BreedReady: Як у Китаї контролюють репродуктивну функцію жінок

"Оповідь служниці" втілюється у життя

14.03.2019

«Невже те, що зараз відбувається в Китаї [стосовно демографічної політики], є прологом до «Оповіді служниці«?» Таке питання поставив один із користувачів китайського інтернет-форуму Douban… Справа в тому, що вже кілька днів у мережі активно обговорюють знахідку голландського інтернет-експерта Віктора Геверса — відкриту базу, що містить персональні дані про більше ніж 1,8 млн китаянок. Занепокоєння та обурення користувачів викликав не лише той факт, що у базі розміщено такі приватні дані, як ID, але й те, що кожній жінці присвоєно статус «BreedReady», тобто «готова розмножуватися».

База даних наречених

9 березня Віктор Геверс, голландський інтернет-експерт із некомерційної групи GDI.Foundation, виявив відкриту базу даних, яка містить персональну інформацію про більше ніж 1,8 млн китайських жінок. Про це повідомляє theguardian.com. Окрім імен, ID, IP-адрес, даних про освіту, роботу, місце проживання база містить дані про сімейний стан, а саме статус «BreedReady: 1», що означає «готова розмножуватися». Відповідно статус «BreedReady: 0» означає, що жінка вже має принаймні одну дитину. Також база має статус «HasVideo: 1». За словами Греверса, це може означати, що діяльність жінок відстежують через Facebook, який у Китаї є забороненою соцмережею, але все одно багато хто знаходить спосіб нею користуватися. Віктор повідомив у своєму Twitter, що середній вік жінок в базі даних становить 32 роки, а наймолодшій — всього 15. Майже 90% — самотні. 82% проживають в Пекіні.

Наразі невідомо, звідки ця база даних узялася у відкритому доступі, бо експерти не можуть ідентифікувати її із базами даних додатків для знайомств, державним реєстром або інших організацій чи компаній. Можливо, Віктору Греверсу вдасться докопатися до істини, або іншим етичним хакерам, які всі ці дні жваво обговорюють «знахідку».

«Витік інформації такого роду є дуже показовим і водночас лякає, бо все це нагадує мені «Оповідь служниці» — роман, який починає втілюватися у життя», — написав один з користувачів форуму Douban.

Інші форумчани були менш здивовані, розмірковуючи, чи може ця інформація бути пов’язана з китайським сайтом знайомств Jiayuan, який був зламаний дослідником безпеки з метою підкреслити вразливості сайту в 2015 році. А один користувач на Douban заявив: «Чесно кажучи, такого роду дані можна знайти всюди».

Відпустка для любові

В останні роки, як ми вже писали раніше, уряд КНР змінив «політику однієї дитини» й тепер заохочує жінок народжувати більше дітей, зокрема дочок, аби виправити ґендерний дисбаланс. Програми Комуністичної партії Китаю дотримаються кілька великих компаній. І ось у який цікавий спосіб — наприкінці 2018 року Hangzhou Songcheng Performance та Hangzhou Songcheng Tourism Management заявили, що надаватимуть додаткову оплачувану відпустку колежанкам-одиначкам, старшим 30 років, строком на вісім днів з метою… знайомств. Як пише independent.co.uk: «Співробітники привітали цю ініціативу».

Слідом приєдналися ще кілька компаній у Ханчжоу. Хван Лей, HR-менеджер однієї із них, прокоментував: «Жінки, переважно, працюють у внутрішніх відділах компанії, тому мало контактують із іншими працівниками та зовнішнім світом взагалі. Отже ми хочемо дати їм більше часу та можливостей для спілкування із чоловіками».

Попіклувався про неодружених вчителів і директор однієї із середніх шкіл Ханчжоу — кожного місяця він надаватиме викладачам-одинакам додаткові два дні «вихідних для любові», аби підвищити моральний дух, дати можливість розслабитися.

***

Непогано, правда ж? Ніхто не силує вас до шлюбу. Вам просто на це натякають, даючи додаткову відпустку, якою ви можете розпоряджатися на власний розсуд — свічку ж ваше керівництво не триматиме. Але… Чи не є така політика компаній принизливою для китаянок? Чи слід вважати її емоційним тиском на жінок, які, може, й не хочуть виходити заміж та народжувати дітей? Чи це не спроба отримати контроль над репродуктивною функцією жінок, як от в антиутопії «Оповідь служниці»? Та ще ця база даних із маркером «BreedReady»…

Ми попросили прокоментувати ситуацію навколо «відпусток для побачень» перекладачку Оксану Лесняк, яка вже 15 років живе у Шанхаї та спостерігає за розвитком китайського суспільства.

Оксана Лесняк, перекладачка

Компанії, які надали жінкам додаткові «відпустки для побачень», чують, звідки вітер віє, адже уряд КНР дедалі посилює пронатальну політику. Комуністична партія заохочує (або примушує) жінок бути трудовим чи репродуктивним ресурсом, залежно від демографічної ситуації в країні. До 2015-го року в Китаї діяла «політика однієї дитини». Наприклад, пари, які одружилися коли жінці було за 23 роки, а чоловікові за 25, отримували бонус за «пізнє одруження та пізню дитину» у вигляді 18-денної «подружньої відпустки» та 45 додаткових днів декрету для матері. Після скасування цієї політики урядова пропаганда перейшла від послання про те, що народжувати у старшому віці краще для здоров’я, до запевнянь, що вагітність під час навчання в університеті збільшує шанси працевлаштування — рекламу «безболісних абортів» замінила реклама «безболісних пологів». Почали лунати пропозиції знизити рекомендований шлюбний вік жінок до 18 років. Адже партія вважає «народження дитини не лише родинною справою, а й державним питанням».

Проте замість запровадження пільг для батьків та безкоштовного догляду за дітьми, китайський наталізм призводить до шельмування неодружених жінок та статевої дискримінації на роботі. Аби зробити такі зміни прийнятнішими, їх заправляють соусом «традиційних цінностей».

Батьки самотніх молодих людей зазвичай намагаються влаштувати своїм дітям побачення/оглядини, якраз коли ті приїздять додому святкувати Новий рік. Це й надихнуло дві компанії в Ханджоу запровадити «відпустки для побачень». Хоч як жінок дратує така турбота, вони, зазвичай, з розумінням ставляться до тривоги своїх родичів. Основною чеснотою конфуціанства, викладання якого відновили у школах на початку 2000-х, є служіння батькам. Китаянки змалечку звикли нести на собі тягар надій цілої родини, а віднедавна ще й тягар нових вимог уряду.

Фото: Mikael Aldo

— Читайте також: Никяра Пурмамбетова: «Надев хиджаб, я обрела себя»