Галина Ткачук: «Боротьбу із сміттям можна перетворити на хобі»

Авторка "Книжки про сміття" про те, як зберегти екологію у легкий спосіб

22.05.2019

До Книжкового Арсеналу виходить нова книга дитячої письменниці Галини Ткачук “Книжка про сміття”. Особливістю видання є те, що Галина працювала у співавторстві зі школярами. Разом вони протягом місяця продумували концепцію видання, розписували план книги та писали окремі фрагменти. Детальніше про видання ми поспілкувалися з самою авторкою.

Чому ви обрали саме тему сміття?

Із самого початку ідея виникла в благодійної ініціативи «ЛакіБукс» і полягала вона в тому, щоб група підлітків разом з письменником написали книжку на тематику, яка стосується природничих наук. Коли я розписувала ідеї для проекту, одна з них стосувалася теми екології. Саме її й обрали діти.

Чи консультувалися з екологами під час роботи?

Звісно. З самого початку до нас на зустрічі з дітьми приходила з лекцією екологиня Катерина Мірошниченко. А вже готовий рукопис рецензувала докторка технічних наук і професорка кафедри екології Навчально-наукового інституту екологічної безпеки НАУ Ірина Матвєєва.

Для кого ця книга?

На мій погляд, найкраще вона підходить для дітей середнього та старшого шкільного віку. Також книга стане в нагоді батькам та вчителям, які говоритимуть про тему сміття з дітьми молодшого шкільного віку. Загалом “Книжка про сміття” складається з двох частин. В першій ми досліджуємо саму проблему, її наслідки та вплив на екологію кожного з нас. Я намагалася до цього підійти з точки зору цифр і знайти статистику, що показує скільки одна людина продукує сміття за день, які проблеми на рівні нашої країни та планету загалом це створює.

А в другій частині ми ділимося практичними порадами, реальними кейсами та результатами дитячих експериментів. До речі, в книзі теж лишили вільні сторінки, аби читач міг провести й власний дослід.

Чи є запит у дітей на цю тему?

Зараз тема екології активно піднімається в суспільстві. Та й загалом люди стали активнішими — тому й діти підключаються й починають цікавитися темою сміття. Школярі, які люблять робити щось руками, створюють дуже цікаві речі. Наприклад, роблять собі гаманці з упаковки Tetra Pak. Проект «Компола» — це ж теж дитяча ініціатива. Проблема сміття в нашому доступі і на неї досить легко вплинути кожному, навіть дітям. Навіть чимало хобі може виникнути на фоні боротьби із сміттям. А деякі діти можуть і батьків переконати свідомо ставитися до екології.

П’ять порад для тих, хто тільки починає вивчати тему сміття:

  1. Дослідити тему (поцікавитися статистикою, відшукати пункти прийому вторсировини у своєму місті тощо).
  2. Замінити все одноразове багаторазовим (чашки, пляшки, торбочки, соломинки тощо).
  3. Відмовитися від непотрібного (наприклад, додаткової упаковки).
  4. Заопікуватися найближчим до вас “шматочком природи”. Якщо навколо одного місяця збирається чимало людей, яким важливо, щоб там було чисто — то є великий шанс, що так і буде.
  5. Поширювати інформацію про сортування, прибирання й зменшення сміття, ділитися лайфхаками й порадами.

Підготувала Катерина Савенко

Фото Валентини Вздульської та Єлизавети Коренко

-Читайте також: WoMo-книга: «Про що мовчать» Тані Касьян

Новини партнерів