Як розпізнати домашнє насильство

10.02.2024

Домашнє насильство іноді зʼявляється досить неочікувано. Кривдники спершу здаються найкращими партнерами та найтурботливішими батьками, та це лише красива обгортка, необхідна, щоб приспати пильність. І це одна з причин, чому жінки не йдуть зі стосунків, в яких їх кривдять — адже памʼятають, як прекрасно все було на початку.

Якою б не була ситуація, аби розірвати коло домашнього насильства, постраждалим спершу потрібно зрозуміти, що саме відбувається у їхньому житті. Тож про це і пропонуємо поговорити у статті. 

Читайте також: Домашній терор: газлайтинг як форма психологічного насильства

Та спершу — найважливіше: якщо ваш партнер ставить ваше життя під загрозу, встановіть на телефон застосунок «Крила», створений у партнерстві з МВС України та Нацполіцією, аби мати під рукою прихований інструмент для автоматичного виклику поліції.

Червоні прапорці, на які варто звернути увагу

На жаль, щоб розпізнати кривдника, не існує сталого портрету партнера, що скоюватиме домашнє насильство. Більше того — внаслідок тривалого стресу чи психологічної напруги, абʼюзивну поведінку можуть демонструвати навіть люди, від яких цього взагалі не очікуєш. Тому звертати увагу необхідно не так на особисті риси людини, як на її поведінку і ставлення до вас.

Приклади поведінки партнера, що має стати червоним прапорцем:

  • тисне на вас від самого початку і наполягає на стосунках чи певних зобовʼязаннях
  • з перших хвилин спілкування проявляє себе як «останній романтик», щедро обдаровує подарунками та виконує ваші бажання ще до того, як ви встигли про щось попросити
  • підтримує концепт гендерних ролей та домінування однієї статі над іншою
  • відмовляється приймати ваші особисті кордони та чути ваше «ні», завжди наполягає на тому, що його точка зору — правильна
  • часто ревнує до вашого оточення, з надмірною увагою розпитує про час, який ви проводите на самоті або в колі друзів
  • має запальний характер і не контролює зміни настрою, часто гнівається і як наслідок псує речі, зривається на слабших (тварин, дітей тощо)
  • проявляє нарцисичні риси — потребу у постійному схваленні, брак співчуття й уваги до інших, невміння приймати власну недосконалість та висловлювати емоції (окрім гніву)
  • наполягає на відстеженні вашої локації, прагне контролювати витрати або діяльність на кожному кроці

Читайте також: Сексуальна залежність від партнера: поради для жінок

Також ви можете звернути увагу на низку факторів, які підвищують ризик вчинення людиною насильницьких дій, а в деяких випадках і використовуються як їх виправдання. Це зловживання алкоголем чи наркотичними речовинами, пережите насильство чи жорстоке поводження у родині в минулому, ПТСР, відсутність навичок ненасильницького розвʼязання соціальних проблем, відсутність близького оточення, схильність до ізольованості тощо.

Він не шкодує: за яким циклом відбувається насильство

Домашнє насильство найчастіше відбувається у певному циклі, де кривдник не просто скоює імпульсивні дії, а контролює власну поведінку, використовуючи хитрі тактики, погрози тощо. Тож якщо вам складно однозначно виокремити червоні прапорці, спробуйте проаналізувати, за якою схемою розвиваються ваші стосунки.

Цикл насильства має чотири основні етапи:

  • Наростання напруги

Напруга у стосунках починає зростати внаслідок певних подій — проблеми на роботі, фінансові труднощі, хвороби чи й просто побутові сварки. Зазвичай люди справляються з подібними стресовими ситуаціями самостійно чи звертаються по допомогу до своїх партнерів. Та для кривдника це лише привід для виправдання власних дій та можливість звинуватити вас у власних негараздах.

  • Інцидент

Внаслідок зростання напруги, кривдник виявляє насильницьку поведінку у формі психологічного, сексуального чи фізичного насильства. Це найгірший момент циклу, у якому нерідко ставиться під загрозу не лише здоровʼя, а й життя.

Читайте також: Робота горя: чому і як необхідно проживати втрату

Якщо у ваших стосунках трапляються такі насильницькі ситуації, радимо завантажити застосунок «Крила», який допоможе захистити себе у кризовий момент. Застосунок виглядає як менструальний календар, але містить прихований розділ безпеки із кнопкою SOS, що автоматично надсилає виклик поліції. Вам не потрібно буде спілкуватися з оператором голосом — у відділку одразу отримають ваші координати й побачать, що виклик стосується домашнього насильства, тож прибудуть вам на допомогу якнайшвидше. Але зверніть увагу, що кнопку SOS не варто натискати без потреби, оскільки здійснений виклик поліції зараховуватиметься як хибний, і за це стягується штраф. 

  • Примирення

На третьому етапі циклу насильства кривдник може просити вибачення за свої дії, намагатися виправдати себе і пояснити передумови своєї реакції, а також перекладати відповідальність за скоєне на вас. Постраждалі часто зіштовхуються з газлайтингом — психологічним насильством, при якому кривдник заперечує власні дії й відповідальність за них, перекручує факти та стверджує, що намагається діяти на благо вам.

  • Спокій

Зрештою, після інциденту настає тимчасовий період спокою, коли життя повертається до норми або навіть покращується. Кривдник в цей час може посилено замилювати очі увагою і подарунками, аби залагодити власну провину, змусити вас пробачити його дії й мати змогу продовжувати цикл насильства.

Читайте також: Як навчитися казати «ні» без почуття провини. Поради психологині

На жаль, насильницькі стосунки мають одну сумну тенденцію: період спокою завжди триває недовго і напруга знову повертається. Кривдник забуває власні обіцянки і розпочинає нову хвилю насильства. Тому якщо описаний процес нагадує ваші стосунки — задумайтеся про власну безпеку, не терпіть таке ставлення до вас та звертайтеся по допомогу. 

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram