За алиментами: Права ребенка в имущественных спорах родителей

Адвокат Талина Кравцова о том, что нужно знать об изменениях в законодательстве в вопросе алиментских обязательств

12.06.2017

Одной из самых насущных проблем мам, независимо воспитывающих детей, является финансовая — вследствие развода или других обстоятельств расходы лишь одного родителя возрастают в разы. И в этом отношении еще более болезненной является проблема алиментов, недостаточно урегулированная законодательно и выполняемая с отклонениями от норм. Впрочем, государство решило улучшить ситуацию с алиментами — в пользу детей.

В разных странах вопрос алиментов решается по-разному. Если в Израиле выполнение судебных решений строго отслеживается, то грузинки и сербки рассказывают о том, что их закон не защищает, и из-за этого они не видят финансовой поддержки отцов их детей до самого их совершеннолетия. Украинским мамам в этом отношении тоже нелегко — часты случаи, когда алиментов после развода не добиваются вообще, либо отцы показывают лишь минимальный доход, чтобы выплачивать ребенку 400 гривен (такова минимальная плата на 2017 год). К сожалению, системных социологических исследований по вопросу алиментов в нашей стране не проводится.

Нынешняя законодательная база достаточно не урегулирована, чтобы находить в ней лазейки в вопросе выплат, и в конечном счете государство не может заменить ответственность родителей. Как отмечает юрист Ольга Просянюк, «с юридической позиции, какими бы ни были отношения между мужем и женой, не лишним будет в устном, а лучше письменном порядке согласовать важные аспекты воспитания детей, например, предусмотреть необходимые пункты в брачном договоре или договоре касательно имущественных и не имущественных прав ребенка. Такие моменты могут касаться проживания, образования ребенка, а также алиментных обязательств при расторжении брака».

Однако в конце мая этого года были приняты изменения законодательства в вопросе алиментских обязательств, и в них ребенок рассматривается не как объект, а, хотя бы частично, как полноправный участник процесса, обладающий имущественными правами.

Таліна Кравцова, адвокат, керівник практики сімейного права ЄПАП Україна

17 травня 2017 року ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів».

Серед основних нововведень:

  • Аліменти, одержані на дитину, будуть власністю самої дитини, а не того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, як це було раніше. Водночас той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, повинен розпоряджатися аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.
  • Присудження аліментів дитині у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі буде відбуватися за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
  • При визначенні розміру аліментів суд тепер буде враховувати, між іншим, наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, а також доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.
  • Збільшено мінімальний розмір аліментів на одну дитину. Тепер він не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Раніше мінімальний розмір становив не менше 30 відсотків. Разом з тим законом встановлюється максимальний розмір аліментів на дитину, а саме не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Закон, між іншим, вносить зміни в порядок поділу майна подружжя та доповнює перелік обставин, за яких суд може відступити від засад рівності часток подружжя, а саме, до переліку таких обставин включено ухилення від участі в утриманні дитини (дітей).  Нагадаю, що іншими обставинами, які мають істотне значення, є те що один із подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. Таким чином, законодавець поставив в залежність від участі в утриманні дитини (дітей) можливість розподілу майна на засадах рівності часток подружжя.

В цілому Закон дозволить більш ефективно захистити права дитини на належне утримання.

— Читайте также: Повнота свобод: Як допомогти дитині знати її права