Як приготувати кутю на Різдво: найкращі українські рецепти

Найкращі різдвяні рецепти куті різних регіонів України. Дізнайтесь, як готують кутю на Київщині, Одещині, Черкащині, Полтавщині, Житомирщині, Рівненщині, Донеччині, Луганщині та в Карпатах.

07.12.2023

Головним атрибутом смачного різдвяного меню в Україні досі залишається українська кутя. Рецептів куті багато, але сьогодні ви знайдете незвичайні рецепти куті, які популярні в різних регіонах України.

Класичний рецепт – кутя з пшеницею, маком, медом і горіхами. Однак часто його готують з ячменю, рису, пшона і навіть бобалек — кульок з тіста. У різних регіонах України приготування куті, як і відношення до цієї обрядової страви, різне, але чи не в кожній родині вважається, що кутя – якщо не найправильніша, то точно найсмачніша.

Читайте також: Різдво 2023: 5 святкових рецептів, які може приготувати кожен

Так, на Київщині часто готують класичну кутю з пшениці, а іноді й з ячменю.

Рецепти куті в різних регіонах України

Київщина: 

Стакан пшениці замочити на ніч, поставити на невеликий вогонь і варити до готовності. Додайте 100 г маку (розтертого в ступці або кавомолці), подрібнені горіхи й промиті родзинки. Перемішати й приправити теплим розтопленим медом на свій смак.

Читайте також: Різдвяний штолен: смачні рецепти традиційної святкової випічки

У цьому випадку господині не радять купувати мак у магазині, а вибирати на ринку, бо можна спробувати «на зуб» — щоб гірчив.

На західній Україні збереглося особливе ставлення до Різдва. На Святий вечір, напередодні Різдва, всі домочадці повинні бути вдома, а вечеря повинна складатися з дванадцяти пісних страв.

Рівненщина:

На Рівненщині готові поставити кутю на Покутті — місце під іконами. Під горщик кладуть певним чином складений сніп (хрест-навхрест і зв’язаний). На кожному куті столу під скатертиною кладуть по зубчику часнику від нечистої сили.

Читайте також: Хачапурі по-аджарськи: простий та смачний рецепт грузинської кухні

Замочіть пшеницю на ніч. Вранці воду зливають, залишаючи на зернах лише два пальці. Після вариться пшениця до готовності. До нього додають горіхи, курагу, родзинки, мак і заправляють розтопленим медом на свій смак. Мак не натирають і не замочують.

Полтавщина: 

На Полтавщині за старих часів жінка діставала кутю з печі, а потім передавала в руки чоловіка чи дитини й ставила цю страву на Покутті. Там вона повинна була простояти до 14 січня, і кожен день кутю варили свіжу. Вважалося, що протягом тижня за душами померлих предків можуть спостерігати живі. Саме для них і готували свіжі страви.

Читайте також: Американський яблучний пиріг з хрусткою скоринкою: смачний рецепт

Пшеницю (або пшеничне зерно) заливають на ніч холодною водою у співвідношенні один до двох, а потім варять на повільному вогні. Зварену кашу заливають узваром (компотом) до консистенції густого супу. Узвар повинен бути концентрованим і солодким — з яблук, груш і чорносливу. І ніяких родзинок, маку та інших компонентів.

Раніше на столі ставили два горщики, один з узваром, а другий з кутею без приправи, а сьогодні змішуються відразу два компоненти. Однак є більш сучасний рецепт.

Читайте також: Що приготувати з яблук: найсмачніші осінні рецепти

З крупи й пшеничного борошна потрібно зварити приправу: подрібнити мак (попередньо замочити на кілька годин), горіхи, чорнослив, абрикоси або залити теплою водою, змішаною з медом. Кутя виглядає зазвичай не як каша, а як суп. До речі, на Закарпатті теж готували рідку кутю.

Карпати:

Відвар пшениці змішують з узваром, додають воду, запарюють мак, мед на свій смак, дрібнять горіхи й мак. Також у Карпатах поширена лемківська кутя з бобалки. Але в Житомирі готують навіть «п’яну» кутю.

Житомирщина: 

Пшеницю або ячмінь заливають на пів години холодною водою. Після цього зливають, заливають окропом і варять до готовності на повільному вогні. У готову кашу додають товчений мак, розпарені протягом пів години родзинки, дрібно подрібнені горіхи й курагу. Кутю поливають виноградним соком, додають ложку меду і ложку солодкого червоного вина.

Ще на Черкащині часто готують кутю з перлової крупи.

Черкащина: 

Потрібно зварити ячмінь. Мак розтерти з цукром. Окремо крупно потовкти горіхи. Ошпарити родзинки окропом. Перед подачею змішати всі інгредієнти, крім маку. Мак розвести теплою кип’яченою водою з медом. Цією приправою крупу поливають вже, безпосередньо перед подачею. А начинки для української куті в Черкасах має бути вдосталь. Іноді для підкислення смаку додавали трохи сушених ягід (здебільшого ожини). А от на сході України кутю готують із рису.

Луганщина: 

Потрібно відварити рис. Мак розтерти з двома-трьома чайними ложками цукру. Охолоджений рис змішати з маком, родзинками, горіхами й медом. Прикрасити кутю цукатами.

Кутя

Одещина: 

В Одеській області кутю готують за таким же рецептом, але в неї часто додають халву.

Донеччина: 

У Донецькій області й зовсім готують рисову кутю з вишнями.

Читайте також: Вітаміни на столі: Зимові рецепти від Даші Малахової

Потрібно відваріть чашку рису. Зварити тушковану вишню або взяти консервовану у власному соку (іноді замінюють узваром). Готовий рис змішати з ягідним компотом, додати горіхи, заправлений вишневим соком або узваром. Головне, не перестаратися: кутя не повинна «плавати».