Як президентка Зузана Чапутова змінить Словаччину

За права ЛГБТ і проти корупції

01.04.2019

Перемога Зузани Чапутової на президентських виборах у Словаччині має виняткове значення не тільки тому, що в цій країні ніколи раніше жінки не займали посаду президента. А і тому, що Чапутову, представницю ліберальної партії, у якої немає місць у парламенті, вважають перш за все символом змін. Їй 45 років, вона юристка за освітою, мати двох дітей і володарка престижної екологічної премії Голдмана. Як вона прийшла до влади і чому це важливо для нас?

Становлення політичної кар’єри

Зузана виросла у містечку Пезик поблизу Братислави, там і закінчила юрфак, після чого працювала у міській адміністрації. Це дало їй змогу отримати пост віце-мера і певний вплив у масштабах міста, який вона спрямувала на вирішення екологічних питань. Коли у Пезику виникла проблема з незаконним сміттєзвалищем, саме Чапутова подала позов до суду і доклала максимальних зусиль, щоб виграти процес. Перемога у суді принесла їй премію Голдмана і разом з тим усвідомлення рівня корумпованості судової системи.

Певний час Чапутова керувала власною юридичною фірмою і співпрацювала із міжнародними організаціями, які займаються питаннями екології. А у 2017 році вона зробила наступний крок у політиці — вступила до ліберальної партії «Прогресивна Словаччина».

У лютому 2018-го сталася подія, переламна для словацького суспільства: вбивство 27-річного журналіста Яна Куцяка, який виявляв корупційні схеми і зв’язки тодішнього прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо із італійськими бізнесменами. Це було перше вбивство журналіста у Словаччині — воно спровокувало масові протести, у яких Зузана Чапутова приймала активну участь. Це і сформувало основну мету її політичної діяльності: перемогти корупцію.

«Ми вже 30 років не можемо впоратися із зловживаннями у владі, темними справами бізнесу і корупцією. Через це люди розчаровані у політиках і політиці», — заявляла вона.

Президентські вибори 2019 року Чапутова назвала боротьбою добра зі злом. Тому своїм політичним лозунгом вона зробила вислів «Протидійте злу — разом ми впораємось».

Інтерес до прав людини і ґендерної політики

Проблеми малозабезпечених сімей і дітей, які стали жертвами домашнього насильства, хвилювали Зузану ще зі студентських років, коли вона ініціювала створення проектів на їх підтримку. Вже в якості політика вона неодноразово висловлювалась на користь одностатевих шлюбів і всиновлення дітей одностатевими парами.

Позиція Чапутової тим вигідно і відрізнялася від позиції її опонента на виборах Мароша Шевчовича, який також позиціонує себе як проєвропейський політик, — вона максимально світська, тоді як Шевчович виступає за «традиційні християнські цінності».

Можна зробити висновок, що потрактування прав людини у політиці нової президентки абсолютно здорове. І це дійсно так: вона відкрито виступає проти ув’язнення Олега Сєнцова і не визнає Крим територією РФ, а отже, дружньо налаштована до України.

І хоча Зузані Чапутовій навряд чи вдасться радикально змінити політичний курс Словаччини, бо президент у цій країні не наділений фактичною владою, на суспільному і культурному рівні перемога лібералістки на виборах і її подальша діяльність матимуть значний ідеологічний вплив на розвиток країни.

За матеріалами bbc.com, uaportal.com, 112.ua

Фото: ВВС

— Читайте також: Вибори — 2019: Ґендерна політика кандидатів