Я працюю лікарняним вчителем: Едуард Коротких про особливості роботи у «Школі Супергероїв»

Право на оcвіту та радість від знань для маленьких пацієнтів лікарень

30.03.2024

Вже майже 8 років Школа Супергероїв забезпечує право на освіту маленьких пацієнтів українських лікарень. Розпочавшись як волонтерський проєкт Євгенії Смірнової, нещодавно отримав статус державної установи. Та головне тут — це очі десятків тисяч українських дітей, які попри складні діагнози і місяці в лікарнях, завдяки неймовірним вчителям, отримують знання і не втрачають дитинство. 

Наразі Школа Супергероїв працює у 5 містах та 8 областях України, всього 15  освітніх центрів у Києві, Львові, Миколаєві, Дніпрі, Хмельницькому, Рівному, Вінниці, Кривому Розі, Житомирі і Харкові. Тільки у 2023 році заняття цих осередків відвідали понад 10 тисяч дітей. 

Свій звичайний ранок вчитель математики та фізики, що працює в освітньому центрі державної установи “Школа супергероїв” міста Харкова, Едуард Коротких розпочинає вдосвіта. О 8.00 годині  він починає викладати у ліцеї онлайн, а о 12.00  доєднується до уроків у Школі супергероїв. 

Вивчати сьогодні “Ознаки рівності трикутників” учні збираються з усіх відділень лікарні. Але звичного шкільного розкладу тут немає — на першому місці лікування, тому ранок учнів найчастіше розпочинається з процедур. Немає й оцінок з домашніми завданнями. Креативу та творчого підходу — більше, адже головне завдання — заохотити малечу до нових знань, розкрити їх потенціал, зробити так, щоб вони повірили у власні сили. 

Та любов до учнів — тут незмінна та головна умова. За рейтингом та дослідженням ПІЗА 2023, в Україні зріс показник прив’язаності учнів до вчителя та навчального закладу. Цифри статистики в реальному житті кожен день відчуває пан Едуард. На початку уроку  привітання, коротка розмова про те, як минув ранок. Він вчитель, але разом з тим і друг. Цей психологічний прийом дозволяє налаштувати дітей на роботу в класі. “Я вчу, навчаючись сам, виховую з любов`ю в серці» — педагогічне кредо вчителя. 

Шлях до школи в лікарні в Едуарда простягнувся через 5 країн Європи. Так, цим довгим маршрутом чоловік близько двох років тому приїхав до Харкова з окупованого м.Сватове (Луганщина). Педагог за фахом, пройшов курси підвищення кваліфікації в університеті ім. Каразіна і одразу почав пошуки роботи. У сучасній освіті дуже мало вчителів-чоловіків, але нашого супервчителя це не зупинило. На допомогу прийшла дружина (теж вчитель математики), яка вже працювала у Школі Супергероїв. Так, на «сімейній педагогічній нараді» було вирішено – треба навчати супергероїв, адже хто – якщо не ти. 

Викладання у всіх освітніх центрах Школи Супергероїв стандартизоване та має свою систему. Тут ефект несподіванки на уроці математики  має велике значення.  Тому дроби тут вивчають під час вікторин та слухають, як звучить число Пі на фізиці.  

Застосовують різні форми роботи — від вирішення кросвордів на хімії — до інтерактивних вправ на біології. Пан Едуард розповідає: «Важливо показати, як знання з уроку можна використати в реальному житті. А завдання такі, що діти точно зможуть виконати». 

Кожен учень Школи Супергероїв полишає навчальний клас із власним — доробком — портфоліо, де в тій чи іншій креативній формі зафіксовані його досягнення. Після креативних уроків — завжди є сувеніри на згадку, створені власноруч — листівки, вироби з глини,  зроблені іграшки дитячими руками. Повертаючись до них навіть після виписки з лікарні, дитина згадує позитивний досвід зі Школи Супергероїв більше, ніж часто неприємні асоціації з лікарняними стінами. “Головне вміння вчителя у лікарні — почути кожного і допомогти кожному”, — каже пан Едуард.

Креатив не означає, що діти пропускають навчальну програму. Адже багатьом із них після лікування доведеться повертатися до звичайної школи. Тому рівень навчання у  Школі Супергероїв дозволить дитині впевнено, скласти національний мультипредметний тест. Та головне,  навчити дітей — бути впевненими в собі і своїх силах, не боятися нового, мужньо долати труднощі. 

Саме так сталося з учнем Макаром. Хлопчик зі складним діагнозом – спинально-м’язова дистрофія. У пересуванні йому допомагає крісло колісне. Через хворобу швидко втомлюється, але має неабияку жагу до знань. Методика Школи дозволила йому збільшити темп навчання, розширити коло предметів і при цьому без шкоди для здоров’я тримати такі навантаження. 

Колектив освітнього осередку  Харкова налічує 10  вчителів-предметників, а ще психологів, вчителів початкової школи та вихователів (для дошкільнят). Багато з них полишили роботу в загальноосвітніх школах, аби саме викладати маленьким пацієнтам лікарні. Любов із першого уроку, який відбувся наприкінці 2021 року, тут була завжди. До речі, школу  встигли відкрити останньою перед повномасштабним вторгненням. Та навіть під час активних обстрілів тут майже не припиняли навчання маленьких пацієнтів лікарні. Тільки за 2023 рік заняття у цій школі при лікарні відвідали понад 400 учнів. 

Освітній осередок Школи супергероїв  в Харкові працює у двох лікарнях. В дитячій лікарні №16 вчителі проводять уроки з дітьми в облаштованому класі, а до міської дитячої лікарні №5 приїздять проводити уроки для дітей у палатах, бомбосховищі та на інших локаціях. У планах лікарні №5 на найближчий час — обладнати там ще одну Школу — за всіма стандартами. Відповідно до вимог НУШ та згідно ергономічного дизайну, забезпечити зручні меблі, гаджети для навчання, обов’язково невелику бібліотеку. Світлий, зручний, просторий безбар’єрний клас, що надихає до нових здобутків.

Зараз проєкт масштабується. У цьому році уже відкрито 4 нові осередки та невдовзі ще у 2 лікарнях запрацює Школа Супергероїв. Наразі держава забезпечує заробітну плату педагогічних колективів, витрати на облаштування класів беруть на себе благодійники. Школа діє під патронатом Першої Леді Олени Зеленської.

Читайте також: