Жінки у цифровому світі: 10 інсайтів Global Female Leaders Outlook KPMG

Розповідає керуючий партнер KPMG в Україні Андрій Цимбал

Цього року Україна вперше змогла взяти участь в глобальному дослідженні Global Female Leaders. Як жінки-лідери з 42 країн оцінюють виклики, з якими їм доводиться стикатися в професійному середовищі? І як гендерна різноманітність впливає на ефективність і прибутковість компаній? Про висновки дослідження під час HeForShe Congress розповів керуючий партнер KPMG в Україні Андрій Цимбал.

Чотири роки поспіль ми проводимо опитування KPMG 2018 Global CEO Outlook, у якому приймають участь керівники більш ніж 1300 глобальних компаній. За цей час ми побачили, що 84% керівників, що приймають участь в опитуванні, — чоловіки, й лише 16% — жінки. Отже, з’явилась ідея: у цьому році провести окреме опитування саме серед керівниць, щоб дізнатися їхню думку. Це дослідження не стосується питань ґендерної рівності, бо нам, в першу чергу, цікаво було дізнатися про бачення керівницями тих викликів, що стоять перед компаніями, їх бачення стратегічного розвитку, розвитку цифрових технологій у бізнесі та суспільстві. До цього опитування також були залучені членкині рад правлінь, очільниці департаментів, СЕО, керівниці не тільки великих, а й середніх бізнесів задля того, аби збільшити спектр. Результати опитування ми поділили на три блоки: розвиток компаній, цифрові технології, кар’єрні очікування.

Розвиток компаній

1. Згідно опитування, 77% керівниць впевнені у зростанні своїх кампаній та мають чітке бачення, що їм треба для цього робити. Ми порівняли відповіді керівниць із відповідями, які давали керівники глобальних компаній під час опитування KPMG 2018 Global CEO Outlook, й побачили відмінності, а також те, що керівниці є дуже впевненими у більшості, на відміну від керівників глобальних компаній.

2. 93% керівниць бачать необхідність у впровадженні інновацій для підвищення продуктивності роботи компаній протягом найближчих трьох років. Керівниці набагато краще розуміють, що ми живемо в епоху дуже швидких змін, в епоху виникнення нових моделей бізнесу, які формуються завдяки цифровим технологіям. Ці 93% показують, що керівниці добре розуміють необхідність змін та перетворень.

3. Важливим сьогодні є питання: чи призведе розвиток штучного інтелекту до скорочення робочих місць, чи, навпаки, до збільшення? Зазначу, що штучний інтелект змінить професії, вплине на кількість робочих місць вже у найближчі роки. Отже, більшість керівників глобальних компаній  – 62%, — вважає, що розвиток штучного інтелекту призведе до збільшення кількості робочих місць. Лідерки ж ставляться до цього песимістичніше – 53% вважають, що це не так, але 47% згодні із попереднім твердженням, отже ми бачимо невелику різницю.

4. 39% не очікують зростання кількості співробітників у своїх компаніях протягом найближчих трьох років. Це свідчить про певну обережність, бо вони не хочуть набирати персонал до того, як впровадять певні інновації. Це дуже розумна та адекватна стратегія, як на мене.

5. 45% керівниць обирають органічне зростання, як основну стратегію бізнесу на найближчі три роки, проти 28% керівників глобальних компаній. Слід зазначити, що керівники глобальних компаній основною стратегією росту вважають створення альянсів. Це свідчить про те, що лідерки покладаються на власні сили, досвід своїх команд у тому, що їм вдадуться органічні перетворення, щоб залишатись релевантними в еру цифрових технологій. А керівники глобальних компаній покладаються на більш швидкі способи зростання – поглинання, альянси тощо.

Цифрові технології

Дослідження показало, що цифрова ера є «жіночою» ерою. Для того, щоб компанії активно розвивались, необхідні люди в командах із різним досвідом, думками, люди, які є представниками різних культур. І в цьому контексті жінки, які працюють не лише на керівних, а й на будь-яких посадах, роблять дуже великий внесок у розвиток різноманіття.

6. 48% керівниць мають компетенції та навички роботи із новими технологіями – штучний інтелект, блокчейн, віртуальна реальність тощо.

7. 77% лідерок планують збільшити використання прогнозних даних та різних моделей аналітики для прийняття рішень.

8. 58% опираються саме на дані, а не на інтуїцію. У той час, як 33% керівників глобальних компаній приймають рішення завдяки інтуїції, бо не довіряють даним, отриманим за допомогою нових технологій.

9. 55% керівників глобальних компаній вважають кібербезпеку дуже важливою, а серед керівниць такої думки дотримуються 80%. Це свідчить про те, що лідерки краще розуміються на технологіях та готові приймати виклики.

Кар’єрні очікування

10. Переважна кількість, 83%, керівниць, вважають, що програми для жінок із реалізації лідерства є хорошим інструментом для залучення більшої кількості жінок на керівні посади. Але лише 4% лідерок вважають, що фактор ґендерних квот є доцільним та ключовим у кар’єрному розвитку. 59% керівниць думають, що їх наступником також буде жінка. Це дуже важливий показник.

Факторами кар’єрного успіху, які керівниці вважають найбільш актуальними, є:

  • нетворкінг,
  • комунікаційні навички,
  • компетенції для роботи із новими технологіями,
  • сміливість приймати непопулярні рішення,
  • зв’язки всередині компанії, доступ до прогностичних даних та аналітики,

а от ґендерні квоти вони ставлять на останнє місце.

Резюме

Керівниці дуже добре розуміють, які саме виклики стоять перед їх компаніями в епоху цифрових технологій та перетворень. Вони добре розуміються на нових технологіях, як от штучний інтелект, віртуальна реальність, 3D-принтинг тощо. Вони добре розуміють необхідність різноманіття. Саме за рахунок цього вони роблять великий внесок у розвиток не лише компаній, а й галузей, великих бізнесів та суспільства в цілому.

Підготувала Іра Керст

Фото: Емма Солдатова, Олена Владико

Дізнатися більше про цінність і важливість різноманітності (diversity) та її вплив на ефективність бізнесу ви зможете під час Business Wisdom Summit, який відбудеться у Києві 27-28 вересня

— Читайте також: For career progress: Поради від Джудіт Гоф, Марі Йованович, Наталії Микольської