31 серпня 1997 року в паризькому тунелі під мостом Альма сталася страшна автокатастрофа. За кілька годин в лікарні померла Діана, принцеса Уельська. З того часу минуло 27 років. Проте й сьогодні інтерес до життя цієї яскравої жінки, яку називають «народною принцесою», не минає. І навіть зараз нерідко згадують історію недовгого кохання принца Уельського та його дружини, яке називають трагічним і навіть спірним.
Спадкоємець британського престолу принц Чарльз одружився з леді Діаною Спенсер у 1981 році. ЗМІ називали свято «весіллям століття». Але питання про те, чи був цей шлюб укладений за коханням, чи Діана була на той час найбільш вдалою кандидатурою на роль дружини майбутнього короля, залишилося відкритим.
Леді Ді, обраниця Чарльза
Зі своєю майбутньою нареченою принц Уельський познайомився у 1977 році. На той час стосунки пов’язували Чарльза з 22-річною сестрою Діани Сарою. Проте вони тривали недовго, нібито через одну необережну розмову потенційної нареченої з репортерами. До моменту знайомства зі спадкоємцем Британської корони Діана Спенсер, дочка віконту, вже здобула титул «леді». Адже вона була дочкою вищого пера, графа Спенсера.
Дівчина здобула хорошу освіту спочатку вдома, потім у приватних школах Англії та Швейцарії. Аристократичне виховання, музичні здібності, привабливість та поступливий характер зробили її ідеальною претенденткою на роль нареченої принца.
Серйозні стосунки між Чарльзом і Діаною почалися в 1980 році. Молоді люди провели вихідні в круїзі на борту яхти «Британія». А потім принц запросив дівчину до літньої королівської резиденції і представив обраницю сім’ї.
Королева Єлизавета II вважала Діану не готовою для життя в палаці, проте дала дозвіл на весілля. Чарльзу тоді вже виповнилося 30 років, час було визначатися з супутницею життя.
Через півроку офіційних відносин принц зробив Діані пропозицію, на яку вона відповіла згодою. Проте заручини деякий час тримали у таємниці. Але незабаром наречена з’явилася на публіці з каблучкою з 14-ма діамантами та величезним сапфіром. Пізніше цю ж прикрасу, що дісталася у спадок від матері, принц Вільям подарував своїй нареченій Кейт Міддлтон у день заручин.
Читайте також: Інгрід Бергман: скандальний роман голлівудского янгола
Весілля століття
29 липня 1981 року в Соборі Святого Павла в Лондоні відбулося весілля Принца Уельського Чарльза та леді Діани Спенсер. Урочистість коштувала скарбниці майже 3 мільйони фунтів. Діана у вінчальній сукні з довгим шлейфом і тіарі була схожа на казкову принцесу. Через величезну кількість запрошених свято вирішили проводити в Соборі св. Павла. Хоча зазвичай представники британської королівської родини вінчалися у Вестмінстерському абатстві.
За ходою вулицями Лондона спостерігав натовп городян, які вітали процесію королівських карет. Наречена з батьком їхали до місця вінчання останніми, у спеціальному скляному екіпажі. За телетрансляцією церемонії спостерігали близько 750 мільйонів чоловік. Всі вони чекали на одного – виходу нареченої з карети, щоб побачити її чудову сукню.
Весільне вбрання Діани досі вважається найшикарнішим в історії. Тендітна наречена майже губилася в хмарі дорогих тканин, прикрашених мереживом та перлами. Її голову прикрашала тіара, яка належала сім’ї Спенсер.
Клятви, які наречений та наречена давали один одному перед вівтарем, через динаміки було чути далеко за межами собору. Молодята, можливо від хвилювання, кілька разів помилилися під час виголошення шлюбної обітниці. Ці помилки пізніше згадували та називали пророчими. Крім того, зі шлюбних клятв подружжя вперше прибрали слово «коритися».
Читайте також: Перші: дивовижне життя Евіти Перон
Сімейний човен
Щастя принцеси Уельської та Чарльза було недовгим. Але у шлюбі народилися двоє синів: у 1982 році на світ з’явився первісток Вільям, а через два роки – рудоволосий Генрі, якого найчастіше називають Гаррі. За розповідями самої Діани, саме ці роки, перші після народження дітей, були в їхньому житті найщасливішими. Чарльз багато часу проводив із дружиною та синами, хлопчиків дуже часто брали із собою навіть в офіційні поїздки.
«Сім’я — найважливіше», — не втомлювалася тоді повторювати на зустрічах з журналістами леді Ді, яка ще з юнацьких років любила дітей і якийсь час навіть працювала вихователькою в одному з лондонських дитячих садків.
Але вже тоді стало зрозуміло, що у принцеси не такий уже поступливий характер, як це здавалося спочатку. Вона самостійно обрала імена синам та найняла власну няню, відмовившись від послуг королівського персоналу. Пізніше, незважаючи на щільний графік зустрічей та офіційних візитів, завжди намагалася самостійно зустрічати синів зі школи, що дивувало численних родичів.
Читайте також: Маргарет Мітчелл: «Завтра буде новий день»
Королівський адюльтер
У середині 80-х Чарльз відновив роман зі своєю давньою коханкою Каміллою Паркер-Боулз. Всюдисуща преса дізналася про запис телефонних розмов, які підтверджували подружню зраду. Діана – чи то з образи, чи то з самотності – зблизилася з інструктором з верхової їзди Джеймсом Хюїтом. Журналісти не давали спокою королівській родині, напруження пристрастей навколо монарших осіб не слабшало. Чарльз та Діана були змушені давати якісь пояснення. До подробиць ніхто з них, зрозуміло, не вдавався.
«У моєму шлюбі занадто багато народу», – саме тоді сказала Діана.
Принцеса мала на увазі не лише коханку Чарльза, а й усю королівську родину, яка брала активну участь у житті їх молодої сім’ї. Що саме по собі цілком логічно, враховуючи статус Чарльза як потенційного майбутнього короля Великої Британії. Єлизавета II була обурена тією увагою преси, яку накликала на них своєю поведінкою Діана. За нею уважно спостерігав увесь світ, адже принцеса вела активне громадське життя, приділяючи багато часу благодійності, сирітським притулкам та реабілітаційним центрам.
Вона ніби ходила мінним полем, підтримуючи кампанію із заборони використання протипіхотних мін. Жертвувала гроші сім’ї на боротьбу зі СНІДом, залучаючи численних знаменитих друзів, артистів і музикантів. Піддані та жителі інших країн любили її, а вона заявляла, що хоче бути перш за все «королевою людських сердець», а не королевою Британії. Звісно ж, Чарльз з його інтрижкою був у народу в немилості. В очах громадськості він став головним винуватцем нещасливого шлюбу. Але королівська родина була, звичайно, на боці спадкоємця і не могла дозволити дружині принца й далі псувати його репутацію.
Читайте також: Перші: «баронеса з пензлем» Тамара де Лемпіцька
Кінець історії
Діана та Чарльз офіційно розлучилися в серпні 1996 року. Проте, колишня дружина спадкоємця й мати претендентів на трон навіть після розлучення була зобов’язана слідувати протоколу. Не припиняла Діана й благодійну діяльність, а увага преси до її персони не слабшала. Чарльз вже не намагався приховувати свої стосунки з Каміллою Паркер-Боулз. І леді Ді спочатку завела невдалий роман із хірургом Хаснатом Ханом, а згодом – з арабським мультимільйонером Доді Аль-Файєдом.
31 серпня 1997 року, повертаючись із паризького ресторану, Діана загинула в автокатастрофі. Її смерть стала ударом для Чарльза, як і для маленьких принців, незважаючи на колишні розбіжності. Навіть королева Єлизавета виступила з офіційним телезверненням, висловивши свою скорботу у зв’язку зі смертю матері її онуків.
Що стосується Чарльза, то вдруге він одружився лише через 8 років після загибелі Діани. Весілля з Каміллою Паркер-Боулз не було урочистим. Вони зареєстрували свої давні стосунки в муніципальному департаменті Віндзора. Незважаючи на благословення з боку королівської сім’ї, Єлизавета II на одруженні не була присутня. А Діана, яка так і не стала королевою Британії, назавжди залишилася «королевою людських сердець». Леді Ді називали «принцесою на узбіччі». Її любив весь світ, але так і не зміг полюбити чоловік.
Читайте також: Наполеон і Жозефіна: велика помилка французького імператора
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram