Loading Events

« Вернуться к событиям

  • Это мероприятие прошло

Виставка «СПЕЦВАНТАЖ!» щодо реституції культурних цінностей

12 декабря, 2019 @ 06:00 - 19 января, 2020 @ 15:00

12 грудня Мистецький арсенал за підтримки Міністерства культури, молоді та спорту відкрив виставку, що піднімає питання реституції культурних цінностей, в різний час і спосіб вивезених з України.

Проєкт присвячено поверненню в Україну картини авторства Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною». Її за часів ІІ Світової війни вивезла з Дніпропетровського художнього музею нацистська окупаційна влада. Картина довший час вважалась знищеною, врешті віднайшлася у США. У вересні 2019-го у результаті спільної роботи дніпровських музейників, а також українських і американських спецслужб картина була передана Українському посольству у Вашингтоні. Проте полотно так і не встигло доїхати до Києва на відкриття виставки.

Попри це Мистецький арсенал вирішив не скасовувати проєкт і сфокусувати його на історіях відновлення майнових прав на втрачені пам’ятки культури. Серед експонатів на виставці представлено роботи голландських майстрів Корнеліса Пуленбурга та Корнеліса Бельта з Музею Ханенків, українського художника Сергія Васильківського з Харківського художнього музею, рукописну грамоту Петра І з Національної бібліотеки ім. Вернадського, колекцію археологічних предметів, рідкісні архівні матеріали та фотодокументи довоєнних часів, столітні писанки і книжкові колекції, а також історії їх втрати та повернення в Україну.

«Для Мистецького арсеналу виставка «СПЕЦВАНТАЖ!» не є масштабною за формою, але є важливою за темою. Питання реституції актуальне як ніколи: в трагічних подіях ХХ століття Україна втратила понад 97 мільйонів культурних цінностей. Повернула лише 150 тисяч. З іншого боку, це 150 тисяч щасливих історій повернення. Вони дають нам надію, що у війні, яка тепер триває, Україна зможе захистити важливі культурні об’єкти на окупованих територіях та в анексованому Криму», – пояснює Олеся Островська-Люта, директорка Мистецького арсеналу.

Спеціальні події освітньої програми виставки розкажуть більше про перспективи повернення вкраденої культурної спадщини в Україну.

Зокрема сьогодні, 13 грудня о 16:00, у Мистецькому арсеналі  відбудеться дискусія щодо актуальних питань повернення в Україну «Скіфського золота». Учасниці дискусії  – заступниця міністра культури, молоді та спорту Світлана Фоменко та директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта.

У суботу, 14 грудня, о 14:00 відбудеться лекція «Повернення мозаїк і фресок Михайлівського золотоверхого собору» експерта з реституції, кандидата історичних наук Сергія Кота.

Виставка триватиме до 19 січня 2020 року і впродовж цього часу очікується прибуття картини Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною».

Источник: https://artarsenal.in.ua

Начало:
12 декабря, 2019 06:00
Окончание:
19 января, 2020 15:00
Категория мероприятия:

Место проведения

Мистецький Арсенал
вул. Лаврська, 10 - 12 Київ, Украина