Легалізація канабісу: все, що потрібно знати про законопроєкт №7457

13.07.2023

Верховна рада ухвалила у першому читанні урядовий законопроєкт №7457 про легалізацію медичного канабісу. Документ за основу підтримали 268 нардепів. Про це повідомляє народний депутат Ярослав Железняк.

Зазначається, що за законопроєкт проголосували:

  • фракція «Слуга народу» — 183 голоси,
  • «Європейська солідарність» – 10,
  • «Голос» – 19,
  • Група «Відновлення України» — 11 голосів,
  • «Довіра» – 12,
  • «За майбутнє» – 8,
  • «Платформа за життя» – 16,
  • Позафракційні нардепи — 8 голосів,
  • Лише один голос був від фракції «Батьківщина».

Який наступний крок? 

Оскільки медичний канабіс прийняли в першому читанні, то варто подумати, який наступний крок. Наступним кроком має бути внесення правок, а саме:

  • змістити акцент на медичне застосування, а не вирощування,
  • медичний канабіс має бути видалений з таблиці наркотичних речовин,
  • поступове збільшення ТГК до рівня необхідного при знеболенні тощо.

Читайте також: МОЗ підтримало легалізацію медичного канабісу в Україні: подробиці

Про застосовування канабісу: 

У пояснювальній записці законопроєкту з посиланням на дослідження вчених йдеться, що канабіс доцільно застосовувати при:

  • неврологічних захворюваннях, таких як розсіяний склероз, епілепсія;
  • захворюваннях травного тракту та побічних ефектах, пов’язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД;
  • наркотичній залежності та проблемах психічного характеру (за попередніми доказами, ефективне використання канабісу як замісної
  • терапії для опіоїдів, стимуляторів та алкоголю, а також для подолання тривоги, ПТСР та порушення сну);
  • хронічному болю невропатичного походження;
  • паліативній допомозі (наприклад, для полегшення комплексу симптомів онкохворих).

Хто зможе займатися канабісом?

У законопроєкті йдеться, що культивуванням канабісу зможуть займатися юридичні особи всіх форм власності за наявності ліцензії та у межах встановлених Кабміном квот.

Розробляти нові наркотичні засоби зможуть наукові установи (державної, комунальної чи приватної форми власності за наявності ліцензії) виключно для застосування з медичною метою, а також для наукової діяльності.

Читайте також: Епілепсія лікується: медикаментами, канабісом, дієтою або хірургічно: дитячий невролог-епілептолог Марія Павлюк

Хто зможе купити ліки?

Законопроєкт передбачає, що продавати ліки, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини, можна буде в аптеках усіх форм власності за наявності ліцензії. Купити такі засоби можна буде виключно за електронним рецептом лікаря.

Оборот канабісу для медичних цілей та ліків з нього контролюватимуть шляхом маркування кожної партії та одиниці фасованої продукції унікальним штрих-кодом, веденням спеціального електронного реєстру обліку переміщення сортів рослин конопель та вироблених ліків.

Чому для України вигідно займатися канабісом? 

Оскільки канабіс має полегшити життя пацієнтам, допомогти з лікуванням ПТСР, хронічного болю епілепсії та ще багато-багато чого, є й економічна вигода.

Медичний канабіс — така сама сфера фармбізнесу, як і інші. Вона здатна приносити прибуток та залучати інвестиції. Український фармацевтичний ринок є одним з найцікавіших в Європі. Він достатньо динамічний, приносить власникам — доходи, а громадянам — можливість купувати дещо дешевші аналоги імпортних ліків.

Читайте також: В Україні презентували конопляний вегетаріанський борщ: фото

Дослідження Deloitte вказують, що ринок канабісу у Канаді з 2018 по 2021 приніс 43,5 млрд доларів США до ВВП, створив при цьому 151 тисячу робочих місць.
В одному тільки Онтаріо надходження до бюджету в рік становлять близько $1 млрд.

Медичний канабіс — це інвестиції. Вирощування медичного канабісу на 1 га вимагатиме близько €3 млн інвестицій. При цьому, це високомаржинальний бізнес: ще у 2012 колишні аналітики Morgan Stanley порахували, що маржинальність 1 квадратного метра медичного канабісу більша, ніж у магазину Apple чи Tiffany.

Грецькі дослідники вирішили порахувати дохідність одного гектару медичного канабісу. Тож фермер, який вирішить інвестувати у цю сферу, у перший же рік заробить 3 млн 584 тисячі євро чистими. Це після податків та витрат на R&D.

Додамо, що для кукурудзи, наприклад, доходність за гектар у перший рік становить близько $1100. Близько $1000 для сої й $600 — пшениці.

«Звісно, можна далі говорити про землі України, як про “хлібну житницю” Європи, але факт лишається фактом — українські фермери та підприємства можуть цілком успішно вирощувати медичний канабіс. Ба більше, бути в цьому лідерами», — пише народний депутат України Дмитро Наталуха. 

Читайте також: Уряд підтримав легалізацію медичного канабісу

За його словами, враховуючи теперішню ситуацію з експортом та зерновим коридором, варто собі уявити, наскільки полегшиться ситуація, коли на експорт продукції на аналогічну суму, можна здійснити фурою, чи навіть мікроавтобусом, а не кораблем. Тому, навіть якщо економіка лишається сировинною, то нехай це буде сучасна сировина.

Читайте також: Легалізація порно: В Україні заговорили про зміни до Кримінального кодексу

«Законопроєкт 7457 створює передумови саме для виробництва препаратів з канабісу тут в Україні. І навіть якщо аргументи про користь та гуманність від такого рішення для пацієнтів не працюють — давайте принаймні станемо прагматиками й зробимо рішення на користь виключно наших фінансових інтересів. Бо одна справа, це коли МВФ схвалює на 4 роки пакет фінансування для України на суму $15,6 мільярда, щоб допомогти Україні під час війни. Зовсім інша справа, це коли сама Україна має можливість допомогти собі й легалізувати вже існуючий тут ринок, який в інших країнах за 4 роки здатен приносити $43,5 мільярда, та ще і створювати робочі місця», — додав депутат.