Перші: «Приховані фігури» або невідомі героїні космічної гонки

03 июля, 2024
приховані фігури
афіша

«У геніальності немає раси, у сили немає статі, мужність не має меж».

 

Так звучить слоган американської біографічної драми «Приховані фігури». Стрічку зняли за однойменною документальною книгою Марго Лі Шеттерлі «Приховані фігури: Американська мрія та нерозказана історія чорношкірих жінок-математиків, які допомогли виграти космічну гонитву». Фільм був заснований на реальних подіях початку 60-х років. А прототипами головних героїнь стали три співробітниці НАСА – Кетрін Джонсон, Мері Джексон та Дороті Вон.

Випереджаючи час

Вперше жінки потрапили до НАСА в 1935 році. Перед п’ятьма співробітницями агентства тоді постало завдання складних інженерно-математичних обчислень. До калькуляторів та комп’ютерів було ще дуже далеко. Згодом почалася Друга світова війна, яка вимагала збільшення кількості літальних апаратів. Чоловіків не вистачало ні у розробленні, ні на виробництві. Адже багато хто з них опинився на фронті. До того ж вкрай необхідні були математики.

НАСА
Працівники НАСА

За кілька років Франклін Рузвельт заборонив дискримінацію працівників в оборонній галузі або на державній службі за кольором шкіри, расою, віросповіданням чи національним походженням. Єдине, чого не торкнувся президент США – це стать. Проте через півроку до НАСА почали брати на роботу афроамериканок із університетським ступенем.

«Ці жінки були скрупульозними та акуратними, і їм можна було мало платити», – говорив історик НАСА Білл Баррі.

Ще довгі роки їм довелося доводити, що вони можуть не тільки працювати на рівні з іншими, а й керувати багатьма процесами. Тільки тому, що вони – найкращі.

Читайте також: Перші: як Мадам Сі Джей Вокер подолала бар’єри та стала першою мільйонеркою у вік рабства

Кетрін Джонсон

Вона з дитинства обожнювала математику. Закінчила середню школу в 14 років, а коледж – у 18. І стала єдиною серед афроамериканців жінкою, яких вперше прийняли до кращого університету Західної Віргінії. Працювала викладачкою, згодом вийшла заміж, народила й виховувала трьох дітей.

Кетрін Джонсон

В 1953 році почала працювати обчислювальницею у науково-дослідницькому центрі НАСА, де потім залишилася на 33 роки. Згодом почала виконувати розрахунки для роботи «Нотатки про космічні технології». Невдовзі потрапила до складу групи інженерів-дослідників, створеної для вивчення польотів. Кетрін працювала переважно вручну, заповнюючи великі таблиці зі складними розрахунками, у чому блискуче проявила себе. Також здійснювала обчислення для перших пілотованих місій США та «Аполлонів».

Кадр із фільму «Приховані фігури»

Відома історія про орбітальний політ Джона Гленна. Астронавт не зовсім довіряв обчислювальним машинам, і просив, щоб Джонсон перевіряла й підтверджувала траєкторію й точки входу:

«Нехай дівчина перевірить цифри. Якщо вона скаже, що з цифрами все гаразд, я готовий летіти!»

У 2015 році у віці 97 років Кетрін здобула Президентську медаль за свободу, найвищу громадянську нагороду в США.

Читайте також: Перші: як легендарна Олена Степанів стала найвідомішою українкою на військовій службі

Мері Джексон

Колега Кетрін присвятила службі в НАСА 34 роки. Мері через суд відстояла право вчитися на інженера космічних кораблів. Вона стала першою темношкірою жінкою, яка обійняла інженерну посаду.

Мері Джексон

Після здобуття ступеня бакалавра працювала вчителькою математики, бібліотекаркою й клерком. А в 1951 році опинилася у групі математиків-дослідників Національного комітету з аеронавтики. Через два роки перейшла до підрозділу, що працює із надзвуковою аеродинамічною трубою. А ще через п’ять – стала першим серед афроамериканок інженером у HAСA.

Мері зробила блискучу інженерну кар’єру. Вона працювала в різних наукових підрозділах НАСА ще 21 рік і опублікувала 12 монографій  Згодом перейшла до Федеральної жіночої програми центру Ленглі, де займалася пошуком талановитих жінок-інженерів для HAСA. Жінка стала відомим у США популяризатором науки та дослідження космосу. Головному офісу Національного управління з аеронавтики та досліджень космосу було присвоєно ім’я Мері Джексон.

Читайте також: Перші: неймовірні історії трьох американок, що виграли змагання з часом

Дороті Вон

Її кар’єра почалася з викладання математики у школі. Дороті вийшла заміж, народила дітей. А в 1943 році влаштувалася у лабораторію Ленглі на тимчасову роботу, де обробляла дані з аеродинаміки. Проте тимчасова робота стала постійною. За шість років жінка очолила робочу групу й стала першою афроамериканкою та однією з небагатьох жінок на цій посаді.

Дороті Вон

Дороті однією з перших успішно освоїла величезні у ті часи комп’ютери IBM. А невдовзі й стала експерткою HAСA із програмування FORTRAN. Вона зробила вагомий внесок у запуск ракети-носія для запуску супутника Scout. Протягом всього часу роботи в космічному агентстві паралельно виховувала шістьох дітей. Її кар’єра математика й програміста в HAСA продовжувалася 28 років.

Читайте також: Перші: як Амелія Ергарт боролася за права жінок і першою самотужки перелетіла через Атлантику

«Приховані фігури»

Кожна з цих трьох, безумовно видатних, жінок була невідома для громадськості. Адже більшість людей при згадуванні про космічне агентство уявляють білих чоловіків-астронавтів. Що вже думати про незліченні математичні розрахунки, які лежать в основі досягнень HAСA. Вони відомі лише фахівцям. Три сміливі співробітниці космічних програм проклали дорогу іншим жінкам і залишили свій слід у часи дискримінації та нерівності.

«Нам треба було бути наполегливими, як жінкам у ті дні — наполегливими й агресивними — і ступінь, у якому ми мали бути такими, залежав від того, де ви були…  Дівчата здатні робити все те саме, що й чоловіки. Іноді вони мають більше уяви, ніж чоловіки», казала Кетрін Джонсон .

Марго Лі Шеттерлі, а згодом й автори фільму, зробили відомими історії жінок, що значною мірою вплинули на космічні досягнення. Адже крім геніїв, які стояли біля керма космічних програм були й сотні простих інженерів і техніків, без яких історичні польоти не відбулися б. Вони і є справжні герої космічних перегонів. І цей фільм про них. Про ті приховані фігури, які заслуговують на повагу й своє місце в історії. І серед них – три чорношкірі талановиті жінки, які пробили шлях до суто чоловічого світу.

Фільм «Приховані фігури» отримав три номінації на «Оскар», дві — на «Золотий глобус», одну — на премію BAFTA та був відзначений кількома іншими нагородами. Він увійшов до десяти кращих стрічок 2016 року.

Читайте також: Перші: Лі Міллер, дівчина з обкладинки Vogue, яка документувала війну

Цитати з фільму:

  • Людина з мізками інженера має бути інженером
  • Я ж негритянка. Нездійсненні мрії не для мене
  • Будь-який рух нагору — це прогрес для всіх
  • Головне, щоб твій олівець не відставав від твоїх думок, і все буде добре
  • Віра Господа в нас не знає межі. Господь дарував жінкам працювати над космічними кораблями
  • Свобода просто так не дається. Її треба брати
  • Коли з’являється шанс вирватися вперед, вони просто пересувають межу
  • Не буває відкриття заради відкриття
  • — У чому наша робота? — Знайти генія серед геніїв. Об’єднати нас. Ми або дійдемо до вершини, або ні.

Читайте також: Перші: як Жасмін Періс, єдина з жінок, подолала загадковий і найвиснажливіший ультрамарафон світу

Цікаві факти про фільм

Назву «Приховані фігури» (Hidden Figures) обрали не випадково. Вона має на увазі гру слів. Адже Figures — це і цифра, і людина. І багато хто з них були значною мірою приховані від очей.

Коли Тараджі П. Хенсон погодилася виконати головну роль у фільмі та почала готуватися до зйомок, вона зустрілася з 98-річною Кетрін Джонсон. Акторка довго говорила зі своєю героїнею, а після зйомок влаштувала для ней показ стрічки. Коли Джонсон подивилася відзнятий та змонтований фільм, вона сказала, що їй сподобалося. А потім поцікавилася, кому це спало на думку щось знімати про неї.

В одному з епізодів колеги Кетрін Джонсон вимагають від неї, щоб вона скористалася окремим кавником. У фільмі усі п’ють каву марки Chock full o’Nuts. Цікаво відзначити, що у 1957 році ця корпорація стала однією з перших у Нью-Йорку, яку очолив темношкірий віце-президент. Ним став легендарний бейсболіст Джекі Робінсон, який уже закінчив спортивну кар’єру. Також Робінсон став першим руйнівником сегрегаційних бар’єрів у професійному бейсболі.

Оксана Хромова

Читайте також: Перші: як Джеральдіна Мок першою облетіла навколо світу наодинці

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram