За даними дослідження UNICEF в Україні 67% дітей у віці 11 — 17 років стикалися з проблемою булінгу протягом трьох останніх місяців 2017 року. Основними ознаками, за якими відбувається цькування є: зовнішність і поведінка (77,70%), соціальний стан (61%), неуспішність у навчанні (43,70%), національність (11,30%), релігійні переконання (8,70%), стан здоров`я (8,70%), мова (1,30%). Погіршує ситуацію той факт, що 48% респондентів нікому не розповідали про випадки булінгу. Отже, це стало поштовхом для того, щоб долучити дорослих до вирішення проблеми. А саме — створити відеопосібник, який навчить вчителів запобігати та зупиняти цькування у школі.
Як це працює
Ми попросили авторку проекту, Настю Мельниченко, розповісти детальніше про відеокурс, а також про співпрацю із експертами, які його вестимуть.
Настя Мельниченко, громадська діячка, голова ГО «Студена»
Ми розробляємо онлайн-курс для вчителів, який буде спрямований на розвиток умінь і навичок підходити до навчання без дискримінації. Це все ми робимо в рамках Нової української школи, яка підтримує такі підходи до учбового процесу. Перед тим, як запускати процес роботи, ми вирішили зрозуміти, що, власне, хотіли б почути вчителі у рамках курсу. І опитали 1 432 особи. І от виявили, що найбільшим запитом є протидія цькуванню в школі. До того ми не планували займатися окремо цькуванням, але запит був такий сильний, що ми не могли його ігнорувати. А отже, я звернулася до фахівчині з проханням розширити курс на додатковий навчальний тиждень, зроблений саме для цькування.
Крім того, ми розуміли, що вчителям потрібно надати практичні поради по кожному окремому випадку, а учням — психологічну підтримку. Так виникла ідея зробити не просто додатковий навчальний тиждень, а цілий проект в проекті: платформу для збору анонімних історій від дітей, консультації психолога, консультації для вчителів від корекційних педагогів і т.д. Оскільки грантові кошти не передбачали таких витрат, ми узгодили з донором, що спробуємо зібрати кошти самостійно. І, власне, подали проект на Спільнокошт.
Якщо за 60 днів ми зберемо 82 тис. грн, то зможемо реалізувати задумане у повному обсязі. І кожен може долучитися до кампанії зі збору коштів і підтримати нас. Використання коштів перевіряється самим Спільнокоштом, ми з ними уклали офіційну угоду. Якщо проект вдастся реалізувати, то вже влітку 2018 року онлайн-відеокурс зможуть пройти близько 22 тис. вчителів початкової школи.
Експерти курсу
Олена Малахова — радниця міністерки освіти і науки з питань політики гендерної рівності та антидискримінації в освіті, програмна директорка EdCamp Ukraine, експертка ГІАЦ «Крона»;
Лариса Денисенко — правозахисниця і письменниця;
Олег Марущенко — доцент кафедри філософії ХНМУ, експерт ГІАЦ «Крона»;
Галина Корнієнко — тренерка з питань протидії всім формам дискримінації і ксенофобії у проекті ГО «Донбас СОС»;
Олена Суслова — голова правління Інформаційно-консультативного жіночого центру;
Наталя Орловська — психологиня-консультантка та експертка з питань гендерної політики;
Віталій Мороз — керівник програм нових медіа в ГО «Інтерньюз-Україна».
- Підтримати проект можна тут: Спільнокошт
Фото: кадр із сериалу «13 reasons why»