Перші: як Жасмін Періс, єдина з жінок, подолала загадковий і найвиснажливіший ультрамарафон світу

Що являє собою екстремальний забіг у Берклі і як бігунці вдалося дістатися фінішу

28.03.2024

У світі проводиться величезна кількість різних змагань із бігу. Від класичних трейлів різними шосе до забігів наввипередки з конем. Організатори стартів постійно демонструють, що біг — це не лише швидкість та кількість кілометрів, а насамперед боротьба із самим собою.

Британська бігунка Жасмін Періс стала першою жінкою, яка подолала один із найважчих марафонів у світі.  Дистанція Barkley Marathons дорівнює 160 км. Щоб дістатися до фінішу жінці знадобилося 59 годин 58 хвилин та 21 секунду.

Періс перемогла разом із чотирма іншими спортсменами. І це також стало історичною подією – вперше до фінішу дійшли аж п’ятеро учасників із 40 бігунів, що стартували.

Ігор Верис

Ігор Верис на Берклі-2024 Фото: @nogibogi

До речі, на Берклі-2024 першим фінішував виходець з України Ігор Верис. Він подолав дистанцію за 58 годин 44 хвилини та 59 секунд. Бігун із Чорноморська нині мешкає в Канаді.

Що відомо про Жасмін Періс

Майбутня бігунка народилася в листопаді 1983 року в місті Хелфілд у графстві Дербішир. Її батьки – Джефф Періс і Альона Венцовська були математиками. Після школи дівчина навчалася у Ліверпульському університеті. Там же вперше зацікавилася спортивними заняттями у клубі під відкритим небом. Проте поступово почала бігати і ходити на далекі відстані вже після закінчення медичного університету у 2008 році.

Щоб зрозуміти наскільки їй цікаво випробувати себе саме через біг знадобилося ще два роки. З 2010-го вона почала серйозно ставитися до бігу, коли переїхала до Единбургу. Трохи пізніше стало зрозуміло, що найкраще вона почувається саме на тривалих дистанціях. Періс виграла чемпіонат Шотландії з бігу на пагорбах у 2014 та 2015 роках. А ще через рік вийшла заміж за бігуна Конрада Роулика.

На світовий арену скайраннінгу Жасмин з’явилася у 2016 році після перемоги у змаганні Skyrunner World Series. А вже через три роки вона стала першою жінкою, яка завершила забіг у 431 км. До того ж вона побила колишній рекорд на 12 годин. І це далеко не повний перелік виснажливих стартів, у яких витривала жінка брала участь протягом декількох років.

Жасмін Періс

Періс фінішувала під аплодисменти публіки. Фото: Howie Stern

У 2023 році вона стала п’ятою жінкою, якій вдалося закінчити три кола марафону Barkley Marathons двічі і лише другою жінкою, яка зважилася розпочати четверте коло.

Періс працює ветеринаром дрібних творин в Единбурзькому університеті та вивчає гострий мієлоїдний лейкоз. Разом з чоловіком вона виховує двох дітей.

Читайте також: Перші: як Джеральдіна Мок першою облетіла навколо світу наодинці

Що являє собою ультрамарафон Берклі

Екстремальний забіг був заснований ще у 1986 році американцем Гері Кантреллом. Ідея про таке змагання з’явилася у нього після історії втечі з в’язниці Джеймса Ерла Рея, який відбував 99-річний термін за вбивство Мартіна Лютера Кінга. Сьогодні цей ультрамарафон вважається одним із найскладніших випробувань на витривалість у світі. Бігунам необхідно за 60 годин пробігти 5 етапів. На кожний етап у 20-26 миль виділяється 12 годин.

На перший погляд здається, що це не надто важке випробування для добре підготовлених бігунів. Проте існує декілька додаткових умов, які загалом перетворюють захід на неймовірно важку пригоду.

Траса пролягає у горах Камберленд на території державного парку Фрозен-Хед у Вартбурзі, штат Теннессі. Щороку організатори її змінюють і ускладнюють. Загальна дистанція являє собою постійні сходження та спуски. Маршрут пролягає дикою природою, а перепад висоти еквівалентний двом сходженням на Еверест. Тому незважаючи на зовні значний запас часу, лише одиниці стають фінішерами через складність маршруту. Якщо до цього додати відсутність розмітки та пунктів живлення, волонтерів та заборону використання GPS, стає зрозумілим чому Берклі вважається найвиснажливішим трейлом.

Учасники Берклі-2024

Учасники Берклі-2024, яким вдалося фінішувати. Фото: Howie Stern

За 35 років змогли фінішувати менш ніж 2% учасників, близько 55% забігів за всю історію заходу закінчилися без переможців. З 1986 року лише 17 людей успішно завершили всі п’ять кіл. Американець Джаред Кемпбелл зумів зробити це тричі, що також є неймовірним результатом. І для тих, хто хоча б раз спробував його подолати, зрозуміло чому.

До речі, сам засновник ультрамарафону так і не зміг жодного разу дістатися фінішу, хоча намагався це зробити.

Читайте також: Перші: Кароліна Гершель, перша жінка що обійняла урядову посаду

Хто такий Лазарус Лейк?

У світі бігунів засновник Берклі Гері Кантрелл відомий під псевдонімом Лазарус Лейк, що походить від назви озера Лазарус. Колись він використав його при створенні облікового запису електронної пошти, додавши ім’я Лейк. І з того часу багато хто вважає, що це його справжнє ім’я.

Він живе з жінкою та двома собаками у невеликому містечку Белл Бакл. Довгий час працював бухгалтером. Біг був частиною життя Кантрелла майже завжди, скільки він пам’ятає себе. Коли він вступив до Державного університету в Теннессі, він пробігав до 160 кілометрів на тиждень і брав участь у кількох марафонах на рік. Проте все це його не задовольняло. І тоді він разом з однодумцями почав організовувати ультрамарафони. Лейк безпосередньо причетний до проведення більш ніж десяти традиційних і популярних забігів різних рівнів складності.

Лазарус Лейк

Засновник ультрамарафону Берклі Лазарус Лейк. Фото: Howie Stern

Коли Лазаруса запитали, чому він створював такі неймовірно складні перегони, він відповів: «Вони не складні, вони веселі. Я створював речі, які мені приносять задоволення».

У 2018 році невгамовний Лейк пройшов Північною Америкою 4800 км за 126 днів. Майже ніхто не знає скільки насправді Лазарусу виповнилося років, оскільки він це завжди приховував. Але судячи з різних відомостей зараз йому вже за 70.

Лейк став справжньою легендою в історії незвичайних ультрамарафонів. Журнал Trail Runner неодноразово називав його «злим генієм», «Леонардо да Вінчі болю» та «Майстром садомазохістського ремесла».

Читайте також: Ярослава Магучіх виборола «золото» з рекордним результатом турніру у Нью-Йорку

Як Жасмін Періс вдалося дістатися фінішу

Минулого року Періс стала другою жінкою, яка вийшла в четверте коло. Проте їй не вистачило часу. 2023 рік вона закінчила з травмою коліна, що вплинуло на її тренувальні плани. Але змогла відновитися до Берклі. Вона вважає, що саме відповідна підготовка та підтримка тренерів допомогла їй нарешті фінішувати в ультра-трейлі. Після проходження четвертого з п’яти кіл марафону жінці навіть вдалося трохи поспати. Але на фініші вона проста впала без сил.

 «Марафон Берклі – це справді унікальне випробування. Я відчуваю суміш хвилювання та нервозності. Я знаю, що це буде дуже складно, можливо, неможливо, але в той же час саме це змушує мене хотіти пройти через це», – сказала Періс напередодні старту.

Британка стала першою жінкою, якій вдалося завершити Barkley Marathons. Вона перетнула фінішну межу всього за 99 секунд до кінця під оплески присутніх.

20 дивних фактів про Берклі

  • Багато років умови участі в ультра-трейлі були таємними
  • Бігунів близько 40 осіб обирають ретельно і таємно
  • Заявку на участь потрібно надіслати у певний час з точністю до хвилини на електронну адресу, яка щороку змінюється
  • Претендент повинен розповісти у листі, чому саме він гідний участі в ультрамарафоні
  • Реєстрація коштує 1 долар 60 центів
  • Тим, хто пройшов відбір, надходить лист співчуття через майбутні «приниження» і «невимовні страждання»
  • Бігуни беруть на себе відповідальність за можливі фінансові, фізичні, психологічні та інші наслідки
  • Новачки повинні привезти автомобільні номери зі свого штату чи країни для колекції Кантрелла
  • Ті, хто вже брав участь, але не фінішував – привозять якийсь одяг
  • Щасливці, яким раніше вдалося дістатися фінішу беруть для Лейка лише пачку цигарок Camel
  • Трейл проводиться щорік у найближчу до Дня дурня суботу
  • Забіг може розпочатися будь-якої миті з півночі до полудня суботи
  • Про старт, що наближається, сповіщають за годину за допомогою горна
  • Бігуни можуть користуватися лише паперовою картою та компасом
  • Кантрелл подає сигнал до старту, запалюючи цигарку
  • Ніякої допомоги немає. Є лише два пункти з водою, але іноді вона замерзає
  • Бігунам доводиться продиратися через хащі з колючими кущами
  • На кожному колі учасники повинні знайти 13 книг і вирвати по сторінці, яка відповідає їхньому номеру у забігу. Так вони мають довести, що пройшли чергову контрольну точку
  • Тим, хто вибуває, горніст присвячує мелодію, яка виконується на військових похоронах
  • Єдина нагорода полягає у тому, що забіг завершується

Читайте також: Українки вибороли медалі під час Світового легкоатлетичного континентального туру

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram

Оксана Хромова