відсутність смертної кари в Україні. «Якщо когось вбито, держава неодмінно має розшукати людину, яка скоїла цей злочин, а після ретельного розслідування довести її провину і покарати. Але навіть караючи вбивцю, держава не може винести йому смертний вирок. Таку людину надовго позбавляють волі. Інколи можуть навіть замкнути у в’язниці на все життя. Але вбивати цю людину не можна. Чому? Бо навіть вбивця має право на життя. Тому в Україні немає смертної кари. Скажеш, несправедливо залишати жити вбивцю, що забрав життя іншої людини? Та лишень уяви собі — а що як держава помилилася, а що як розслідування з якихось причин провадилося поспіхом і не досить ретельно? Тоді можуть стратити невинну людину, і цього вже не зміниш. Ми не здатні когось оживити, як робимо це у комп’ютерній грі.»

4. Презумпція невинуватості. «Презумпція невинуватості означає, що ми не можемо просто так стверджувати: оця людина — вбивця, а та — злодій! Так не повинні говорити ні політики, ні журналісти. Будь-яку провину спершу слід довести. (…) Тому винним вважають лише того, чию провину встановив суд.»

5. Свобода слова. «Свобода слова полягає в тому, щоб чути одне одного, не затуляти нікому рота, не обвинувачувати людину за міркування, які вона висловлює. Якщо, звісно, то не заклики ненавидіти, принижувати інших людей чи підбурювання до злочину.»

6. Свобода мирних зібрань. «Коли держава порушує наші права, ухвалює закон, що нас несправедливо обмежує, встановлює нечесні правила життя, не зважає на наші потреби, ми маємо право на свободу мирних зібрань. (…) Але, крім цього, ми можемо демонструвати єдність наших інтересів, будь-яких!»

7. Право на працю. «Коли тобі виповниться 14 років, ти зможеш працювати. Але за певних умов. (…) Досягнувши повноліття, ти зможеш вільно обирати будь-яку професію. Ніхто не може вказувати тобі на те, що якась робота не для дівчинки, а якась — не для хлопчика. Конституція каже нам про рівні можливості, тож так і має бути.»

8. Таємниця голосування. «Ти можеш спитати, за кого голосували батьки. Але ж це таємниця. Тому вони можуть тобі не відповісти — не сердься. А можуть і відповісти — вже після того, як проголосують. Головне, щоб таємниця була забезпечена під час голосування.»

9. Президент України та народні депутати. «Ось ми обрали Президента, який дає усім нам обіцянку, що зветься присяга. Президент (чоловік чи жінка) обіцяє, що буде вірний Україні, боронитиме незалежність, обстоюватиме наші права і свободи, дбатимне про благо і добробут, житиме за Конституцією. Обіцянка не цяцянка! Президент має розповідати про те, що робить. Якщо ж він не виконує своїх обіцянок, тобто поводиться не зовсім чесно — його чи її можуть не переобрати. (…) Парламентарі і парламентарки — Конституція їх називає народними депутатами — працюють у парламенті, він зветься Верховна Рада України. Ще вони можуть писати книжки, викладати в університетах, але в жодному разі не повинні вести бізнес: продавати нафту, цукерки або ще щось. До речі, Президентові це теж заборонено. Для чого встановлено обмеження? Щоб голосувати за закон чи призначати когось на посаду тому, що це правильно, а не тому, що це вигідно для чийогось бізнесу.»

10. Зміни до Конституції. «Жодна зміна Конституції не може позбавляти тебе прав або свобод чи обмежувати їх. Не може допустити скасування незалежності нашої країни чи дозволити вести наступ на наші території. Ніколи!»

Автори зауважують, що Конституція працює, як компас, який дозволяє завжди приймати правильні рішення. «Знай, у тебе є компас, що допоможе не схибити, з яким мандрівка життям ніколи не заведе небезпечними манівцями у безодню.»

  • Ціна книжки: 200 грн
  • Де придбати: starylev.com.ua
Читайте також: WoMo-книга: Заборонений плід