Анна Соловей: «Нам потрібні глобальні зміни, бо звільнення одного хама нічого не дасть»

Велосипедистка має на меті обернути скандал на реформування українського спорту

05.07.2019

Після того, як скандал, спровокований президентом Федерації велоспорту України Олександром Башенком, набув розголосу, активісти влаштували акцію на підтримку спортсменки, переможниці ІІ Європейських ігор Анни Соловей, яку Башенко образив, як-то кажуть, на пустому місці. Наразі протестувальники вимагають відставки одіозного президента, а тим часом Анна планує зібрати робочу групу, аби реформувати український спорт (або, принаймні, велоспорт), отримавши підтримку від міністра спорту Ігоря Жданова та голови Олімпійського комітету Сергія Бубки. Ми зв’язалися із спортсменкою, аби дізнатися про її ставлення до ситуації, яка склалася довкола неї, та про подальші її плани.

Чи стикалися ви раніше із грубою поведінкою з боку чоловіків із вашого спортивного оточення?

Таких жорстких скандалів у мене ніколи не виникало, хоча тренери часто бувають жорсткими. Але тренерів я можу пробачити, бо вони роблять для спортсменів геть усе — вкладають у них душу, знання, нерви. І якщо, бувало, тренер висловлювався некоректно, я вибачала, бо я розумію ту напругу, яку він відчуває, особливо під час змагань. Тренер набагато більше хвилюється, ніж я, бо він не може крутити педалі за мене, він може лише спостерігати.

«Золото» ІІ Європейських ігор

Що стало приводом до нарікань із боку Башенка?

Я не розумію, чому Федерація привітала людину, яка жодним чином ані до мене, ані до моєї перемоги не причетна. Якби привітали тренера, команду, збірну, тоді б жодних нарікань не було б. Але із Сергієм Мухомором я взагалі не знайома. То логічно було б вітати Романа Ткачівського, який наразі мене тренує. Більше того, я не є членом ані Київської міської федерації велосипедного спорту, ані Федерації велоспорту України. Ніяких контрактів із ними я не підписувала, жодних внесків не робила.

Навіщо взагалі потрібні ці федерації, як структури? Якими є їхні функції?

Федерації потрібні для того, щоб об’єднувати людей і щоб захищати їхні інтереси. Мають бути єдині правила і система для змагань, щоб найкращі спортсмени і клуби могли розраховувати на те, що ці структури забезпечать їм умови для чесної боротьби, аби виявити справжніх чемпіонів. Головне завдання спортивної федерації — організовувати і популяризувати свій вид спорту, тому важливо щоб у такої організації була розвинена структура, необхідні ресурси і хороший імідж. У наших реаліях це не завжди так, але все одно вони роблять велику роботу: організовують змагання, займаються підготовкою спортсменів від місцевого рівня до міжнародного класу, забезпечують тренерську і суддівську роботу і т. д. Тут все дуже залежить від керівництва, і ми зараз самі бачимо, до чого може призвести недбале ставлення до своєї роботи: у нас дуже слабкий календар змагань і у перегонах настільки мала кількість учасників… Чемпіонат країни взагалі вражає своїм мінімумом: всього лише 10 жінок. Які тут можуть бути конкуренція і розвиток?

Скандал із Башенком став приводом для акції протесту. Якою є її мета?

Ми би хотіли домогтися не лише його відставки, а й провести глобальну реформу. Адже якщо звільнити одну людину, то це нічого не дасть. Потрібно змінювати систему.

Хто вас підтримує?

Мене підтримали не лише професійні спортсмени й не лише велосипедисти. Ще підтримують аматори, журналісти, небайдужі люди, які непричетні до спорту, але вони — за людські відносини. Як казала Ліна Костенко: “Люди, будьте взаємно красивими!”. Ця ситуація — порушення етичних норм, а так не має бути. Але я рада, що багато хто підтримує мене не тільки як спортсменку, а й як людину.

Як відреагували представники Міністерства молоді та спорту України та Олімпійського комітету України?

Вони підтримують мене наразі, але що буде далі, я гадки не маю. Міністр Жданов порадив створити робочу групу, щоби працювати над реформами. Але діяти усі ми повинні в рамках закону. Справа у тому, що Федерація велоспорту України не підпорядковується міністерству, бо є громадською організацією, тож пан Жданов не може звільнити Башенка. Але можна віднайти інструменти для її реорганізації.

Як ви вважаєте: якщо ви були б чоловіком, Башенко б так само із вами розмовляв?

Ви знаєте, чоловікам від нього дістається ще більше. Коли він лається із жінками, то хоча б не використовує нецензурну лексику. А чоловікові може відповісти із матом. Але на жінок образливих слів теж вистачає: пам’ятаєте той випадок, коли він обізвав велосипедистку Ольгу Віюк? Йому все одно, з ким він говорить, — ставлення у нього однаково ганебне щодо чоловіків, щодо жінок.

Нагадаємо, що редакція WoMo надіслала офіційний запит до Федерації велоспорту України, попросивши про коментар від її очільника Олександра Башенка. Але наразі відповіді ми не отримали.

Вела бесіду Іра Керст

Фото: приватний архів Анни Соловей

— Читайте також: The Naked Room: Як перетворити квартиру на арт-галерею з великою метою