Перші: «залізна леді» на ім’я Індіра

Як "перша звільнена жінка Сходу" пройшла через в'язницю й диктатуру, замахи, поразки й перемоги

10.04.2024

Вона завжди спокійно переносила будь-які життєві негаразди: смерть близьких, ув’язнення та зрадництво. Але нікому й ніколи не зізнавалася у своїх побоюваннях, навіть у дитячих. Отримавши за народженні ім’я Індіра — на честь своєї батьківщини, вона все життя присвятила Індії та народу, який називав її «богинею влади» та «матір’ю нації».

Дочка свого батька

Індіра Пріядаршина Ганді народилася у сім’ї відомого адвоката Джавахарлала Неру. Її рідня належала до найвищої індійської касти брахманів. Всупереч національним традиціям дівчинка з’явилася на світ не в будинку матері, а в багатому будинку діда, зведеному на священному місці.

«Ця дівчинка стане кращою за тисячу чоловіків», — сказав дід після народження онуки. 

Ще в ранньому дитинстві вона вперше побачила духовного лідера та символ Індії – Махатму Ганді. А вже у вісім років за його порадою організувала дитячий союз із розвитку домашнього ткацтва. Підлітком брала активну участь у демонстраціях і виконувала обов’язки кур’єра для борців за незалежність.

Індіра Ганді

Індіра Ганді в дитинстві

Індіра хотіла вивчати історію та антропологію. Вступила до народного університету Рабіндраната Тагора. Однак після смерті матері їй довелося перервати навчання. Згодом дівчина вступила до оксфордського коледжу, але з початком Другої світової війни Ганді вирішила повернутися додому. Її шлях пролягав через Південну Африку, де тоді оселилося багато індійців. У Кейптауні вона вперше виступила із політичною промовою.

Індіра Ганді с батьком Джавахарлалом Неру

Індіра Ганді с батьком Джавахарлалом Неру

Читайте також: Перші: як Христина Хойновська-Ліскевич першою серед жінок здійснила поодиноке кругосвітнє плавання

Кохання та боротьба

В Індії Ганді поринула у сімейні турботи. На одній із демонстрацій вона познайомилася з майбутнім чоловіком – Ферозом Ганді, сином інженера, який сповідує зороастризм. Шлюб для дівчини з касти брахманів з представником нижчих верств був на той час майже неможливим, проте не для неї. Невдовзі Індіра вийшла заміж за Фероза. І, здається, жодного разу не пошкодувала про це, незважаючи на арешт та ув’язнення з початку медового місяця молодят.

Індіра Ганді з чоловіком

Індіра Ганді з Ферозом

Згодом народився їхній перший син Раджив, а ще через два роки – Санджай. Поки Індіра займалася побутом, у країні відбулися серйозні зміни – 15 серпня 1947 року Індія домоглася незалежності. Був сформований перший національний уряд, Індіра Ганді стала особистим секретарем батька-прем’єра. Вона супроводжувала Неру у всіх закордонних поїздках і допомагала приймати іноземних гостей. Поступово помічниця набиралася досвіду, а разом з ним зростав і її вплив у країні.

У 1960 році помер її чоловік. Індіра зазнала важкого нервового потрясіння і на кілька місяців відійшла від політичного життя. Проте вже за кілька місяців вона стає членом Робочого комітету Конгресу і починає виїжджати до осередків національних конфліктів. Через три роки жінку спіткала ще одна втрата – помер Джавахарлал Неру. З того моменту для Індіри розпочалася складна боротьба за владу.

Читайте також: Заха Хадід: «Все фантастичне — реально»

Жорсткий прем’єр

Протягом двох років після смерті батька Ганді обіймала посаду міністра інформації та радіомовлення. А 1966 року очолила уряд і стала першою та єдиною жінкою, яка стала прем’єр-міністром Індії. Струнка, з чарівною посмішкою 48-річна Індіра досягла найвищого становища в державі.

Маргарет Тетчер та Індіра Ганді

Дві «залізні леді»

Вона опинилася на чолі країни з купою економічних, соціальних та політичних проблем. В Індії, з її складною кастовою структурою, міжрелігійними проблемами та низьким статусом жінок було важко досягти чогось шляхом обережних кроків. Прем’єр Ганді діяла рішуче. Вона не боялася ані сварок із вчорашніми однодумцями, ані військового конфлікту із сусіднім Пакистаном. Жертвою політичного життя стало життя особисте. Жертвуючивласним благом, Індіра Ганді домагалася цього і від інших. Це далеко не завжди знаходило розуміння. Проте розвиток Індії рухався вперед завдяки її керівним заходам.

Індіра нерідко приймала жорсткі рішення, що часом межують з жорстокістю. За це її називали «індійською залізною леді».

Найкращим у кар’єрі Індіри Ганді став 1971 рік, коли вона здобула переконливу перемогу на виборах до парламенту. Її навіть порівнювали з Дургою, богинею влади в індуїзмі. А коли опоненти були близькі до того, щоб примусити її до відставки, вона, анітрохи не соромлячись, запровадила в країні надзвичайний стан.

Читайте також: Перші: як Жасмін Періс, єдина з жінок, подолала загадковий і найвиснажливіший ультрамарафон світу

«Матір нації»

У 1977 році партія Ганді зазнала нищівної поразки на виборах, і пані прем’єр-міністр залишила свою посаду. Здавалося, це крах. Її звинуватили у корупції та взяли під варту. Багато хто вважав, що її політичну кар’єру завершено. Проте вона знов продемонструвала характер. Зібравши навколо себе вірних прихильників, 1980 року Індіра Ганді виграла нові вибори та стала прем’єр-міністром. Її авторитет і популярність піднеслися до небес. Якщо її батька, Джавахарлала Неру, називали «батьком нації», його дочка, за аналогією, удостоїлася титулу «матері нації».

Індіра Ганді

Індіру Ганді називали «матір’ю нації»

Незважаючи на похилий вік, вона, як і раніше, залишалася в центрі політичних подій. Насамперед Ганді оголосила про створення нової партії – Індійського національного конгресу, після чого, як кажуть політики, зробила ще один «сильний крок» – відчинила двері свого будинку для відвідування всіх бажаючих. У країні, де завжди були сильними колективістські традиції, це був ще один крок до перемоги. Так за три роки Індіра Ганді знову повернулася до влади, яку зберегла до кінця свого життя.

Читайте також: Перші: як Джеральдіна Мок першою облетіла навколо світу наодинці

«Блакитна зірка»

Останній період правління Ганді виявився для неї трагічним. Популярність та авторитет не позбавили політичних проблем. На початку 1980-х років уряд Індії зіштовхнувся із проблемою сикхських сепаратистів у штаті Пенджаб. Радикальні екстремісти вимагали створення у Пенджабі незалежної держави Халістану. Причому йшлося не про мирні протести, а озброєну боротьбу. Їхній лідер Джарнаїл Сінгх Бхіндранвалі в 1982 році оселився на території головної святині сикхів – Золотого храму в Амрітсарі. По суті, храм перетворився на базу терористів, склад і навіть завод із виробництва зброї.

Індіра Ганді

За часів правління Ганді Індія стала на шлях прогресу

Відкритий конфлікт із сикхами на території їхньої головної святині загрожував важкими наслідками. Прем’єр-міністр Індії це чудово розуміла. Однак вона розуміла й інше – бездіяльність влади у подібній ситуації ще небезпечніша. Складність ситуації полягала ще й у тому, що на території храму, крім терористів, були сотні мирних паломників. Тим не менш, Індіра Ганді наказала провести військову операцію із «зачистки» храму, яка отримала назву «Блакитна зірка». Вона тривала кілька днів, внаслідок чого загинули понад 500 людей.

Читайте також: Марлон Брандо: хрещений батько американського акторства

20 куль для Індіри

Багато хто думав, що стратегічно штурм храму був помилкою. В армії Індії служило багато сикхів, після операції «Блакитна зірка» почалися випадки масового дезертирства. Індіру Ганді попереджали про те, що екстремісти мститимуть і настійно радили змінити охорону, що складалася з сикхів. Але прем’єр вважала, що така недовіра здатна лише посилити розкол у суспільстві.

Їй радили носити бронежилет, але вона лише відмахувалася: «Він мене повнить».

Індіра Ганді

Популярність та авторитет не позбавили Ганді політичних проблем

Індіра Ганді не була легковажною людиною і чудово розуміла загрозу. Але коли їй говорили про небезпеку, вона наводила приклад Махатми Ганді, який загинув від руки фанатика, але не зрікся своїх принципів.

«Мученицька смерть – не кінець, а лише початок», – говорила прем’єр.

31 жовтня 1984 року в Індіри Ганді було заплановано телеінтерв’ю з англійським письменником Пітером Устіновим. Переодягнувшись до зустрічі, вона йшла стежкою до приймальні через відкритий двір. Два охоронці-сікхи у відповідь на вітання прем’єра випустили в неї 20 куль. Врятувати Індіру було неможливо. Відповідно до заповіту прах великої Ганді був розвіяний над Гімалаями.

Читайте також: Леся Українка: трагедія та тріумф сильної жінки

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram

Оксана Хромова