#StopStalking: В Україні запустили ініціативу проти переслідувань

Повідомляє Amnesty International Україна

14.05.2019

14 травня було обрано Днем проти сталкінгу (переслідувань). Про це повідомляє Amnesty International Україна. 

Із метою сформувати в суспільстві культуру несприйняття насильства у всіх його формах, і сталкінгу зокрема, 14 травня було оголошено Днем проти сталкінгу. Це дозволить розпочати дискусію у суспільстві, збільшити рівень видимості цієї проблеми та закликати Верховну Раду ратифікувати Стамбульську конвенцію, тому що зараз в Україні не існує жодних юридичних механізмів захисту від переслідування. А ратифікація Стамбульської конвенції дозволить криміналізувати переслідування та ввести відповідні норми в національне законодавство (конвенція визначає сталкінг як умисні дії, які полягають у повторному здійсненні загрозливої поведінки, спрямованої на іншу особу, що змушує його чи її боятись за свою безпеку — прим. ред.). Це вкрай необхідно зробити, адже саме переслідування в суспільстві нормалізується і виправдовується, прирвінюючись до виявів знаків уваги. Відповідно, постраждалі від цього злочину залишаються один на один з переслідувачем, без інструментів захисту та без підтримки.

Саме тому разом з активістами та активістками, Amnesty International планує проведення низки медіа-активностей, присвячених цьому дню і запрошуємо вас приєднатись у зручному для вас форматі та підтримати поширення інформації про проблему:

  1. Зробити пост/публікацію 14.05 про День проти сталкінгу (ви можете поділитись нашою петицією за ратифікацію Стамбульської конвенції, матеріалами про те, що таке сталкінг та/або опублікувати будь-які інші матеріали на ваш розсуд на цю тему).
  2. Долучитись до відзначення Дня обізнаності про сталкінг у будь-який спосіб, що відповідає діяльності вашої організації та її цілям.
  3. Приєднатись до флешмобу та закликати ваших підписників ділитись історіями, якщо вони стикались з переслідуванням. А також ділитись вашими власними історіями. #StopStalking #IstanbulConvention.

Так розповідає про свій досвід бути переслідуваною одна з наших активісток, юристка і працівниця однієї з ГО:

«Дуже часто явище сталкінгу пов’язують не з якоюсь випадковою людиною, яка вас десь побачила на вулиці або в інтернеті, найвищий відсоток переслідувачів це колишні партнери/партнерки, які хочуть продовжувати ці стосунки. В моєму випадку, це колишній хлопець.

Сталкінг може проявлятися як погроза, якщо людина каже, якщо ти до мене не повернешся, я тебе поріжу. Дії переслідувача чередуються, спочатку він погрожує тобі, потім ласкаво пропонує зустрітися, потім він апелює до якихось подарунків, щось там пропонує, потім він починає казати, що він прийде до тебе в інститут або до тебе на роботу, щоб зустрітись, потім він знов може щось пропонувати. При цьому дуже важко отримати якусь підтримку, тому що люди не сприймають це серйозно, тому що вони кажуть що хлопець просто закохався в тебе».

В Україні також відсутня статистика щодо кількості жертв переслідувань. Наявні дані статистики в інших країнах дозволяють судити про масштаб проблеми. Наприклад, за даними статистики США, в середньому 6,6 млн людей стають жертвами сталкінгу щороку. 1 з 6 жінок і 1 з 19 чоловіків стають жертвами сталкінгу. В більшості випадків переслідувачем є людина, яку жертва знає, часто це теперішній або колишній партнер/партнерка. Кожна з 5 жінок і кожен з 14 чоловіків стикались з переслідуванням у віці 11-17 років.

За даними статистики Великобританії, щороку потерпають від переслідувань 700 тис. жінок. 1 з 2 переслідувачів, що перебувають з жертвою у сімейних стосунках, після погроз переходять до їх втілення. 1 з 10 переслідувачів, які не мають особистих зв’язків з жертвою, здійснивши погрози перейде до їх реалізації. За статистикою, більшість постраждалих — жінки. У 40% вбивств, пов’язаних з домашнім насильством, жертви також піддавались переслідуванням.

В багатьох країнах дії, що характеризуються як сталкінг криміналізовано. Наприклад в Італії покарання може сягати 6 років ув’язнення, в Німеччині до 3 років ув’язнення, а в Канаді можливе покарання може становити 10 років позбавлення волі.

Джерело: Amnesty International Ukraine 

Фото: кадр із серіалу «Ти»

— Читайте також: Action! Триває конкурс відеоробіт «Місто з характером»

Новини партнерів