Легалізація порно: В Україні заговорили про зміни до Кримінального кодексу

07.11.2022

Представники деяких громадських організацій повернулися до питання скасування кримінальної відповідальність за ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних матеріалів. Перелік підписантів постійно поповнюється, серед них Інститут законодавчих ідей, Центр економічної стратегії, БО «ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА», Офіс ефективного регулювання BRDO, Фундація DEJURE, Бюро соціальних та політичних розробок. Головний аргумент — чинні вимоги Кримінального кодексу не відповідають статті 8 «Право на повагу до приватного і сімейного життя» Європейської Конвенції з прав людини та практиці ЄСПЛ. У соцмережах здійнялася дискусія щодо загальної теми звернення. У чому суть ініціативи та що насправді означає легалізація порно, спробували розібратися у матеріалі.

Упродовж останніх п’яти років на сайті електронного представництва президента України щодо цього кроку реєструвалося з десяток петицій. Але в умовах мирного життя вони не набирали необхідної кількості голосів. 4 липня 2022 року, на п’ятому місяці війни, петиція «Про легалізацію еротики та порно на території України» за лічені тижні набирає необхідну підтримку. Юристи кажуть, що Кримінальний кодекс України у цій галузі відстає від прогресу. 

Чинна нормативно-правова база у цій сфері потребує і нових визначень. Зараз закон «Про захист суспільної  моралі» використовує базові терміни «порнографічний контент» та «еротичний контент».

****Порнографічний контент — це вульгарно-натуралістична, цинічна, непристойна фіксація статевих актів, самоцільна, спеціальна демонстрація геніталій, антиетичних сцен статевого акту, сексуальних збочень, замальовок з натури, які не відповідають моральним критеріям, ображають честь і гідність людини, спонукаючи негідні інстинкти

****Еротичний контент — продукти, що містять інформацію еротичного характеру, мета яких — досягнення естетичного ефекту, зорієнтовані на доросле населення і не збуджують в аудиторії нижчі інстинкти, не є образливими.

Адвокат Юрій Білоус підкреслює, що корупцію породжує саме вільне трактування визначень. Від трактування суддею понять на кшталт «антиетичні сцени» залежить, сидітиме людина сім років у тюрмі чи відбудеться штрафом у 17 тисяч гривень. Чи, можливо, її взагалі не мали покарати, бо стаття 301 ККУ передбачає покарання за ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження саме порно, а не еротики. 

Наприклад, що мають на увазі, коли йдеться про висунуте звинувачення у «ввезенні» порнографічного контенту, коли відеокасети та диски з кінопродукцією канули у Лету, а контент заливається на тематичні платформи. Йдеться про виявлення при перетині кордону у телефонах чи планшетах збережених тематичних застосунків? Відповіді немає.

У юристів є питання і до визначення «виготовлення» із «збутом». Був випадок із затриманою у 2021 році повнолітньою киянкою, яка за власним бажанням та згодою з OnlyFans створювала та збувала інтим-контент. Жінка отримала таке саме покарання, як і особи, які знімали підпільно порно без згоди людей. Тому адвокатське середовище досить активно підтримує скасування кримінальної відповідальності за статтею 301 ККУ, бо основою для криміналізації будь-якого діяння є його суспільна небезпека. А дії, що не призводять до порушення прав інших осіб, не повинні бути кримінально карними. Саме тому у зверненні зазначається, що стаття 301 ККУ та відповідні окремі формулювання у законі «Про захист суспільної моралі» не відповідають статті 8 «Право на повагу до приватного і сімейного життя» Європейської Конвенції з прав людини та практиці ЄСПЛ.

Своєю чергою громадські активісти наголошують, що легалізація порно не означатиме дозвіл на торгівлю людьми, секс-насильство, зґвалтування, фільмування без згоди, виготовлення та поширення дитячого порно чи розбещення неповнолітніх.

Змінити правила гри

Законодавцям доведеться не лише доводити актуальність скасування кримінальної відповідальності за ст. 301 ККУ, а пропонувати механізми розв’язання ланцюга проблем, пов’язаних із цим. Спершу визначитися з юридичною термінологією «порно» та «еротика». Далі у законі «Про захист суспільної моралі» замінити «повну заборону» на заборону виробництва контенту з неповнолітніми та малолітніми громадянами України, з насильницькими діями, з загрозою життю і здоров’ю людини, зоофілією, некрофілією.

Зараз доступ до порноконтенту фактично нічим не обмежений. Тож окремо посилиться законодавство для підвищення ефективності роботи кіберполіції, яка зобов’язана не лише блокувати появу на світових порталах порноконтенту, за який збережеться в Україні кримінальна відповідальність.

Доведеться з нуля вибудовувати у законодавстві державну політику з гігантами порноіндустрії, як і з іншими ІТ-лідерами, типу фейсбук, гугл чи телеграм. Україна вже входить до двадцятки країн за споживанням трафіку на Pornhub, тож може законодавчо висувати вимоги як до контенту, так і до доступу до платформ в українському сегменті. Наприклад, ролики з ФРН починаються з розмов про те, скільки учасникам відео років і чи дають вони добровільну згоду на оприлюднення контенту за їх участі. Така розмова убезпечує від потрапляння контенту, де один з учасників непритомний чи у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. У роликів з Японії статеві органи акторів заблюрені. Тобто порнобізнес прагне дотримуватися національних законодавств. Серед вимог Україна може висувати і створення додаткового механізму захисту від неповнолітніх — паролі, прив’язані до гаджетів батьків, впровадження платного контенту тощо.

Надалі перед законодавцями постане запитання, чи давати зелене світло студійному порновиробництву в Україні з відповідними вимогами до ведення їхньої діяльності. Якщо так, то парламентарям доведеться прописувати весь механізм роботи нової галузі та додавати ще й фінансово-економічне обґрунтування з прогнозом соціально-економічних та інших наслідків ухвалення документа. Також є ймовірність появи альтернативних законопроєктів, які доведеться розглядати.

Чи впливає порно на темперамент

Активно обговорюється негативний вплив порнографії на стан здоров’я українців. Психологи та сексологи кажуть, що ретельних багаторічних міжнародних досліджень про вплив порно на глядачів науковці не проводили. Є окремі вибіркові тестування про час, проведений користувачами на порнопорталах, рейтинг країн за кількістю відвідувачів.

Психологиня Мері Кучухідзе розмірковує про плюси та мінуси доступу до порнографії.

«Наша культура не привчила навіть дорослих говорити про свої сексуальні бажання. Кожній закоханій парі час від часу хочеться вносити новизну в своє сексуальне життя. І їм легше знайти відео на порносайті, в якому обоє побачать цікавинку: а давай так спробуємо? І нікому не доведеться нервово добирати слова, щоб пояснити своє бажання урізноманітнити статеве життя і при цьому не образити партнера. Навіть більше, такі моменти допомагають зміцнити стосунки і далі розвивати їх», — каже Мері Кучухідзе.

Варто звернути увагу і на сексуальний темперамент людини, який є вродженим. Одні починають статеве життя у ранньому віці та зберігають його до глибокої старості. Інші починають пізно та завершують, ледь досягнувши сорока років. Будуть вони дивитися порно чи ні, на темперамент не впливає, кажуть психологи.

«Аби уникнути розчарування від експериментів після перегляду відео, людям треба роз’яснювати, що цей контент художній при всьому реалістичному змісті. Зйомка з різних ракурсів могла тривати кілька днів, тобто йдеться про монтаж. У багатьох роликах є накладена музика тощо. І тоді всі будуть розуміти, що у реальному житті ситуація буде відрізнятися від контенту. Буде це краще чи гірше за побачене, ніхто не може заздалегідь сказати», — резюмує психологиня.  

Щодо аргументів, що з часом через порно знижується ерекція навіть в одруженого чоловіка, медична психологиня, спеціалістка з групової терапії Ірина Улезко пояснює так.

«Коли чоловік має регулярний секс із жінкою, то порно не стане на заваді його стосунків. У нього на нейрорівні активізуються всі органи почуття: він бачить свою партнершу, він її чує, він вдихає її феромони, він доторкається до неї. І коли при цьому чоловік ще й здійснює статевий акт, то намагається себе стримати. У цей час його простата активно працює, що є дуже добре для чоловіка у фізіологічному плані та для здоров’я його простати у майбутньому. А коли відбувається еякуляція, в його організмі синтезується тестостерон, відбувається викид адреналіну і дофаміну (гормону задоволення). А потім виникає бажання спати. Коли чоловік не має стосунків із жінкою тривалий час, а задовольняється лише при перегляді порноконтенту, то під час «підлягдання» за чужим сексом у нього відбувається розслаблення лише на рівні яєчок — без викиду дофаміну з тестостероном. Так формується комплекс підглядайла. Коли такому чоловіку доля подарує жінку, яка готова на все у їхньому статевому житті, то у нього почне зашкалювати страх і не буде ерекції. Центри на нейрорівні не будуть збуджені», — каже Ірина Улезко.

Якщо ж людина повністю «іде» у порно і її годинами неможливо відірвати від монітора, то потрібно звернутися до сексолога, щоб спеціаліст виявив справжню причину такого занурення і допоміг природним шляхом отримувати задоволення, не втрачаючи контакту з соціумом. Бо справжні підстави таких станів часто лежать в іншій площині. Ірина Улезко зазначає, що залежність часто пов’язують з особливим проявом еректильної психологічної дисфункції. Чоловік може мастурбувати, завершити статевий акт та мати еякуляцію, переглядаючи порно. Але, коли він із жінкою, то не може навіть здійснити акт проникнення, тому що немає ерекції. Відповідні зміни йдуть на рівні кори головного мозку. Якщо не звернутися до фахівців, то ситуація набуватиме вже психіатричного діагнозу, що може без лікування привести до потреби збільшення дози. А збільшення дози у порнографії — це якраз перегляд сцен жорстокості, зґвалтувань, цікавість до дитячої порнографії, зоофілії, некрофілії. Але цей контент громадські активісти не просять легалізувати.

У противників легалізації ще є побоювання, що порно сприяє жорстокості та агресії у ставленні чоловіка до жінки у житті. Агресивність варто відрізняти від жорстокості та насильства, де є примушування та використання сили. І це має залишатися кримінальним злочином.

Фахівці радять партнерам домовлятися про правила. Якщо жінка погоджується на певний експеримент, повинен бути запобіжник, наприклад, ключове слово, яке зупинить дійство, якщо виникне незручність чи біль.

З юридичної точки зору декриміналізація будь-якого покарання — складний механізм. За весь період незалежності ніхто з парламентаріїв поки що не взяв на себе відповідальність оформити скасування кримінальної відповідальності за ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних матеріалів у повноцінний законопроєкт. Бо треба не просто скасувати покарання, а визначити шлях, який бачить держава у цій сфері на роки вперед.

Президент Володими Зеленський 2 вересня 2022 року надав доручення Кабміну розглянути пропозиції щодо вирішення питання, викладеного у петиції Тараса Сіромського. Поки що відповіді від уряду немає.

Тетяна Марінова