Запобігання насильству стосовно жінок: у Раді зареєстрували новий законопроєкт

27.03.2023

Депутати Верховної Ради зареєстрували законопроєкт №9093, згідно з яким справи про зґвалтування, домашнє насильство, примусовий аборт чи стерилізацію можна буде відкривати без згоди потерпілих.

Про це повідомила нардепка й громадська діячка Інна Совсун у Facebook.

За її словами, якщо законопроєкт стане законом, то справу неможливо буде закрити, навіть якщо потерпіла забере заяву.

Читайте також: Скільки українців вірять у перемогу України у війні проти росії — дослідження

«Законопроєкт №9093 (Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо укладення угоди про примирення та кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція)), впроваджує додаткові механізми захисту для неповнолітніх, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб», — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Читайте також: Сексуальна експлуатація жінок: у Броварах викрили сутенерку

«Іноді на дівчат та жінок тиснуть, намагаються залякати чи підкупити, мовляв, «забери заяву». Ми маємо змінити законодавство таким чином, щоб це стало неможливим. Щоб людина, яка пережила насилля, перестала бути вразливою», – сказала Інна Совсун.

Нагадаємо, що нещодавно на Закарпатті стався суд, який сколихнув усю країну. 14-річна дівчина зазнала сексуального насилля від трьох підлітків, які знімали все на відео. Також хлопці виклали зйомку зґвалтування в соцмережі та показали однокласникам. Про це дізналася її бабуся, коли побачила відео, після чого викликала поліцію.

Читайте також: В Україні створили петицію про започаткування Дня вшанування захисників Маріуполя

За словами омбудсмена Дмитра Лубінця, інцидент стався ще влітку 2021 року, але суд виніс вирок лише зараз – це умовний термін два роки та виплата 60 тисяч гривень моральної шкоди. Справу кваліфікували як «сексуальне насильство без проникнення». Громадськість обурив такий вирок, у соцмережах поширився флешмоб «Скільки коштує ваша совість, пане суддя?». Також він заявив, що зараз аналізують дії судді й прокуратури й збираються спрямовувати лист до Вищої ради правосуддя.

Читайте також: Дослідження української культури Олесі Геращенко: від Гамлета до Марчука

Додамо, що 20 червня 2022 року Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію. Стаття 55 цієї конвенції передбачає, що кримінальні справи щодо фізичного чи сексуального насильства, примусового шлюбу чи аборту можуть розслідувати без заяви потерпілої чи потерпілого, зокрема й тоді, коли вони захочуть їх відкликати.