Ольга Коцьо: «Сталий розвиток — найголовніша інновація для будь-якого бізнесу»

Бізнес-поради від директорки, співвласниці ТзОВ «Ольта-Львів» 

Ольга Коцьо – директорка, співвласниця ТзОВ «Ольта-Львів» з 2013 року. Вона впевнена: щоб вимагати щось від інших, потрібно докладно самій у всьому розбиратися. Тому їй під силу всі сфери діяльності підприємства — операційна, фінансова, комерційна, технологічна. Про те, чому необхідно вчитися власникам бізнесів, які навички прокачувати та вміти мотивувати себе, Ольга розповілаWoMo.

Готовність до змін

Одного дня вирішили спростити собі життя: від виробництва понад 1000 дерев’яних деталей різних розмірів для двох знаних іноземних компаній-виробників меблів перейшли на готовий виріб під власним брендом — дерев’яна пакувальна тара, палетний борт. Ми не хотіли більше мати посередників і прагнули самі наблизитися до кінцевого споживача. Завдяки нашій рішучості та готовності до змін і бізнес-процеси оптимізувалися, і асортимент меблевої заготовки суттєво зменшився.

Різноманіття задля розвитку

Нашими клієнтами, постачальниками партнерами є і чоловіки, і жінки. Я не відчувала обмежень чи недовіри з боку чоловіків або жінок в бізнесі. Вважаю, що найкращого результату можна досягнути в колективах, де є і чоловіки, і жінки, розмаїття та комбінація логіки та емоційності, аналітики та творчості. Запорука успіху в бізнесі — професіоналізм, довіра, відповідальність.

Дисципліна та самомотивація

Хобі взимку – лижі, це енергія і драйв. Хобі у нас теж сімейне, як і бізнес. Моя самомотивація – це спорт, яким займаюсь систематично протягом 20 років. Це стимулює мене бути організованою, зібраною, тримати у формі й тіло, й розум.

Навчання

Навчання – це теж моє хобі, як і спорт. Навчаюсь протягом всього життя, насолоджуюсь і процесом, і результатами. А ще захистила кандидатську дисертацію та майже 15 років викладала. Саме викладацька діяльність дала розуміння та впевненість у тому, що майбутнє — за професіоналами і освіченими людьми.

Інноваційне підприємництво

2019 року я прошла разом з 20-ма підприємницями практичний курс з інноваційного підприємництва та сталого розвитку програми She Exports спільно з Noorderwind. Я щаслива бути частиною цього неймовірного ком’юніті, де жінки надихають одна одну, діляться досвідом, особистими історіями успіху.

Цей курс надихнув змінювати бачення власного бізнесу, бути у тренді, слідувати світовим тенденціям. До участі в програмі я і не чула про Цілі сталого розвитку ООН. Я усвідомила важливість і відповідальність кожного за майбутнє наших дітей, стан навколишнього середовища, надихнувшись ідеєю бути корисною і відповідальною. Тепер у роботі будемо слідувати з нашою командою саме Цілям сталого розвитку ООН (SDG Agenda 2030). Що саме плануємо робити? Відновлення лісів, створення додаткових робочих місць, підтримка партнерства задля розширення експортного потенціалу України, залучення інноваційних підходів до технологічного процесу.

Були неймовірні сюрпризи. Понад 10 років я є прихильницею одного з українських косметичних брендів. Його якість гідна конкурувати з косметикою іноземних брендів, а деякі засоби і не мають аналогів. І саме під час курсу She Exports відбулося знайомство із засновницею і власницею Lac Sante Наталею Редько. Тепер — це любов назавжди не лише до якісного продукту, а й до чудової жінки, яка стала мені подругою.

Шлях до сталого розвитку

Шлях до сталого розвитку розпочався з однієї з лекцій в рамках програми She Exports. Відбулося це з усвідомлення впливу всіх і кожного на наше майбутнє. Мене так захопила ідея працювати у відповідності до Цілей сталого розвитку ООН, що за два тижні наша команда за підтримки менторки Клавдії Шевелюк пропрацювала вздовж і впоперек Компас для бізнесу щодо Цілей сталого розвитку ООН. Звичайно, нами були обрані пріоритетні цілі — 8, 9, 12, 15, 17, які нам близькі і які ми будемо підтримувати.

Ми створили на базі нашої компанії:

  • «Ланцюг формування вартості».
  • «Логічну модель» (як ТзОВ «Ольта-Львів» впливає на досягнення Цілі сталого розвитку ООН).
  • План управління на 2020 рік (втілення на практиці Цілей сталого розвитку ООН ТзОВ «Ольта-Львів»).
  • Графік відображення істотності пріоритетів звітування за Цілями сталого розвитку ООН, опираючись на думку наших клієнтів і стейкхолдерів.
  • Завдяки тренінговому курсу з інноваційного підприємництва та сталого розвитку ми почали працювати за принципами кругової економіки: безвідходне виробництво, переробка, повторне використання, утилізація, екопродукт, залучаємо до співпраці наших клієнтів і закликаємо теж бути «круговими». Ми навіть створити ролик про наш план Circular economy.

Я готова ділитися цим досвідом з іншими підприємцями та створювати альянси для сталого розвитку.

Поради жінкам в бізнесі від Ольги Коцьо

1. Важливо брати участь у програмах, наприклад She Exports, оскільки щоденна рутина в бізнесі не дає можливості вийти із зони комфорту. Ми і не підозрюємо, скільки ще можливостей на нас чекає — і для стабілізації власного бізнесу, і для розвитку нових проектів.

2. Усі зустрічають у житті перешкоди, але перешкоди – це стимул шукати інші можливості для розвитку, удосконалення себе і власної справи. Аналізуйте, наполегливо перевіряйте різні варіанти, тоді буде результат.

3. Важливо займатися улюбленою справою, робити те, що приносить задоволення. Я дуже люблю те, що роблю!

4. Ніколи не думайте, що все знаєте. Немає меж самовдосконаленню. Варто навчатися все життя.

5. Із позитивом у житті набагато легше. Уникайте завчасних висновків (власних та інших людей) та приймайте рішення, маючи переконливі факти.

6. Дослухайтеся і до власної інтуїції. Я дуже довіряю своїй інтуїції, яка мені допомагає розбиратися і в людях, і в ситуаціях.

7. Оточуйте себе людьми, з якими приємно мати справу і однаковими життєвими цінностями.

8. Знайдіть майстрів, які готові ділитися досвідом, і партнерів, які готові ділитися ресурсами та можливостями.

9. Розраховуйте на себе і свої сили, але з вдячністю приймайте допомогу, особливо коли відчуваєте, що це щиро.

10. Шукайте однодумців серед жінок та чоловіків у близькому оточенні, бізнесі в Україні та світі.

11. Дбайте щодня про себе та своє «Я» у різних ситуаціях.

12. Звільніться від думок на кшталт «Не зможу». Будьте рішучими.

Інтерв’ю провела керівниця програми She Exports Аліна Севастюк. Діяльність в рамках програми She Exports відбувається за сприяння технічної допомоги уряду Канади, зокрема проекту The Expert Deployment for Governance and Economic Growth (EDGE). 

Тренінговий курс із інноваційного підприємництва та сталого розвитку в рамках програми She Exports було проведено за участі тренерів Noorderwind з Нідерландів у партнерстві з Посольством Нідерландів в Україні завдяки фінансовій підтримці агенції The Netherlands Enterprise Agency Міністерства закордонних страв Нідерландів.

— Читайте також: Богдана Іващишина: «Найбільший резонанс буде викликати та справа, в яку ви вірите»