Як боротися з емоційним вигоранням у стосунках: поради психологині

Рекомендації сімейного психолога Алли Пилипюк.

29.10.2023

Алла Пилипюк, тренер fazarosta.com, сімейний психолог.

Якщо у стосунках згасла електрика, — приходить нудьга. Здається, що яскравих емоцій у коханні вже не буде. Станьте у позицію автора свого життя та візьміть ініціативу у свої руки. Ви не раз чули вираз «перегоріла на роботі». Але що говорити про стосунки? Перегоріла у шлюбі? Адже спочатку між вами все було чудово: свіжі почуття, бурхливі переживання, і, найголовніше, вам було весело разом. Згодом почуття трансформувалися у звичку. Настала втома. Можливо, ви помітили, що розмовляєте зі своїм чоловіком на автопілоті. Виникла апатія до його дотиків та відчуття байдужості. Настав емоційний параліч.

Чому так відбувається?

З «вигоранням» не можна прокинутися – воно повільно накопичується. Падає мотивація та самооцінка, накочує безвихідь. Навіть ефектну жінку монотонність у стосунках перетворює на подобу зомбі. Виникає відчуття, ніби вас закрили у тераріумі. Величезний пітон обвив тіло і душить, а ви байдуже дивитеся в одну точку і хай буде, що буде!

Читайте також: Чоловіки-маніпулятори: як розпізнати та вийти з токсичних відносин

Внутрішній психологічний захист у разі спрацьовує зі зворотним ефектом. Блокуючи емоції, або навпаки, виявляючи агресію, ви не розв’язуєте проблему, а посилюєте її.

П’ять симптомів вигорання у стосунках

1. Кожен спільний день, як день бабака.

2. У чоловіка дратують навіть дрібниці. У його присутності ви відсторонені, закриті або готові вибухнути.

3. Відсутні романтичні почуття, дотики, прояви кохання.

4. У вас немає щирого інтересу до його справ.

5. Вважаєте за краще затримуватися на роботі, знаходити термінові домашні справи, щоб проводити з партнером менше часу.

Якщо більшість із перелічених симптомів ви виявили у ваших стосунках, тоді необхідно зробити й усвідомити наступне…

Читайте також: Скільки жінок та чоловіків стикалися з аб’юзом — результати дослідження

Фото: freepik

Прислухайтесь до себе

Найчастіше у стан емоційного вигорання жінка заганяє себе сама. Викладається на повну, але не отримує віддачі. Наприклад, вона йому вечерю при свічках, а він як лежав з банкою пива на дивані, так і лежить. У результаті сльози та «я для нього все, а він…». Придивися, може, він не гідний чоловік і не заслуговує на ваші зусилля?

Буває ще так: жінка працює над збереженням стосунків, яких насправді вже не хоче. Просто звичка. Не треба дмухати на згарищі.

Винні завжди обидва партнери

Хтось більше, хтось менше. Замість того, щоб тікати від проблеми, треба вирішувати їх. Чи стане легше, якщо ви чесно поговорите зі своїм партнером. Без маніпуляцій та драм. Скажіть прямо: «Я відчуваю, що у нас відсутні свіжі емоції. Підкажи мені, як бути. Виходячи з його відповіді, ви інтуїтивно зрозумієте, реанімувати стосунки, або все ж таки час розлучитися.

Читайте також: Розлука через війну: як зберегти родину на відстані

Навчіться не перекладати відповідальність за те, що сталося на партнера або на зовнішні обставини. Щось чи хтось завжди ставитиме вам палиці в колеса — такий уже світ. Навчіться жити сьогоднішнім днем, а не в режимі «колись я стану щасливою».

Не замовчуйте

Це той випадок, коли треба діяти. А не терпіти й чекати, що все саме якимось чарівним чином владнається. Багато жінок живуть у стані емоційного вигорання роками. Заробляють неврози, психосоматичні хвороби. Вони звикли, що стосунки «ні риба ні м’ясо». Такий стан марності буття та невпевненості у своїх силах вплинуть на всі аспекти життя. Якщо на особистому фронті катаклізми, це вплине на вашу роботу, здоров’я, зовнішність і т.д.

Енергію виробляють двоє

Якщо щось перегоріло, розбиратися треба в обох партнерах. Хто знає, який контакт дав збій? Так, однієї жінки замало, для розв’язання проблеми. Але ініціативу таки варто виявити. Під лежачий камінь вода не тече. Отже, дійте.

Читайте також: Жінка чи чоловік? Хто перший зізнається в коханні – дослідження

Вкладати у чоловіка краще через емоції. Якщо ви працюватимете постійним аніматором у сім’ї, то дуже скоро це вам набридне.

Фото: freepik

Як боротися з емоційним вигоранням у стосунках

Ставити спільні з партнером цілі

Підійде як короткострокова, так і довгострокова мотивація. У процесі досягнення вона вас зблизить, заохотить, дасть можливість відчути себе однодумцями. Це може бути будь-що — від подорожі Європою автостопом до народження дитини. Головне, щоб було цікаво обом.

Перестати порівнювати

У наші дні це складно, бо соцмережі диктують моду на щастя. У багатьох жінок виникає почуття, що в інших бурхливе цікаве життя, а в них нудне. Але це не так! Не треба зациклюватись на чужих прикладах. Дуже багато в нашому житті залежить від того, що ми думаємо про себе. Транслюйте позитив і він вам повернеться.

Читайте також: 90% порнороликів містить жорстоке поводження з жінками – дослідження

Отримувати свіжі емоції

Нехай зараз ваш чоловік викликає стільки ж гормонів щастя, скільки похід за новою шваброю в господарський магазин, але спільна доза ендорфіну — об’єднує. Тож шукайте його разом. Як емоційний допінг підійде все — від екстремальних видів спорту до бурхливого сексу. Ваш мозок запам’ятовує, хто був поруч у момент позитивного емоційного струсу.

Не пригнічуйте свої бажання

Як часто ви думаєте над тим, чого реально хочете? Не заміняйте «я хочу» на «я винна». Інакше заженете себе в ярмо повсякденності: зараз насмажу йому котлет, потім приберуся (ах! зараз би мартіні та в кіно), потім попрасую сорочки … І в результаті ви втомлена, і не хочете ні мартіні, ні в кіно.

Читайте також: Лекція та обговорення теми: сексуальність, збентеження та сором

Стати автором свого життя

Ваш позитивний внутрішній настрій – ось найголовніша умова. Якщо ви задоволені собою, то довкола вас створюється особливе поле. Ви притягуєте гарне у своє життя. Для цього потрібно розвивати впевненість у собі. Навчіться цінувати себе, і навколишній світ відповість вам тим самим. Пам’ятайте, що чоловік любить свій стан поруч із жінкою, і заради такої готовий згортати гори.

Підсумок

Отже, як боротися з емоційним вигоранням? Насамперед зрозумійте себе. Чого ви хочете, які табу привели вас до цього стану. Проаналізуйте та зітріть. Це буде трохи складніше, ніж здається. Але ви впораєтеся. І не забувайте захоплюватися собою. Адже ви у себе – найпрекрасніша!