Рейтинг найвпливовіших жінок світу у 2019 році від ВВС

Лідерки, підприємиці, спортсменки, мисткині, громадські діячки

Яким був би світ, якби ним керували жінки? Саме це запитання лягло в основу цьогорічного рейтингу 100 найвпливовіших жінок від ВВС. Екоактивістки і політикині, підприємиці та спортсменки, мисткині та громадські діячки — їх діяльність демонструє нам, як наше життя може виглядати у 2030 році. Може — якщо світ дослухається до жіночих голосів. Редакція WoMo знайомить вас з 20 видатними учасницями рейтингу.

Марія Фернанда Еспіноса

Еквадор, Голова Генеральної Асамблеї ООН

Еспіноса стала лише четвертою жінкою і першою латноамериканкою на посту Голови Генеральної Асамблеї ООН. Вона закликала уряди країн спрямовувати кошти на боротьбу з кліматичними змінами та гендерною дискримінацією.

«У моєму баченні майбутнього чоловіки та жінки нарівні беруть участь у розбудові суспільства завдяки зусиллям усіх суспільних систем. Такі зусилля повинні бути спрямовані на захист прав жінок, які щоденно виборюють можливість працювати в умовах рівності, які щоденно стикаються з насильством.»

Александія Окасіо-Кортес

США, конгресвумен

Цього року 29-річна Александрія Окасіо-Кортес стала наймолодшою сенаторкою за всю історію. Вона зростала у Бронксі, була волонтером президентської кампанії 2016 року. На праймеріз у червні 2018 року вона несподівано перемогла досвідченого конгресмена. На церемонії принесення присяги Александрія продемонструвала свої фірмові сережки-кільця та червону помаду: «Якщо хтось ще буде казати дівчатам з Бронксу зняти ці свої сережки, то вони відповідатимуть, що наслідують стиль конгресменки,» — сказала Окасіо-Кортес.

«Ми боремося за майбутнє, в якому не буде останніх. Якщо люди не хочуть говорити про проблеми чорних жінок, жінок-імігранток, транс-жінок, ми повинні запитати у них: «Що змушує вас почуватися ніяково?» Тому що це не питання лише ідентичності, це питання справедливості. Кожен заслуговує на справедливість».

Джаліла Гайдер

Пакістан, адвокатка

Правозахисниця Джаліла захищає жінок Пакістану, безкоштовно надаючи юридичні послуги найбіднішим з них. Вона є засновницею громадської організації We the Humans, яка співпрацює з місцевими громадами для надання підтримки жінкам з вразливих категорії та дітям. Вона — перша жінка-юрист з переслідуваної у Пакистані етнії хазара. У 2018 році вона оголошувала голодування, вимагаючи захисту для свого народу.

«Озираючись назад, ми бачимо, що політика, яка призводить до конфлікту, війни, руйнування корениться у патріархальному укладі суспільства. Зараз світ повинен прийняти, що майбутнє — жіночої статі; жінка — символ миру, плодючості, творчості та мирного співіснування. Нехай світ ведуть жінки!»

Грета Тунберг

Швеція, екоактивістка

У серпні 2018 року 15-річна Грета Тунберг пропустила школу, щоб влаштувати акцію протесту біля шведського парламенту. Одиночний пікет переріс у глобальний протест. Грета надихнула активістів по усьому світу: мільйони молодих людей взяли участь у «П`ятницях заради майбутнього». Цьогоріч вона дісталась США, перетнувши Атлантичний океан на яхті з нульовими викидами.

«Перед нами розгортається катастрофа, через яку страждає велика кількість людей. Зараз не час для ввічливих бесід чи думок про те, що ми можемо і що ми не можемо сказати. Зараз — час називати речі своїми іменами».

Кеті Бауман

США, науковиця

Кеті була лідером групи науковців, які розробили алгоритми для створення першої в історії фотографії чорної діри. Вона почала працювати над проектом будучи студенткою. Зараз вона викладачка математики та інформатики у Каліфорнійському технологічному інституті.

«Я б хотіла, щоб у майбутньому ми використовували штучний інтелект для підготовки нових науковців, які б досліджували світ навколо нас».

Хаіфа Сдірі

Туніс, підприємиця

У віці 16 років Хаіфа заснувала неприбуткову організацію Entrcrush. Це онлайн-платформа для майбутніх підпримців, за допомогою якої вони можуть знайти донорів або обрати безкоштовний навчальний курс з менеджменту чи бухгалтерського обліку. Вона співпрацює з ООН в Тунісі у проектах, що стосуються рівних можливостей.

«Я б хотіла прокинутись одного дня і побачити, що гендерна рівність стала реальністю. Того дня я повернуся додому пізно, я вдягну, що мені заманеться і не боятимусь домагань. Я буду вільна жити сама. Я отримуватиму таку саму зарплатню, що й чоловіки».

Бенедикт Мунделе

Демократична Республіка Конго, підприємиця


Бенедикт подорожувала по Демократичній Республіці Конго і бачила, що люди погано харчуються і навіть голодують, не дивлячись на достатню кількість аграрної продукції. Велика кількість продуктів у супермаркетах країни вироблені деінде з рослинницької і тваринницької продукції Конго. Вона експортується, обробляється консервантами й іншими хімікатами і завозиться до країни знову, коштуючи вже дуже дорого.  Бенедикт заснувала мережу takeaway-кафе Surprise Tropical, де продають здорову їжу для мешканців столиці ДРК — Кіншаси.

«Майбутнє належить тим, хто здатен бачити можливості там, де інші бачать проблеми й безвихідь».

Нур Шакер

Сирія, ІТ-науковиця


Науковиця Нур Шакер покинула Сирію у 2008 році. У Європі вона продовжила вивчати штучний інтелект. Після 10 років академічної кар`єри, Нур вирішила використати отримані знання у підприємництві. Боротьба її матері з раком надихнула молоду вчену на проекти з впровадження штучного інтелекту у сферу охорони здоров`я. Результатом стала технологія, яка використовує штучний інтелект для створення ліків. Робота Нур зацікавила великі фармацевтичні компанії. Нур Шакер була названа однією з найкращих молодих інноваторок Масачусетського технологічного інституту.

«Зараз алгоритми можуть автономно покращувати існуючі та винаходити нові властивості для іновацій. Це надасть новим поколінням інструменти для ранньої діагностики та профілактики смертельних хвороб».

Сара Мартінс Да Сільва

Великобританія, акушер-гінеколог, консультантка

Сара — одна з найкращих гінекологів Шотландії. В Університеті Данді вона читає курс з репродуктивної медицини. Особливу увагу вона приділяє методам лікування чоловічого безпліддя. Адже лікарі часто піддають жінок даремним інвазивним процедурам лікування, в той час, коли проблема не в них, а в чоловіках.

«Я сподіваюсь, що ми зможемо використовувати науку і технологію для вирішення питань чоловічого безпліддя та знімемо весь тягар відповідальності за фертильність з жінок».

Сусміта Моханті

Індія, космічна підприємиця

Сусміта — дизайнер космічних кораблів, вона заснувала перший в Індії космічний стартап. Вона також активно виступає за збереження природи, тому використовує свій бізнес для того, аби вивчати кліматичні зміни з космосу.

«Я боюся, що ще три-чотири покоління — і наша рідна планета стане непридатною для життя. Я сподіваюсь, що людство відреагує на заклики Грети Тунберг та почне діяти».

Іда Вітале

Уругвай, поетеса


95-літня Вітале — володарка Премії Сервантеса, найпрестижнішої літературної нагороди в іспаномовному світі. Вона п`ята жінка, яку було відзначено цією премією. Одна з її найвідоміших поем, «Фортуна» закінчується рядком: «Бути людиною і жінкою — не більше і не менше».

«Бути взмозі ходити і говорити вільно, жити без болю, відвідувати чи не відвідувати церкву, читати, слухати музику, яка мені подобається, бути тією самою вночі, що й вдень». (Фортуна, 2005).

Лорен Махон

Великобританія, активістка компанії проти раку


Лорен Махон — частина крутого тріо, яке розповідає про перемогу над раком у подкасті ВВС5 «Ти, я та велика К» (You, Me & The Big C).  Лорен заснувала онлайн-ком’юніті Girl vs Cancer, яка допомагає молодим жінкам отримати інформацію про організації, які надають підтримку хворим на рак, новини про методи лікування та інші корисні підказки.

«Я сподіваюсь на те, що у майбутньому кожна особа, яка визначає себе жінкою та кожна небінарна особа, житимуть з гідністю. Так ми змінимо світ».

Еріка Люст

Швеція, режисерка

Незалежна режисерка феміністичного порно досліджує те, як жінка може змінювати майбутнє цього жанру кіно. Вона також написала посібник для батьків про те, як розмовляти з дітьми про порно.

«Наразі порнографія не розвивається. Якщо ми будемо діяти зараз, саме ми можемо визначити, що буде далі».

Яліца Апарісіо

Мексика, акторка, борчиня за права жінок

Яліца готувалася стати вчителькою початкових класів, але потрапила до акторського складу оскароносного фільму Альфонсо Куарона «Рома». Вона стала першою мексиканкою індіанського походження, номінованою на премію як найкраща актриса. Зараз вона бореться за гендерну рівність, права індіанських громад та державний захист домашніх працівників.

«Ідеальне майбутнє для жінок — це те майбутнє, в якому досягнуто гендерної рівності. У нас такі самі права та можливості, що й в чоловіків. У професійному плані нам потрібна справедлива заробтна платня, справедливе відшкодування за ти блага, які ми створюємо. Це був би вже гарний початок».

Меган Рапіно

США, футболістка

Меган Рапіно — двократна чемпіонка світу та віце-капітан національної збірної США з футболу. Саме вона привела до перемоги команду у фіналі Кубку Світу. Її було названо найкращою жінкою-гравцем ФІФА 2019 року. Меган виступає за рівність у футболі. Саме вона представила позов проти Футбольної асоціації США щодо нерівної оплати атлетів-чоловіків та жінок.

«Якщо б усі обурювались расизмом як ті, проти кого він спрямований, якщо б усі обурювались гомофобією як і ЛГБТ-гравці, якщо усі б обурювалися несправедливою оплатою праці, як і жінки, це було б для мене найкраще майбутнє».

Хуанг Венсі

Китай, професійна боксерка


29-річна Хуанг Венсі — одна з небагатьох жінок-боксерок Китаю. Проте кількість їх зростає. Вона кинула виклик традиційним китайським уявленням про роль жінок, перемогла післяпологову депресію та виборола золотий пояс на Азійському жіночому чемпіонаті з боксу у суперлегкій вазі у 2018 році. Вона хоче боротися з соціальною стигмою, що переслідує жінок у спорті.

«Я хочу довести, що у жінок є сила для того, аби рухати світ .Я сподіваюсь, що більше жінок будуть визначати себе не тільки через свою родину, а й через свою мрію також».

Джавахір Робле

Сомалі-Великобританія, футбольна суддя


Джавахір Робле — перша чорношкіра жінка-мусульманка у хіджабі, яка стала спортивним суддею. Вона приїхала до Великобританії з Сомалі, коли їй було 10 років. Згодом її пристрасть до спорту привела її до суддівства. Зараз вона вивчає менеджмент та спортивну педагогіку, отримає диплом у 2020 році.

«В мене є дві мрії. Я б хотіла одного дня бути суддею на фінальному матчі жіночого Чемпіонату світу. Друга мрія — залучити якомога більше дівчат до гри у футбол».

Ніша Айюб

Малайзія, активістка руху за права трансгендерів


У 21 рік транс-жінка Ніша Айюб відбула 3-місячне покарання у чоловічій вязниці, тому що шаріат забороняє «чоловікові вдягати жіночий одяг чи зявлятися, одягненим жінкою, у громадських місцях». Коли термін покарання закінчився, вона стала невтомною захисницею прав трансгендерних людей в Малайзії. Ніша стала співзасновницею SEED — першої в країні організації, якою керують транс-люди. Вона створила T-Home, проект, який вирішує проблеми житла для літніх транс-людей, яких не підтримують їхні родини. За свою роботу Ніша отримала Міжнародну премію жінок за мужність у 2016 році.

«Транс-люди — такі само люди, як і інші. Ми плачемо справжніми сльозами, наша кров червона, у нас є мрії та сподівання, ми хочемо, щоб нас любили і щоб нами опікувались, у нас є почуття та емоції, ми — відзеркалення вас. Нам не потрібні особливі права, тільки такі самі права як у всіх інших людей».

Шинед Берк

Ірландія, активістка руху за права людей з інвалідністю


У своїй промові 2017 року Шинед розповіла, як їй не вдалося дотягнутися до ручки на двері громадського туалету. Після тієї промови Шинед стала однією з найвпливовіших борчинь за права людей з інвалідністю. Вона закликає до впровадження інклюзивних рішень у дизайні, в тому числі у дизайні одягу. В цьому році вона стала першою людиною з карликовістю, яка з`явилася на обкладинці Vogue. Шинед також веде власний подкаст, який спонукає слухачів до боротьби з упередженнями та надихає на створення якісних змін у суспільстві.

«Коли більше жінок з`являється на ключових посадах, з`являється також можливість системних змін. При цьому ми повинні мати твердий намір припинити цикл пригнічення інших: на жаль, цей цикл успадковано нашою ментальністю. Саме тому нам потрібно зробити майбутнє більш інклюзивним на всіх рівнях».

Холлі

США, колишня жертва секс-трафікінгу


Холли з міста Колумбус, штат Огайо — колишня жертва сексуальної експлуатації й торгівлі людьми. Коли Холлі було 15 років, її продала у сексуальне рабство власна матір. Таке рабство, з вживанням наркотиків, тривало довгих 17 років. Холлі допомогла інноваційна програма CATCH Court. Програма працює з правопорушниками, які є насправді жертвами: дівчині вдалося вирватись від своїх експлуататорів у 2015 році. Більшість жінок, яких продають у сексуальне рабство в США мають певні «позначки»: татуювання чи шрами. Холлі змінила татуювання на своєму тілі.  Вона стала правозахисницею для тих, хто потерпає від сімейного насильства, працює при суді м. Колумбус, є членкинею правління громадської організації, що допомагає жертвам торгівлі людьми.

«Колишні жертви торгівлі людьми — найбільш вмотивована, емпатична, потужна група людей, яких я зустрічала. Мене вражає здатність заново любити й довіряти після того, як тебе зрадили, продали і знущалися. Ми дійсно є найбільш стійкою категорією, яка змогла стати сильніше, ніж була колись». 

 

Джерело: bbc.com