Тася та її «особливі» ранки, або Реальна історія діагностики… набряку

Ця історія могла би претендувати на Оскар, якби не відсутність унікальності через подібні випадки, що трапляються щоденно

13.10.2023

Наша розповідь про дещо більше ніж про кіно, бо її сюжет здатен здивувати навіть затятих кіноманів, це історія про… набряки. Проблема, яку може не помітити її носій, але вона може стати щоденним жахом, як у випадку з умовною Тасею.

Тася та її «особливі» ранки

Ранок — чудова пора, сповнена ароматами кави, смачними сніданками і ніжними прощальними поцілунками. Але у випадку з Тасею ця ідилія була нагле порушена через періодичне здивування, викликане незнайомим обличчям, яке вона час від часу, а іноді й протягом тижнів бачила у дзеркалі. Набряки рук, обличчя і ділянок під очима, звичайно, не зможуть знищити самооцінку сучасної жінки, але можуть бути сигналом наявності низки неприємних та небезпечних захворювань.

Тож у цій статті ми детально розберемо можливі причини набряків та запропонуємо алгоритм дій, який допоможе виявити джерело проблеми й запобігти ускладненню ситуації. Одразу варто зазначити, що матеріал має винятковов інформаційний характер, а у разі виникнення будь-яких набряків потрібно негайно звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням.

Набряки та причини їх виникнення

Набряк може з’явитися у будь-якій частині тіла, органі і є наслідком підвищення вмісту міжтканинної рідини. Але найбільш поширеними і знайомими, напевно, кожному є набряки ніг і ступнів.

У легкій формі набряк може виникнути у предменструальний період, у період вагітності як наслідок вживання завеликої кількості солі, перебування в одному положенні довгий час або вживання низки лікарських засобів, таких як ліки проти високого артеріального тиску, нестероїдні протизапальні препарати, стероїдні ліки, естрогени тощо.

Легкий набряк зазвичай проходить самостійно. Пришвидшити цей процес допоможе носіння компресійного одягу, або підняття ураженої набряком кінцівки на рівень вище серця.

У кожному з більш важких станів лікарем призначається індивідуальна схема діагностики і лікування. А у випадках, коли набряк є наслідком прийому медикаментів, тільки лікар може змінити дозу, або призначити альтернативний варіант препарату.

Але набряк може бути ознакою більш серйозного стану або захворювання:

  • Серцева недостатність – це стан, при якому спостерігається дисбаланс між гемодинамічними потребами організму та можливостями серця. Серцева недостатність може призвести до набряків в області  щиколоток, гомілок; скупченню рідини в черевній порожнині та легенях.
  • Цироз печінки може призвести до накопичення рідини в черевній порожнини (асцит) та набряку ніг.
  • Захворювання нирок можуть викликати порушення їх функції. Набряки, пов’язані із захворюванням нирок, зазвичай виникають в області нижніх кінцівок і навколо очей.
  • Хронічна венозна недостатність може викликати набряк ніг.
  • Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок проявляється раптовим набряком однієї ноги з болем в литковому м’язі та вимагає негайного звернення по медичну допомогу.
  • Проблеми з лімфатичною системою (наприклад, після оперативного втручання при онкологічних захворюваннях)
  • Тяжкий та тривалий дефіцит білка в раціоні
  • Алергія. *До відома : ангіоневротичний набряк (набряк Квінке) — це раптова алергічна реакція організму на певний подразник, найчастіше харчовий або отруту комах, що швидко наростає. У більшості випадків супроводжується сильним набряканням обличчя, шиї, слизової оболонки рота і горла, а також верхньої частини тулуба. Легкий набряк протягом кількох хвилин може значно збільшитися і спровокувати ускладнення — здавлювання дихальних шляхів, що спричиняє задишку, гавкаючий кашель, захриплість голосу і неможливість ковтання слини. Іноді до цих симптомів додається кропив’янка (проявляється червоними плямами, схильними до розростання і злиття), свербіж та відчуття печіння.

Діагностика

Для більшості людей відвідування лікаря є процесом, який супроводжується переживаннями, та навіть страхом. Проте, будучи особою відповідальною і адекватною, Тася звичайно, звернулась до лікаря зі своєю проблемою. Лікар провів огляд і розпитав детально про історію хвороби. Адже, у випадку набряків часом навіть простої бесіди й огляду може бути достатньо для постановки діагнозу, але не в Тасиному випадку. Спойлер)

Отож Тася — молода жінка, що правильно харчується, не зловживає сіллю, не має зайвої ваги, та не вагітна, приймає пероральні контрацептиви протягом декількох років, страждає на сезонну алергію і тому періодично приймає ліки проти алергії. Набряки з’являються у Тасі здебільшого зранку, в області обличчя та рук. Час від часу набряк не спадає тижнями, а інколи зникає в той самий день, як з’явився.

Окрім варіантів порушення роботи нирок, серцевої недостатності, та схильності до тромбозу і алергічного походження набряків, які можна підтвердити або нівелювати відповідними лабораторними аналізами (як додатковим інструментом діагностики), ще ймовірним чинником, який може провокувати періодичні набряки у Тасі, міг виявитися один із лікарських препаратів.

За результатами огляду лікар призначив Тасі наступні аналізи в лабораторії Сінево:

  • для оцінки роботи нирок:

1092. Пакет №4.3 (Ниркові проби)

9393. Цистатин С

4071. Аналіз сечі загальний з мікроскопічною оцінкою осаду

  • Стан серця і наявність\відсутність серцевої недостатності:

1004. Тиреотропний гормон (ТТГ)

1745. Пакет №241 (Серцева недостатність. Діагностика)

  • Алергія

2301. Phadiatop

2327. Астма. Риніт у дорослих

  • тест, який допомагає оцінити ймовірність тромбозу:

1104. Коагулограма (ПВ, % за Квіком, МНВ, АЧТЧ, Фібриноген, ТЧ)

На щастя, результати аналізів показали, що серце, нирки і вени колеги в нормі, але присутня, ймовірно, інфекція сечовивідних шляхів, та рекомендовано додатково зробити УЗД нирок і аналіз сечі на інфекції.

Після консультації з алергологом за результатами ImmunoCAP тестів до найбільш розповсюджених алергенних подразників ймовірність виникнення набряків у наслідок алергічної реакції було нівельовано.

А що ж з набряками, спитаєте ви?

Отож після тривалої «подорожі» по лікарням у нашої Тасі залишився останній варіант – виникнення набряків у наслідок тривалого вживання перорального контрацептиву (протягом більше ніж 4 років без перерви) і, звичайно, похід до гінеколога з подальшими аналізами для вивчення гормонального фону. Але це вже тема для нової статті.

Замість моралі

Історія Тасі ще не добігла свого щасливого кінця, але ми вже можемо зробити для себе важливі висновки.

  • Попри те, що більшість людей ставиться до набряків, як до тимчасової косметичної неприємності, вони можуть бути симптомами низки небезпечних і, зрештою, навіть смертельних захворювань.
  • Сучасна лабораторна діагностика – цінний інформативний інструмент, який дозволяє лікарю швидко й точно виключити «страшні діагнози», як у випадку Тасі, та знайти проблему, яку необхідно вирішити за допомогою відповідного лікування.

Тож не варто нехтувати набряками і звернутися до лікаря, особливо, якщо ця проблема з вами протягом довгого часу. Адже дбайливе ставлення до себе завжди винагороджується щасливим здоровим життям.