Жити з ВІЛ: БО «100 % життя» запустила кампанію з популяризації тестування на ВІЛ

17.08.2023

У трьох регіонах України — Київській, Одеській та Дніпропетровській областях — стартувала кампанія #наша_таємниця в рамках проєкту HealthLink, що включає низку інформаційних заходів для прискорення зусиль з подолання епідемії ВІЛ. Цю кампанію втілює БО “100% ЖИТТЯ” у рамках проєкту HealthLink:

«Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). За сприяння регіональних та загальнонаціональних ЗМІ, лікарських спільнот, лідерів думок БО “100%ЖИТТЯ” доносить інформацію про можливості тестування у державних закладах охорони здоров’я, де лікарської таємниці та етичної комунікації дотримуються усі лікарі.

Конфіденційність є однією із засад лікарської етики, і багато українців почали більше довіряти медикам. Втім, складніше їм говорити про тему безпеки сексу, стигматизовану у суспільстві.

Читайте також: Дискримінація в Україні: у Києві дівчині відмовили в стажуванні через ВІЛ-статус

За результатами дослідження, проведеного Європейським інститутом політики громадського здоров’я у 2021-2022 рр. за замовленням та за сприяння проєкту USAID HealthLink, 62% українських чоловіків не використовували презерватив під час останнього статевого акту, при цьому, при цьому лиш трохи більше половини населення (55%) взагалі колись проходили тестування на ВІЛ.

Попри те, що понад дві третини випадків інфікування вірусом відбувається саме через незахищений секс, люди переважно уникають цієї теми. Лікарі часто мають упередження до людей, які живуть з ВІЛ, вірять, що можуть інфікуватися через тестування, майже не знають про існування доконтактної профілактики (PrEP) та почуваються непевно при комунікації. Усе це породжує взаємну недовіру та перешкоджає ефективній боротьбі з поширенням ВІЛ.

Читайте також: Ліки від ВІЛ під час війни: Як отримати та де пройти тест

Метою інформаційної кампанії благодійної організації “100% ЖИТТЯ” є мотивування людей звертатися за послугами тестування та отриманням лікування — антиретровірусної терапії — до сімейних та лікуючих лікарів у своєму регіоні, а також залучення медичних працівників до просвіти на цю тему.

Формування довіри та культури дотримання лікарської таємниці, зменшення стигматизації теми ВІЛ має піти на користь здоров’ю українців та допомогти їм знайти своїх довірених спеціалістів.

«У нашому закладі спостерігаються пацієнти, які мають ВІЛ, — розповідає сімейна лікарка Марія Кодрян. — Коли запроваджували програму підтримки пацієнтів, то дехто з лікарів уникав контактів із цими пацієнтами, адже у них були побоювання через нестачу інформації про ВІЛ та вплив його на організм. Завдяки навчанню медики отримали всі необхідні знання та зрозуміли важливість комунікації з людиною. Наразі усі лікарі амбулаторії згодні вести пацієнтів, які живуть з ВІЛ, та надавати їм допомогу за будь-якими медичними запитами.»

Читайте також: Легалізація канабісу: все, що потрібно знати про законопроєкт №7457

Проєкт HealthLink з 2017 року проводить навчання лікарів консультуванню та тестуванню на ВІЛ. За понад 6 років роботи БО “100%ЖИТТЯ” спільно з МБФ «Альянс громадського здоров’я» та за підтримки USAID до проєкту доєднувалось близько 600 медичних закладів. Актуальна інформаційна кампанія, що проходить під хештегом #наша_таємниця, об’єднує 50 закладів охорони здоров’я з трьох областей, у яких працюють лікарі, які проходили навчання від проєкту. Поширення меседжу про вчасність тестування на ВІЛ саме зараз у загальнонаціональних ЗМІ допоможе донести інформацію до сотень тисяч читачів та вберегти їхнє життя.

Приєднуйтесь до наших каналів TelegramInstagramтаFacebook.