До Міжнародного дня рідної мови: 16 цікавих факти про українську мову

Міжнародний день рідної мови відзначається щороку 21 лютого

21.02.2024

Цей день є важливою подією, що підкреслює значення мовного та культурного різноманіття по всьому світу. Свято започатковано ЮНЕСКО у 1999 році з метою сприяння багатомовності та захисту всіх мов, особливо тих, що знаходяться під загрозою зникнення. 

Факти про Міжнародний день рідної мови:

Обрання 21 лютого, як дати Міжнародного дня рідної мови, не було випадковим. Ця дата вшановує пам’ять мовного руху в Бангладеш, коли у 1952 році студенти виступили на захист статусу бенгальської мови як однієї з офіційних мов Пакистану. Акції протесту призвели до трагічних подій тож цей рух став символом боротьби за мовні права.

Міжнародний день рідної мови закликає до підвищення свідомості щодо значення мовного та культурного розмаїття, а також стимулює до навчання та зберігання мовних традицій.

Цікаві факти про українську мову:

  1. Українська мова має глибокі історичні корені, що сягають щонайменше 14 століття назад, з часів Київської Русі.
  2. Українська мова відома своєю мелодійністю, тож вона займає друге місце після італійської за кількістю мелодійних звуків.
  3. Українську мову забороняли близько 134 раз.
  4. Українська мова є єдиною серед слов’янських мов, яка має звук «ґ». Цей звук існує також в деяких неслов’янських мовах, але серед слов’янських мов він характерний саме для української.
  5. Український алфавіт складається з 33 літер, і є різновидом кирилиці, адаптованим спеціально для української мови.
  6. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва «руська мова».
  7. Літеру «ґ» вилучали з абетки як націоналістичну.
  8. Українська мова – єдина серед слов’янських мов, що зберегла кличний відмінок.
  9. Словник сучасної української мови містить понад 200 тисяч слів, що свідчить про її багатство та гнучкість.
  10. Україна приділяє велику увагу збереженню та розвитку української мови, особливо в контексті зміцнення національної ідентичності.
  11. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
  12. Найбільша кількість слів в українській мові розпочинається на літеру “п”, а найменша – на літеру “ф”.
  13. Українська мова має багату діалектну систему, яка відображає географічне, історичне та культурне розмаїття країни. Діалекти можна умовно поділити на три головні групи: північно-західні, південно-східні та західні.
  14. Українська мова багата на синоніми.
  15. Українська мова входить до тридцятки найбільш вживаних мов у світі за кількістю носіїв.
  16. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм.

Міжнародний день рідної мови — це не лише можливість відзначити красу та унікальність власної мови, але й нагадування про важливість збереження та розвитку всіх мов світу як невіддільної частини людської культури та спадщини.