Європейський суд визнав порушення Україною прав одностатевих пар

02.06.2023

Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Маймулахін і Марків проти України», в якому постановив, що відсутність юридичного визнання та захисту одностатевих пар порушує Європейську конвенцію з прав людини.

Про це йдеться на сайті Української гельсінської спілки з прав людини.

ЄСПЛ постановив, що відсутність в Україні законодавчого регулювання одностатевих стосунків є порушенням статті 8 і 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Пара отримала по 5 тисяч євро компенсації.

Читайте також: Новообраний президент Латвії став першим відкритим президентом-геєм у ЄС

У суді зазначили, що «на відміну від різностатевих пар, які вважають за краще не вступати в шлюб з особистих причин, але все ж мають право на юридичне визнання і захист…, заявники не мають ані доступу до шлюбу в Україні, ані можливості отримати будь-яку альтернативну форму юридичного визнання».

У процесі розгляду справи Україна визнала, що заявники не мають можливості врегулювати основні аспекти свого життя як подружжя, за винятком певних майнових аспектів і лише як приватні особи, які укладають договори відповідно до цивільного законодавства.

Читайте також: Реєстровані партнерства в Україні: закон підтримав німецький дизайнер

Проте суд зазначив, що «такі приватні договірні угоди не можуть вважатися такими, що надають подружжю визнання й необхідний захист, оскільки вони мають обмежену сферу дії й не забезпечують деякі основні потреби, які є фундаментальними для регулювання стосунків між подружжям».

Читайте також: В Уганді будуть страчувати за одностатеві стосунки: подробиці

Нагадаємо, що з 2010 року Андрій Маймулахін й Андрій Марків проживають сім’єю як партнери. У 2014 році вони вирішили звернутися до Європейського суду з прав людини через неможливість легалізувати свої стосунки в Україні. Інтереси заявників представляли юристи Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини, а також правозахисний ЛГБТ Центр «Наш Світ».

«У нас є спільна власність, взаємна підтримка й турбота, наші улюблені тварини, зобов’язання один перед одним і взаємна відповідальність. Ми ділимо всі радощі й негаразди як будь-яка сім’я, але в очах держави – ми два окремі чоловіки, які не мають нічого спільного, взаємних прав й обов’язків. Ми не згодні з цим», – розповідав Маймулахін.

Новини партнерів