Всесвітній день сну: як сон впливає на психічне здоров’я та як позбутися безсоння

Всесвітній день сну визнає важливість повноцінного нічного відпочинку для кожної людини на планеті

Всесвітній день сну: як сон впливає на психічне здоров'я та як позбутися безсоння
15.03.2024

Всесвітній день сну, який відзначається у п’ятницю, 15 березня, — це час переглянути свій нічний режим і подумати про те, щоб внести в нього корективи. Уперше Всесвітній день сну (World Sleep Day) був проведений 14 березня 2008 року і відтоді проводиться щорічно в рамках проєкту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з проблем сну і здоров’я.

Сон — це те, чого потребують усі люди, але через зайнятість ми часто недоотримуємо його. Дослідження показали, наскільки важливим є повноцінний нічний сон для здоров’я та збалансованого способу життя. Дорослим рекомендовано спати в середньому 7-9 годин на добу. Ця цифра збільшується з віком. За оцінками, 80% людей використовують вихідні, щоб виспатися.

Читайте також: Червоні прапорці хронічного стресу: на що потрібно звернути увагу

Коли Всесвітній день сну 2024?

Всесвітній день сну 2024 року відзначається у п’ятницю, 15 березня 2024 року — всього за п’ять днів до весняного рівнодення.

У сучасному швидкоплинному світі безсоння стає все більш поширеним явищем, оскільки такі фактори, як стрес і тривале перебування перед екраном, часто перешкоджають здатності засинати й спати. На тлі викликів, спричинених такими подіями, як пандемія Covid-19 і війна в Україні, випадки безсоння різко зросли, що підкреслює важливість досягнення якісного сну. Тому сьогодні хочемо вам розповісти, як досягти якісного сну?

Регулярний сон може допомогти запобігти тривозі, стресу та депресії

Читайте також: Допоможи собі сам: Як працювати з панічними атаками та відновити психічне здоров’я під час війни

Як побороти безсоння під час постійного стресу?

Якість сну може суттєво впливати на психічне здоров’я людини. Регулярний сон може допомогти запобігти тривозі, стресу та депресії, тоді як порушення режиму сну може загострити ці проблеми та сприяти виникненню таких захворювань, як високий кров’яний тиск та діабет.

Спільне ліжко

Спільне ліжко з партнером часто асоціюється з близькістю, комфортом і безпекою. Дослідження показують, що фізичні дотики, такі як обійми, вивільняють окситоцин — гормон, пов’язаний зі зв’язком і зниженням стресу. Це може сприяти відчуттю щастя, розслабленню та зменшенню тривожності, що є корисним для психічного здоров’я.

Читайте також: Топ-5 мобільних застосунків для боротьби зі стресом та тривожністю

Крім того, спільне ліжко може сприяти кращому спілкуванню та емоційній підтримці між партнерами, зміцнюючи зв’язок і сприяючи довірі та безпеці. Цей емоційний зв’язок діє як буфер проти стресу і підвищує психологічну стійкість.

Спільний сон може сприяти кращому спілкуванню та емоційній підтримці між партнерами

Спати наодинці

З іншого боку, сон на самоті має очевидні переваги для психічного здоров’я. Для деяких людей усамітнення під час сну дає відчуття незалежності та автономії. Це дає безперервний відпочинок, вільний від потенційних перешкод, спричинених рухами чи хропінням партнера. Такий спокійний сон може покращити настрій, когнітивні функції та загальну ясність розуму.

Читайте також: Емоційне вигорання на роботі: як впоратися

Крім того, сон на самоті може розширити можливості людей, які цінують особистий простір і приватність. Це дає можливість саморефлексії та самоаналізу, сприяє емоційній обробці та управлінню стресом. Для тих, хто має справу з тривожністю або сенсорною чутливістю, контрольоване середовище усамітненого сну може викликати відчуття спокою і розслаблення.

Сон на самоті може розширити можливості людей, які цінують особистий простір і приватність

Пошук балансу

Зрештою, те, що краще для психічного здоров’я — спати в одному ліжку чи на самоті, залежить від індивідуальних уподобань і потреб. У той час як одні радіють спілкуванню та інтимності спільного сну, інші знаходять розраду та омолодження в самотньому відпочинку. Пріоритетність відкритого спілкування і взаємоповаги має велике значення при домовленостях про спільний сон з партнером. Можливо, доведеться йти на компроміси, щоб врахувати вподобання одне одного і забезпечити комфорт та підтримку.

Читайте також: Бути окей: 12 книжок про збереження психологічного здоров’я та боротьбу із травмами

Незалежно від способу організації сну, підтримка здорових звичок сну, таких як узгоджений графік і сприятливе середовище для сну, має вирішальне значення для зміцнення психічного та емоційного благополуччя.

7 цікавих фактів про сон

  • Хоча багато людей стверджують, що не бачать снів, фактично кожна людина бачить в середньому 3-4 сни за ніч. Однак більшість сновидінь забуваються відразу після пробудження.
  • Під час REM-сну мозок активно обробляє інформацію та формує пам’ять. Саме в цей час відбуваються сновидіння. Дослідження показують, що сон допомагає нам засвоювати та запам’ятовувати нову інформацію.
  • Дослідження показують, що розмір мозку у тварин корелюється з тривалістю сну та його структурою. Наприклад, тварини з великим мозком, як-от слони та дельфіни, зазвичай мають складніші цикли сну та більш розвинені способи сну.
  • Багато великих ідей приходили в голову людям уві сні. Прикладом може слугувати хімік Кекуле, який уві сні побачив структуру молекули бензолу, що послужило ключем до розвитку органічної хімії.
  • У багатьох птахів сон під час міграції може бути істотно скорочений, а іноді й взагалі відсутній. Це пов’язано з необхідністю максимально швидкого досягнення пункту призначення та виживання під час тривалих перельотів.
  • А ось морські птахи вміють спати на льоту, оскільки півкулі мозку дають їм змогу підтримувати політ протягом тривалих перельотів.
  • У дельфінів і китів спить тільки половина мозку у певний момент часу, це дає їм змогу підтримувати увагу до навколишнього середовища й уникати небезпек.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram