Ефективні способи впоратися зі стресом: 7 порад

R
30.08.2023

Вчені довели, що існують два види стресу: еустрес та дистрес. Перший — активізує ресурси організму та допомагає впоратися із проблемами. У невеликій кількості він корисний. А другий, — на жаль, може призвести до відчуття безпорадності й негативно позначитися на психічному та фізичному здоров’ї людини. 

Викреслити стрес повністю зі свого життя неможливо. Ми живемо у світі, який щодня ставить перед нами безліч складних завдань. Але зменшити рівень, вчасно та ефективно впоратися із ним легко й насправді необхідно.

Практичні методи та рекомендації

У цілому, будь-який метод спрямований на підтримку в період сильних хвилювань та поліпшення стану після. Тому основним заходом має бути саме вирішення проблеми, яка спричиняє стрес. Намагайтеся зробити це максимально швидко, щоб полегшити свій стан. Але водночас попіклуйтеся про себе.

Релаксація та дихальні вправи

Чудовий спосіб почуватися комфортно, бути в гармонії із собою — розслаблювальний догляд. Влаштуйте домашнє спа, прийняття ванни з ароматичною пінкою та свічками (https://eva.ua/ua/brnd-221424/), а потім загорніться в найм’якший рушник і послухайте улюблену мелодійну музику або аудіо зі звуками природи. Оточіть себе всім прекрасним, приємним, зручним.

Відшукайте відеоурок із пранаямами (дихальні вправи йогів) на ютубі. Вони можуть бути дійсно ефективними. Однією з таких практик є «повне дихання йогів». У повсякденному житті зазвичай ми використовуємо або верхнє дихання (із задіянням грудної клітки) або нижнє (тобто за допомогою живота). Повне дихання передбачає обидва варіанти. Потрібно лягти на спину, одну руку покласти на груди, іншу — на живіт. Починати вдихати животом (важливо відчути це рукою). Потім, не випускаючи набране повітря, наповнити також груди. Видихати так само, починаючи із живота й поступово переходячи до грудей. І так до 10 дихальних циклів. Важливо не перевантажити легені.

Добре підходить для зняття стресу Анулома-вілома, яку пізніше використав лікар Ендрю Вейлом та адаптував до потреб своїх пацієнтів. Сутність її полягає в тому, щоб вдихати, затримувати дихання й видихати в певний проміжок часу.

Медитація, аутотренінг

Цей метод також можна віднести до релаксувальних. Медитацію виконують у позі лотоса, однак це не принципова умова, можна просто лягти на спину й розслабитися. Головне — залишити хребет рівним. Увімкніть повільну музику без слів, розслабте всі м’язи й намагайтеся ні про що не думати, просто перебувати в теперішньому.

Аутотренінг може налаштувати на правильні думки. Згадайте, що вас тривожить, наприклад «боюся не впоратися із проблемами», «я недостатньо сильна, розумна, красива» тощо. Сформуйте для себе позитивний монолог і промовляйте слова, які протидіятимуть вашим страхам: «Я з усім впораюся, я сильна, розумна, красива».

Фізична активність

Чудовий спосіб відволіктися від думок — фізична діяльність. До того ж під час активних спортивних навантажень виробляються гормони, які поліпшують настрій. Оберіть те, що вам до душі: бокс, біг, плавання, пілатес, танці або стрип-пластика. Помірна фізична активність корисна для здоров’я, а також допомагає підтримувати гарну форму.

Спілкування 

Нерідко в стресовому стані ми уникаємо контактів. Причиною є те, що іноді вони завдають зайвих хвилювань. Можливо, зустрічі зі знайомими дійсно варто відкласти. А от тепле спілкування з родичами та близькими друзями може допомогти подолати стрес. Сюди ж і обійми. Вчені довели, що обійми сприяють виробленню окситоцину. Він дарує відчуття задоволення та спокою, знижує тривогу.

Ведення журналу

Вести записи про свої почуття та думки може допомогти вам зрозуміти джерела стресу та знайти способи впоратися з ними.

«Спалення негативних емоцій» 

Існує безліч практик, які допомагають позбутися негативних емоцій, що призводять до стресу. Психологи рекомендують виписати все, що турбує, на аркуш та спалити його. Намагайтеся в процесі відпустити проблеми, уявляйте, як вони насправді зникають із вашого життя. Але будьте дуже обережні: подбайте про пожежну безпеку.

Інший варіант: набрати невеликих камінців, встати біля річки й по одному кидати камінці, уявляючи, що викидаєте негативні відчуття, переживання, проблеми.

Планування та організація

Якщо день добре спланований, імовірність нервових ситуацій значно менша, що також знижує рівень стресу. Завантажений і передбачуваний день — чудовий супутник гармонійного психічного стану. Зрозуміло, що позбутися всіх неочікуваних подій неможливо, але поліпшити їхній перебіг не так складно.

Хобі та розваги

Займайтесь тим, що вас цікавить і дарує задоволення, це допоможе відволіктися від негативних емоцій. Навіть пів години улюбленої справи на день здатні змінити внутрішній стан. Хтось віддає перевагу малюванню, хтось — написанню музики, інші — приготуванню страв. Знаходити час на хоббі важливо для повноцінного відпочинку.

Бажаємо вам бути в гармонії із собою та вчасно долати стрес, щоб він не перетворювався на хронічний.