Пенсії та грошова допомога за кордоном: як українцям отримати гроші

24.04.2023

Відтепер українські громадяни, які мають тимчасовий захист або статус біженця, можуть отримувати пенсійні виплати та грошову допомогу у країні перебування.

Про це повідомив у Телеграмі уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Як зазначив омбудсмен, постанова уряду №328 передбачає можливість отримувати пенсійні виплати міжнародними переказами через Укрпошту за наявності в неї технічної можливості. Особливо це актуально для пенсіонерів, які не мають поточних рахунків, відкритих в українських банках.

Читайте також: За скільки окупається вища освіта в Україні, — дослідження

Крім того, передбачено, що заяву про виплату пенсії або грошової допомоги може приймати орган Пенсійного фонду України або орган соцзахисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.

«Підтримую затверджені зміни до законодавства, адже вони врегульовують питання виплати пенсій та грошової допомоги для громадян України, які внаслідок повномасштабного вторгнення РФ на територію України вимушені були покинути свої домівки та шукати захисту за кордоном, відповідно до наданих мною з цього приводу рекомендацій Міністерству соціальної політики України», — йдеться у повідомленні.

Читайте також: Міноборони проти закону про реєстровані партнерства: подробиці

Таким чином, для українських громадян, які мають тимчасовий захист в інших країнах або статус біженця, спростили механізм отримання пенсійних виплат та грошової допомоги без виїзду на територію України. Ухвалені зміни сприятимуть реалізації права громадян України на державне пенсійне забезпечення та грошову допомогу.

Читайте також: В Україні зросла кількість дітей, вбитих російськими терористами

У пенсіонерів, що виїхали тимчасово за кордон, з’явилася можливість:

  • Отримувати пенсійні виплати за кордоном шляхом міжнародного переказу через Укрпошту, за умови наявності в неї технічної можливості. Особливо це актуально для пенсіонерів, які не мають (не мали) поточних рахунків, відкритих в українських банках.
  • Відновити, без приїзду до України, виплату пенсії, яка була припинена в період воєнного стану, шляхом надіслання відповідної заяви поштою (у порядку, що визначить Пенсійний фонд України). Поки що відновлення виплати можливе тільки при особистому відвідуванні установи ПФУ.
  • Подавати заяву про виплату пенсії або грошової допомоги через установи уповноважених банків в електронній формі з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису (КЕП) разом з віддаленим відкриттям поточного рахунку, без необхідності особистого відвідування банку.

Читайте також: У київських школах встановлять відеонагляд: подробиці

Тож для пенсіонерів, які мають за кордоном тимчасовий захист, спростили механізми отримання пенсійних виплат без виїзду на територію України. Водночас внесені зміни надають можливість:

  • уповноваженим банкам укладати договори про виплату пенсії з регіональними органами Пенсійного фонду України та органами соціального захисту населення незалежно від наявності філій чи відділень банку у регіоні, де проживає пенсіонер (зокрема з банками, які не мають власної мережі, так званими необанками);
  • Укрпошті здійснювати виплату грошової допомоги раніше від визначеної графіком дати її виплати (це було можливо лише для пенсії).

Читайте також: В ООН назвали кількість людей, які мешкають в Україні станом на 2023 рік

Таким чином, спростили процедури віддаленого відкриття поточного рахунка в банку без відвідування банківської установи та ПФУ й створили можливість отримувати пенсії і виплати за кордоном через міжнародний переказ. Загалом ухвалені зміни розширюють можливості комфортної, швидкої та вчасної виплати пенсій і грошових допомог для їхніх одержувачів.