Кінкіпінг: що це таке й до чого тут родинні цінності

21 июля, 2024
Фото: Оксана Хромова

Незнайоме слово «кінкіпінг» я почула кілька днів тому. Виявилося, що вперше цей термін з’явився аж 1985 року. А цієї весни онлайн-словник Dictionary оголосив його «словом дня». Отже розбираємося, що таке kinkeeping, як він пов’язаний із родинними цінностями та чому про це заговорили знову.

Про термінологію

Кінкіпінг означає підтримку та зміцнення сімейних родинних зв’язків. Майже сорок років тому цей термін винайшла американська соціологиня Керолін Розенталь у своїй статті «Родичі у сімейному розподілі праці». Тоді вона зазначила, що будь-які заходи щодо зберігання кревності допомагають членам родини підтримувати стосунки між собою та зміцнювати зв’язки між поколіннями. Такими заходами можна вважати телефонні дзвінки й листи, відвідування й подарунки, догляд за хворими або слабкими родичами та за необхідності економічну допомогу. Однією з форм є також підтримка сімейних традицій, наприклад, приготування членами сім’ї певних страв до свят.

Фото: Оксана Хромова

Хранитель кревності – це той, хто багато в чому є сполучною ланкою сім’ї, казала Керолін Розенталь, досліджуючи спорідненість у 1980-х роках. За словами професорки, кінкіпінг сприяє зміцненню почуття єдності, ідентичності та благополуччя родини.

Читайте також: Родина, молитва, хатня робота: Що приносить радість українцям сьогодні

Поширення поняття «кінкіпінг»

За кілька десятиліть потому, у квітні цього року, онлайн-словник Dictionary назвав кінкіпінг словом дня. Він пояснив, що термін «збереження кревності» має на увазі працю, пов’язану з підтримкою та зміцненням родинних зв’язків. Це організація зустрічей, свят та днів народження, відправлення подарунків та інше. Появі цього терміну в онлайн-словнику почасти передувало широке обговорення питання в TikTok.

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Два роки тому студентка коледжу 20-річна Моллі Весткотт створила відео про сім’ю. У ролику дівчина наводить аналогію сімейного життя з п’єсою, де акторами виступають чоловіки. У той же час за кулісами залишаються працівники сцени, білетери, костюмери та знімальна група, яких уособлюють жінки.

«На п’єсу йде багато зусиль, часу та енергії. Але зрештою, коли вистава закінчена, люди не аплодують усьому, чого вони не бачили», — каже Моллі.

Відео швидко набрало мільйони переглядів. Людям сподобалося порівняння студентки, і вони почали наводити у коментарях приклади із власного життя.

Читайте також: Сім’я, дружба і роботи: чому «Мітчелли проти машин» та «Віктор_Робот» так схожі

Еволюція кінкіпінгу

У США та Канаді соціологи поверталися до дослідженнь з кінкіпінгу і раніше. Вони спостерігали? як термін протягом часу поширюється на додаткові форми зв’язків у родині. Спочатку кінкіпер грав сімейного комунікатора, який допомагав родичам залишатися на зв’язку. Тобто він розповідав про сімейні новини і стан здоров’я родичів та планував зустрічі.

Фото: Оксана Хромова

А вже останніми десятиліттями це визначення значно розширили. Тепер кінкіпінг включає підготовку до свят, створення чи продовження сімейних традицій, контролювання медичних питань і взагалі будь-які види емоційного догляду та уваги.

Читайте також: 9 мультфільмів про родину, які ви могли пропустити

Чоловіки чи жінки?

Як розподіляється участь у збереженні родинних зв’язків між жінками й чоловіками? Це саме те питання, де протягом років майже нічого не змінюється. В ролі берегинь жінки виступають набагато частіше, ніж чоловіки. Від досліджень часів Керолін Розенталь ґендерна структура цього питання залишилася приблизно на тому ж рівні. Кількість жінок, які беруть на себе відповідальність за родинні зв’язки значно більша у порівнянні з чоловіками. Ще у 2017 році цей показник дорівнював 91%. Деяких соціологів це дивувало. Адже процеси комунікації значно полегшилися – мобільні телефони, онлайн-листування, соціальні мережі. Та й загалом життя стало більш технологічним.

Фото: Оксана Хромова

Проте виховання й гендерні стереотипи переважили, оскільки відповідальною за гармонію у стосунках здавна вважали жінку. І такий погляд передавався від попереднього покоління до наступного. Також слід зауважити, що історично жінки й чоловіки дуже по-різному розподіляють і використовують свій час. І тут виникає ще одне питання: наскільки кінкіпінг може впливати на життя жінок, які добровільно взяли на себе таку відповідальність?

Читайте також: Міжнародний день сім’ї: як всиновити дитину в Україні

Пастка для берегині

Підтримка родинних зв’язків у будь-яких формах зазвичай забирає багато часу і може бути важкою емоційно. Такі добровільні обов’язки можуть подобатися жінкам, оскільки відчуття близькості з членами сім’ї підтримує психічне здоров’я. Приємно провести час у затишному спілкуванні з близькими людьми. А проста вдячність за турботу завжди додає радості. Проте кінкіпінг може бути обтяжливим із багатьох причин.

Сучасна жінка здебільшого розподіляє час між роботою, вихованням та увагою до дітей і побутом. Майже кожній відоме жалкування про те, що в добі лише 24 години. І як поза всіма обов’язками не забути про догляд за собою і поспілкуватися з чоловіком. Або зустрітися з подругою, а потім хоч одним оком зазирнути у книжку. До того ж багато хто не вважає кінкіпінг роботою попри значні витрати часу й ресурсів. Зусилля берегинь часто недооцінюють, або просто вважають їх природніми. Все це значною мірою впливає на самооцінку й задоволеність від життя.

Звісно, можна іноді стрибнути вище голови й задовольнити потреби всіх членів родини. Але одного разу такі кульбіти можуть закінчитися не тільки фізичною втомою, а й емоційним вигоранням і навіть депресією. Багато хто починає вбачати в цьому обтяжливі зобов’язання і не бачить виходу із замкненого кола.

Читайте також: Христина та Григорій Решетники: Знаєте, як пощастило тим, у кого є можливість зателефонувати мамі та таткові?!

Кому потрібен кінкіпінг?

Звісно, зберігання кревності є важливим і природнім елементом для більшості родин. Зазвичай люди намагаються триматися за родинні цінності, які приносять задоволення й укріплюють зв’язки між поколіннями. Але кінкіпінг не може бути зобов’язанням або перетворюватися на обтяжливу рутину чи невдячну роботу.

Насамперед берегині необхідно відверто відповісти самій собі на два запитання. Перше: чи хочу я це робити? І друге: наскільки мої зусилля дійсно потрібні всій родині? Адже інші можуть вважати, що ви берете на себе зайву роботу, без якої можна обійтися. Пригадайте, чи всі залюбки погоджуються на зустрічі, розмови, спільні свята чи випікання тістечок до сімейної події. Щоб раптом випадково не дізнатися, що простіше було б купити печиво або й зовсім дивитися вдома улюблений серіал без оцих оголошених зборів. Просто поясніть родичам, що для вас є важливим і чому ви так робите.

До того ж необхідно розставити пріоритети в особистих і сімейних планах, щоб не потонути у хвилі невідкладних справ. Якщо ви бачите, що не справляєтеся і не встигаєте, обговоріть можливість розподілу хатньої роботи між іншими членами сім’ї. І врешті просто не забувайте про себе. Не зневажайте особистими інтересами й відпочинком, тоді збереження зв’язків стане позитивною емоційною складовою для всієї родини.

А як у нас?

Сьогодні більшість українок опинилися під тягарем повномасштабного вторгнення та його руйнівних наслідків. Одні залишилися вдома, інші були змушені виїхати до інших міст або країн. У таких умовах поняття родини набуває зовсім іншого значення в житті кожної людини. У складних ситуаціях багато хто з українських жінок на власному досвіді відчув важливість зв’язків, особливо коли їх доводиться підтримувати на відстані. Вони сумують за чоловіками, батьками або дорослими дітьми й намагаються попри все зберегти їх. Це тонкі ниточки, що поєднують берегинь з минулим, надають сил і сподівань на спільне майбутнє. І це саме той випадок, коли кінкіпінг стає не тільки дієвим способом підтримки відносин у родині, а й дійсно рятівним.

Оксана Хромова

Читайте також: Пригнічений настрій, апатія, песимізм: які шляхи виходу є, поради з самодопомоги

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram