За кордоном: Де і як провести свій Gap Year

Останній дзвінок вже пролунав, і більшість випускників з нетерпінням очікують початку “дорослого” життя. Але з чого його почати, знають далеко не всі. І для того щоб знайти себе та вибрати правильний шлях, дехто зважується на Gap Year. Раніше ми вже писали кому й навіщо може бути корисною річна відпустка, а цього разу розпитали в засновника проекту «My name is Travel» Ореста Білоуса, чому варто їхати за кордон.

Хто і коли бере Gap Year?

Це загальносвітова тенденція, коли люди зупиняють свою звичну діяльність і беруть тривалий термін (близько року) для зміни діяльності. Зазвичай вони подорожують, пробують багато нового й роблять для себе висновки. Це може бути перед вступом в університет або після його завершення, чи навіть в перерві між змінами роботи.

Скільки разів можна брати таку відпустку?

Скільки завгодно, але зазвичай це стається один раз. Тому що Gap Year забирає досить багато часу, і знайти декілька таких «вікон» в житті важко. Хоча деякі люди не зупиняються й продовжують жити в такому стилі.

Яким був ваш досвід?

Коли я це робив, я ще не знав, як це називається. Я просто зупинив свою діяльність в Україні й поїхав за кордон. Почав подорожувати й дуже багато змінилося за цей час. Десь за рік я вже опинився в Південно-Східній Азії з новими проектами й друзями. Взагалі все змінилося в житті, хоча основну сферу діяльності — туризм — не змінював, просто з онлайну перейшов в офлайн.

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Що підштовхнуло до рішення взяти перерву?

Конфлікт з соціальними стандартами, які мені нав’язували з самого дитинства. Ти маєш вчитися, працювати, одружитися, купити квартиру тощо. Я майже всі ці пункти виконав і зрозумів, що це не зовсім те, що робить щасливим. Потім я по роботі потрапив у Англію й там у мене вкрали паспорт. В українському та британському посольстві зі мною розмовляли дуже відмінно. Якщо в українському мало не з нецензурною лексикою виганяють лише тому, що хотів отримати тимчасовий документ аби повернутися в Україну, але не давав хабара, то в британському видають сертифікат навіть на безкоштовні відвідини психотерапевта, якщо є в людини потреба. І я тоді зрозумів, що в нас щось працює не так.

Як спланувати поїздку на цілий рік?

Для початку треба розуміти, що все не спланується ні в якому разі й треба лишити місце спонтанності. Планувати треба загальні речі, тобто декілька перших тижнів подорожі, поки триває адаптація в дорозі.

Зазвичай для Gap Year обирають один із двох найпопулярніших напрямків. Перший — з Європи до Австралії, а другий — це подорожі Латинською Америкою. Як правило, перший місяць проводять, як у відпустці, а далі стає нудніше. Саме тоді люди починають знаходити нові заняття, займатися волонтерством і так далі. Якщо ж перебувати весь час у режимі відпустки, то, скоріш за все, за 3-4 місяці ви захочете завершити свій академічний рік, оскільки будь-яка подорож, якщо триває так довго, починає набридати. Але якщо ти починаєш  знаходити собі якусь діяльність, то це переростає в тривалий процес. І саме за таких умов дуже важко планувати, адже ви не знаєте, чи вдастся вам попрацювати чи поволонтерити певний час. Тут треба покластися на обставини та самого себе.

Приміром, я два роки був власником хостелу в Малайзії, який знаходився якраз посередині першого Gap Year-маршруту. З 2 000 туристів, які в мене зупинялися, декілька сотень перебували в тривалій відпустці. Це були як 18-річні, так і 30-річні люди. Частина з них завжди була в пошуку якоїсь активної діяльності. У своєму хостелі я пропонував їм роботу за проживання та сніданки. Загалом, є сайти де можна знайти сотні й навіть тисячі пропозицій такого типу, можна поїхати десь попрацювати в хостелі чи на фермі й за це тобі нададуть безкоштовне проживання або знижки чи навіть невелику зарплатню. Люди перебувають на таких роботах один-два місяці й рухаються далі.

Тож головне — спланувати перший місяць і мати якийсь невеликий фінансовий запас. Ми колись підраховували, що на річну подорож з Таїланду до Австралії в такому повільному режимі з додатковими підробітками вистачить 2 500 доларів. Але дуже важливо знати англійську мову.

Чи обов’язково їхати саме за кордон?

Люди вирушають у подорож, щоб щось переосмислити й змінити у своєму житті. В принципі, не обов’язково їхати до інших країн. Але молодь бере таку відпустку, щоб визначитися в житті й подивитися на те, як живуть люди у всьому світі. Між змінами професій люди беруть перерву коли досягають якихось криз і губляться в сенсах, під час подорожі вони хочуть подивитися на світ по-новому.

А які відкриття ви зробили під час своєї поїздки?

Для мене відкриттям стала Малайзія. 10 років тому я майже нічого про неї не знав. Вразило, що представники трьох різних рас, які там живуть, співіснують більш примирено ніж українці в різних областях. В Індонезії люди взагалі не вміють злитися. У будь-якій конфліктній ситуації, навіть після якоїсь неприємної пригоди на дорозі, вони будуть посміхатися.

До яких «підводних каменів» потрібно бути готовим?

Найголовніший «підводний камінь» — криза. Вона розпочинається десь на третьому місяці подорожі. Ти починаєш сумувати за домом, втрачаєш сенси поїздки тощо, і є частина людей, які піддаються цим почуттям і повертаються. В такі моменти треба трохи сповільнитися й зупинитися на цей кризовий період в одному місці й перечекати. Треба розуміти, що так стається у всіх і це нормальна реакція психіки на таку кількість змін.

Які практичні поради можете дати?

Треба зрозуміти, що стандартний вид туристичного житла не підходить, тому що рік жити в готелі дорогувато. Тож треба шукати бюджетні варіанти, але це не значить, що вони будуть гіршими. Просто потрібно шукати таке житло. в якому живуть місцеві. З першого дня перебування в іншій країні це спланувати не виходить, тому варто на пару днів оселитися в готелі чи хостелі, а потім шукати житло. Можна пошукати групи експатів, які є в кожній країні й питати поради у них. Часто вони можуть прихистити навіть у своїй кімнаті. Або ж познайомитися з місцевими й отримати пораду від них. Ще варто мати з собою права категорій А та В і міжнародні права. І в ідеалі, слід мати англійську версію (якщо така є), або ж перекладену нотаріально й апостильовану в Міністерстві освіти й науки, копію диплому.

Слідкуйте за публікаціями серії в соцмережах за хештегом #GapYearInUkraine

Підготувала Катерина Савенко

Фото із архіва Ореста Білоуса

— Читайте також: Gap year: Як обрати майбутню професію