Як не дати внутрішньому критику вплинути на наше життя

16.02.2024

Ірина Басіста

Чи знайоме вам відчуття, коли ви захотіли отримати нову професію чи написати книгу, але голос всередині вас не дає цього зробити? Він може вам говорити: «В тебе нічого не вийде», «Інші розумніші за тебе, тому навіть не намагайся», «Твоїх знань недостатньо». Було таке? Вітаю вас, це — внутрішній критик! Чому ж він з’являється і, головне, як його подолати? Розповість лекторка проєкту «Успішна», а також методологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Ірина Басіста. 

Внутрішній критик — це внутрішній голос чи психологічний механізм, який критикує, засуджує та змушує людину в собі сумніватися. Він може проявлятися через негативні думки, самокритику, перфекціонізм та інші форми. Найчастіше формується в дитинстві. 

— Дитина завжди хоче бути найкращою для своїх батьків чи вчителів. Тому коли важливі для неї дорослі мають очікування щодо вмінь, здібностей, можливостей дитини, та буде відчайдушно намагатися бути такою, — говорить Ірина Басіста. —  Вона виростає, а разом з нею і «критик». Але є нюанс: дитина абсолютна залежна від батьків і змушена підлаштовуватися під них. А от дорослий вже може цього не робити.  

Читайте також: Як навчитися казати «ні» без почуття провини. Поради психологині

Прояв  внутрішнього критика може призвести до погіршення самопочуття, низької самооцінки, стресу, депресії, а також вплинути на міжособистісні стосунки, кар’єрний розвиток, творчість і добробут. Вам же цього точно не треба, правда?

То що ж робити з критиком? Ірина Басіста радить почути голос внутрішнього критика, усвідомити його слова, а потім подякувати йому за все й відпустити. 

— Подякуйте за те, що весь цей час він служив і захищав вас, підганяв чи мотивував. Тепер ви вже дорослі та здатні обʼєктивно оцінювати ситуацію.  А ще можете самостійно обирати, що й як про себе думати. То чому ж не замінити критику на підтримку і любов до себе? 

Читайте також: Невипадковий вибір партнера: як ми це робимо

Також допомогти зменшити голос внутрішнього критика може медитація, психологічна допомога та люди, які вас підтримують. А краще все це в комплексі.

І пам’ятайте, що ви здатні на все, чого забажаєте. 

Довідка 

«Успішна» — проєкт «Фонду Маша», створений для профорієнтації жінок із різним досвідом, зокрема внутрішньо переміщених осіб, жінок, які повернулися з-за кордону, жінок, які планують повернутися в Україну та які перебувають у пошуку роботи або бажають змінити свою професію. Перший етап — серія офлайн та онлайн-воркшопів від кар’єрних спеціалістів, консультантів з працевлаштування та психологів. Наша місія: допомогти українським жінкам досягти успіху і стати незалежними.  «Успішна» впроваджується за підтримки міжнародної неурядової організації United for Ukraine.  

Щоб проєкт міг і надалі працювати над відновленням економічної спроможності українських жінок та допомагати їм досягати фінансової незалежності, «Фонд Маша» розпочав дослідження профорієнтаційних потреб українок. Ми хочемо дізнатися, які потреби та перешкоди сьогодні мають жінки у професійній реалізації, яких навичок їм не вистачає, щоб відчути себе по-справжньому успішними. Якщо ця тема для вас актуальна, пройдіть це опитування за посиланням тут. 

Читайте також: Мовний бар’єр: чому деяким українцям важко перейти на рідну мову

А якщо ви хочете допомогти «Фонду Маша» й надалі розвиватися, можете підтримати фінансово тут. 

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram