Солов`їна: 7 сучасних авторок до Дня української писемності та мови

Жіночі літописи

10.11.2019

День української писемності та мови відзначається щорічно 9 листопада. Письменник по-своєму  бачить особливі грані нашої реальності і розповідає про це у своїх книжках. Цікаво, а яким бачить світ письменник-жінка? Тобто, письменниця, наша сучасниця й землячка? Рекомендуємо 7 цьогорічних творів сучасної української літератури, які змусили говорити про себе та своїх авторок.

Клавка

Марина Гримич, «Нора-Друк»

Роман Марини Гримич також пов’язаний з українськими письменниками радянської доби, а точніше — з паплюженням Юрія Яновського та Максима Рильського. Головна героїня, Клавка, знає все про дійових осіб драми, адже працює секретаркою Спілки письменників. На дворі — 1947 рік, драматичні події в українській літературі та небезпечний любовний трикутник, до якого потрапила Клавка, разом творять вдало закручений сюжет. Роман «Клавка» став переможцем конкурсу Book Forum Best Boоk Award в номінації «Сучасна українська проза» Форуму видавців-2019 у Львові.

Мій дід танцював краще за всіх

Катерина Бабкіна, «Комора»

Діти з п’яти родин знайомляться у перший день їхнього першого навчального року в школі і лишаються друзями на все життя. Саме про історії цих родин і цих дітей — серія оповідань, яка складається у єдину складну і захоплюючу картину з українського минулого та сьогодення. Зв’язок поколінь охоплює події 20-их років в Харкові і знищення театру Леся Курбаса, Голодомор, Другу світову, дев’яності й кілька хвиль еміграції до війни на Донбасі. Чи досвід травми — це вирок? Ні, думає авторка. Ні, думають її персонажі. Ні, сподіваємося і ми.

За спиною

Гаська Шиян, «Фабула»

За роман «За спиною» Гаська Шиян стала лауреаткою Літературної премії Європейського Союзу. У романі йдеться про українку нового покоління, того, що виросло без матерів, які роками гарували на заробітках в Європі. Отримавши гарну освіту, 27-річна Марта працює ейчаром в айті-компанії. Комфортне життя, чудовий бойфренд Макс и раптом — повістка в армію. Макс йде до війська і Марта намагається це прийняти, адже цього від неї очікує суспільство, проте вона насправді хотіла б, щоб хлопець залишився з нею. Внутрішній конфлікт героїні, переоцінка цінностей, депресія, намагання втекти від самої себе. Куди приведе ця втеча?

Тінь аспида

Дарина Гнатко, «Клуб сімейного дозвілля»

Дарина Гнатко — дипломантка літературного конкурсу «Коронація слова». Вона пише надзвичайні романи про кохання, які тісно переплітаються з реальними історичними подіями. Проте, це книжка — про кохання сучасне, але не менш драматичне. Екзотичний Тимур обіцяє закоханій Еллі розкішне життя в Йорданії. Та на героїню чекає доля «живого товару» у власності  жорстокого та небезпечного Хасана. Але тут з`являється чоловік, для якого вона так само є порятунком, як і він для неї. Проте, ще одна жінка формує трагічний трикутник і до останнього невідомо, яким буде фінал драматичної історії.

Червона сукня моєї тітки

Таіс Золотковська, «Моноліт-Bizz»

Книжка-картинка про рак молочної залози з невимовно прекрасною неримованою поезією — 700 слів про красу, творчість і жагу до життя однієї сміливої жінки. Цю ліричну й щемливу історію розповіла письменниця Таіс Золотковська: «Ідея цієї книжки прийшла до мене того дня, коли я дізналася про смерть моєї подруги, американської поетки Анни Сільвер, яка довго боролася з раком молочної залози. Я познайомилася з нею у 2015 році в Instagram, ми довго листувалися, а згодом я навідала її в Америці, щоб познайомитись особисто. А у 2018 році влітку до мене прийшов цей текст. (…) Думаю, що ця книжка важлива не тільки для тих, хто хворіє на рак, або для тих, хто має хворих родичів, а для всіх — щоб ми не забували радіти життю, радувати себе чимось, хоч парою сережок, наприклад, чи не відкладали написання вірша, цінували той час, у який ми існуємо тут і зараз. «Червона сукня моєї тітки» — книжка не про рак, а про життя кожного із нас і красу кожної миті».

Країна призначення

Тетяна Давиденко, «Книги — ХХІ»

Авторка цієї книжки — засновниця волонтерської організації «Ми для війська», фотографиня Тетяна Давиденко. Написала вона дуже своєрідний художній путівник від імені українського ведмедика Степана. Ведмедик подорожує й пише листи своїй хазяйці про те, що бачить, кого зустрічає, до яких висновків приходить. Степан — іронічний та вишуканий інтелектуал, його листи — справжній екскурс в українську та світову літературу. Країна ж призначення для ведмедика завжди Україна.

Добрі новини з Аральського моря

Ірена Карпа, #книголав

Ірена Карпа — це цікаво. Це ніколи не нудно. Письменниця розповідає, що працювала над романом три роки, дбайливо й вигадливо переплітаючи між собою історії реальних жінок. Нам подобається шукати себе у її героїнях і, безперечно, кожна з нас знайде героїню зі схожим психотипом. Авторка обіцяє, що «в книзі є все: фешн, секс, стиль життя, зрада, втеча, пошук себе, вбивство, інтрига, смак вина і багато-багато Парижа.» Різні життя героїнь у певний момент зустрічаються і… відбувається дещо несподіване і блискуче!